9 Ocak 2007'de iPhone'u piyasaya sürerek telefon sektörünü altüst etti

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
57
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
Steve Jobs'un en etkileyici tanıtımlarından birisi de iPhone'un ilk tanıtımıydı. O zamanlar çok küçük bir çocuktum. iPhone 3GS ile Apple ile tanıştım. 90 euroya almıştım. İkinci el olduğu için beni bayağı zarar sokmuştu da neyse. Lise zamanlarında arkadaşımda da iPod 2. nesil vardı, derste bluetooth aracılığıyla mesajlaşmak için uygulama yükleyip müdüre kaptırmıştık telefonları.
Bu konuda Steve Jobs'ın heyecanla tanıttığı tüm iPhone tanıtımlarını paylaşacağım.

9 Ocak 2007(iPhone 2G)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İşte Dünya'da çığır açan, akıllı telefonların temelini atan ve cebimizden hiç düşüremediğimiz cihazların temelinin atıldığı gün. Steve Jobs'ın bu tanıtımını her zaman izlerim ve ne kadar heyecanlı olduğunu görürüm. Bu tanıtımda zayıflamaya başlamış ve son iPhone'unu tanıtana dek çok farklı bir görünüme sahip olmaya başlıyor.
Bu cihaz 1.4 milyon satmış ve Apple için iyi bir sayıydı. Kritik bir girişti ve başardı.
Haziran 2008(ve iPhone Türkiye sınırlarında - iPhone 3G)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
1603834621743.png

Birkaç araştırmadan sonra Milliyet'te bu haber başlığını okudum. Bir gülümseme geldi. Oldu olacak ki 2G ilk telefon olduğunda globale dağıtılmadı ama başarıdan sonra artık ülkemize gelmişti. Aslında pek bir fark yoktu 3G desteği haricinde, yine de şu an 5G'ye nasıl bakıyorsak o zamanlarda da büyük adım olarak görülmüştür.
Globale dağıtılmasından sonra bu cihaz geçen senenin cihazı 2G'ye nazaran 10 kat daha fazla satış yaptı. Toplam satış miktarı 11.4 milyon adet oldu. iPhone Dünya'yı etkilemeye başladı ve biz insanların zombileşmesine katkıda bulundu. İşte şimdi Apple bu yıllarda prestij meselesine dönüştü. iPhone'u olan zengin gibi gözüküyordu aslında bence çok mantıksız bir görüş. Kocaman dokunmalı bir ekranla cebinizde geziyorsunuz düşünsenize, EarPods çıktığında da insanlar hep etkilenmiş 2000'li yıllarda :)

İlk ''S'' harfi geldi (iPhone 3GS[speed])
İlk hızlandırılmış iPhone cihazı bariz kendini fark ettiriyordu. 2009'da çıkan cihaz ciddi anlamda satışları ikiye katladı. Tasarım olarak hiç farkı olmasa da hızı yetiyordu. 3GS benim kullandığım ilk akıllı telefondu. iOS'a âşık olmuştum.

Apple'ın tasarım devrimi(iPhone 4)
Ben buna Jobs'ın sevdiği en güzel cihaz olarak tanımlıyorum. Çünkü istediğini elde etmiş gibi görüyorum. iPhone 4 oldukça şık bir cihazdı ve alt tarafındaki 30-pin girişi hariç bence hala kabul edilebilir tasarıma sahip. Çünkü en sevilen tasarıma da ışık tutmuş oldu. Hepimiz biliyoruz, o cihaz 5S. Steve Jobs iyice çökmeye başlamıştı. Kuzenim bu telefondan çıkar çıkmaz almıştı. Ben hâlâ 3GS ile takılırken muhteşem video kaydı falan alıyor diye şaşırıyordum. Flaş ışığı da bu telefonla gelmişti. Harikaydı. Geceleri röportaj yapardık.

Steve Jobs'ın hayattayken tanıtılan son telefon(iPhone 4S)
Çok iyi hatırlıyorum. İnsanlar artık Apple'ı teknoloji devi olarak görmeyi başlamış ve çok devrimsel modeller bekliyordu. 4S eleştirilere tutulan ilk telefon olmuştu çünkü Apple artık bizi kandırıyor gibi düşünceleri görüyordum. iPhone 4S o kadar hızlıydı ki o zamanlar Facebook'a falan ondan girmek isterdim yakınlarda. Ne kadar da görgüsüzmüşüm :)

Teknolojiye kapı açtıran Steve Jobs, huzur içinde yat.

Android, iOS arasında kapışmalar olsa da el ele verip sana her zaman saygı duyuyoruz. 🥰

Son düzenleme:
Steve Jobs gerçekten IPhone'u sürekli geliştiriyordu. Bir de şimdi bak, yenilik arıyoruz.
Belli ki iPhone 5S'e kadar kendi prototiplerini çizmiş, kendi geliştirmişti. Tim Cook, muhteşem bir insan ama Steve Jobs kadar devrimci değil. Risk almayı sevmiyor.

Steve Jobs gerçekten zeki bir adamdı ama asla müşteri / kullanıcı dostu değildi öyle ki kullanıcılar kendi tamir etmesin diye Apple'a özel vida yaptırdı, bin türlü cambazlıkla daha çok para kazandı. Hiçbir firma kullanıcı dostu değildir.
Nokia'yı batırdı, iyi de yaptı. Rekabet geldi.
Hiçbirini sevmem, hepsi paramızı daha çok almak için her şeyi yaparlar.

Geri
Yukarı