9. Sınıf Matematik Notum

Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bursa'da, Bursa'nın en köklü ve Anadolu Lisesi türünden 2. okuluna gidiyorum. Puanım 477'ydi. Okulumun çok iyi olmasına rağmen sınavlar berbat geçiyor. Matematikten 56 aldım ve resmen yıkıldım. Diğer okullarda, puanı daha düşük okullarda, arkadaşlarım var ve çocuk gidip 96 alıyor. Çok garip geliyor bana. Sorularına baktım. O kadar basit soru mu olur ya!! Biraz sitem ediyorum kusura bakmayın. Burdan öğretmen olan abilerime soruyorum. Bunu sebebi ne ??

Puanı düşük olan okullarda seviyeye göre daha kolay soruyorlar. Biraz iyi bilenler de senden yüksek puan alıyor ve karne notu daha yüksek olduğu için LYS'de okul puanı senden iyi geliyor. İyi bir liseye gitmenin tek avantajı rahat bir lise hayatı geçirmek. Artık LYS puanına da etki etmiyor, başka bir işe de yaramıyor okulun iyi olup olmaması. İlk sene benim notlarım da böyleydi. Kısacası; Türkiye'nin eğitim sistemi. Sen o kadar çalış iyi liseye git, hiçbir şey yapmadan liseye giren adama daha fazla puan gelsin. Ne güzel.

İyi bir Liseye gidiyorsunuz ve dersleriniz iyi, size öyle kolay sorular sorsalar siz her dersten çok yüksek puanlar alırsınız. Aynı seviyede bir lisede değilsiniz ve soruları'da aynı seviye'de beklemeyin.
Örnek verecek olursak zamanında bir arkadaşım tam puan alıp Ankara Fen Lisesine gidip Matematik sınavından 20 alırken ben 390/500 puan alıp normal bir Anadolu lisesinde 70 puan alıyorum.

Ben de Anadolu Lisesi öğrencisiyim benzer durum bende de var. Seviye yükseldikçe işler biraz daha zorlaşıyor ama LYS ve YGS için daha hazırlıklı oluyorsun.

Seviye göre soru sorar hocalar genelde. Senin okulun iyi bir okul olduğu için zor sorular sorarlar. Bunların karşılığını ileride alcaksın kolay sorularda her sınavdan 100 almak önemli değil. Zor sorularla 100 almak önemli. Bunlar senin için daha iyi LYS sınavlarına daha iyi hazırlanmış olacaksın. Temel daha sağlam olacak. Çok çalış. İyi bir yerlere gel. Yapacak başka bir şey yok. Başarılar dilerim. Kafana çok takmana gerek yok bu notları düzeltebilirsin. Anadolu lisesine gidiyorsun. Yaparsın. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı