9. Nesil Xbox Kontrolcü İncelemesi

Yaklaşık 4 aydır cihazı kullanıyorum. Cihazı Teknosa üzerinden 630 TL gibi bir fiyata satın almıştım. Şu anda 650-700 civarına bulunabiliyor. Şimdi incelemeye geçebiliriz.
Kol sert plastik bir malzeme ile yapılmış, daha önce Xbox 360 kontrolcusü kullanan biri olarak bana biraz garip geldi ancak sonradan alıştım. Arka kısmı tırtıklı, terlemeyi pek önleyemese de tutuş hissini güzelleştiriyor.

photo_2021-06-09_09-33-15.jpg

Tuşlarının basış hissi ise gayet güzel, tok. Özellikle D-pad tuşları çok güzel, bazen zevkine menülerde fazladan geziniyorum. Tetik tuşları da aynı şekilde, oraya da tırtık eklemişler ve hissiyatı daha da yukarıya taşımışlar. Analoglar ise olması gereken gibi, Xbox markasından beklenen gibi gayet kaliteli, drift gibi bir durum söz konusu değil.

photo_2021-06-09_09-33-19.jpg

Pil konusuna gelecek isek pili çok hızlı tüketiyor, mecbur ya Duracell ya da kendi şarjlı bataryasını satın almanız gerekmekte. Ben Duracell pil kullanıyorum yaklaşık 1-1.5 ay götürüyor. Diğer bazı markaları da denedim 1-2 haftayı geçmediler. Bunlara giremeyecekler, kol zaten pahalı bir de pile; bataryaya mı masraf edelim diyenler için ise Type-C kablosu ile de kullanabiliyorsunuz. Ayrıca belirtmeliyim ki yazılımını güncellemek için illaki kablo ile bağlamanız lazım.

photo_2021-06-09_09-33-08.jpg

Bağlantı konusunda Bluetooth ile bilgisayar üzerinden kullanıyorum, herhangi bir bağlantı sıkıntısı yaşamadım.
Titreşim konusuna gelecek isek gayet güzel, tek yerden vermiyor bazen, DualSense kadar olmasa da titreşimi gayet sağlam, bu konuda çalışmışlar. Kablosuz da kablolu da kullanabiliyorsunuz.

photo_2021-06-09_09-33-06.jpg

Bonus: Kutunun içinde ayriyeten 2 haftalık Xbox Game Pass Ultimate çıkıyor, bende kullanarak Jedi Fallen Order'ı bitirdim. Kutu açılımı için(bizzat kendim çektim):

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kontrolcüye puanım 10 üzerinden 9. Ayrıca bilgisayar için en iyisi olduğunu belirtmekte fayda var. Xbox One, Xbox Series ve Yıldönümü Güncellemesi almış tüm Wndows 10 bilgisayarlarla uyumlu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bluetooth modunda FIFA 2021, NBA 2K21 oynayabiliyor musunuz ? Tuşlara basma ve iki kontrolcü gözükme sorunu yaşıyorum da henüz bir çözüme ulaşamadım onca çözüm yolu denememe rağmen.
O oyunlarda EA kaynaklı sorun var.

O oyunlarda EA kaynaklı sorun var.
Çok absürt bir durum gerçekten. Kol denince akla ilk gelen oyunlar ama Windows için en iyi kol ile dahi çalışmıyor. Uyduruk kollar bile hem kablolu hem kablosuz uyumlu şekilde çalışıyor. EA ve Microsoft'un rezilliğinden başka bir şey değil.

Çok absürt bir durum gerçekten. Kol denince akla ilk gelen oyunlar ama Windows için en iyi kol ile dahi çalışmıyor. Uyduruk kollar bile hem kablolu hem kablosuz uyumlu şekilde çalışıyor. EA ve Microsoft'un rezilliğinden başka bir şey değil.
Pes oynuyorum kafam rahat hocam.

Hocam inceleme için teşekkürler FIFA, Pes ve Steam oyunların da rahat çalışıyor mu? PC ile bağlantı kopma sorunları var mı?

Hocam F710'da bir süre sonra joystickde fiziksel olarak sağa sola kayma problemleri oluyordu. Xbox 9. nesilde böyle bir problem oluyor mu?
Böyle bir problem yaşamadım hocam, sadece beyaz rek alırsan bazı dar aralıklı bölgeleri biraz kirlenebiliyor, kürdan tarzı bişiyle temizlemek gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı