9. Sınıf Edebiyat Projesi

Arkadaşlar, edebiyat projesi aldım. Proje olarak şiir kitabı oluşturmam istendi. Bana ilham olabilecek fikirler verir misiniz?

Sizinki doğaçlama bir şiir kitabı oluşturmak mı? Eğer öyleyse gerçekten çok zor bir ödev. Ama bir konu belirleyin ve yazılmış şiirleri birbiri ile harmanlayarak yazmaya çalışın, ya da içinizden geldiği gibi şiirler yazın. Ödevin tam konusunu, sistem özelliklerini detayları ile yazın. :D

Bizden de hocamız 5'er tane olmak üzere hece ölçüsü, aruz ölçüsü ve serbest ölçü bulunduran şiirleri, kafiye ve rediflerini, yazarlarının biyografisini ve diğer şiirlerini yazmamızı istedi. Bizlere şiir önerebilirsiniz.

Biyografi kolay, hece ölçüsü şiirler için; Halk Edebiyatı şiirlerine bakabilirsiniz, aruz ölçüsü için; Divan Edebiyatı şiirlerine bakabilirsiniz, serbest ölçü için de 1940 sonrası yazılan şiirlere bakınız. Serbest ölçü günümüzde oldukça yaygındır.

Kafiye ve redif konularında yardımcı olurum, sınıfta en az 5-6 kişiye öğretmişimdir. Hala hatırlıyorum. Yeter ki sorun. (y)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı