9.sınıf Python programlama dilinde for döngüsü için 5 while döngüsü için 5 örnek

gumball67

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar programlama temellerinden proje aldım ve yarın vermem gerekiyor hoca dedi ki for döngüsüne 5 tane örnek bir de 5 adet while döngüsüne.
Örnek yazıp çözmemi istedi yardımcı olursanız sevinirim. Kitaptan bakılmayacak demişti araştırarak yap dedi ama sizlere sormak istedim.

Arkadaşlar programlama temellerinden proje aldım ve yarın vermem gerekiyor hoca dedi ki for döngüsüne 5 tane örnek bir de 5 adet while döngüsüne.
Örnek yazıp çözmemi istedi yardımcı olursanız sevinirim. Kitaptan bakılmayacak demişti araştırarak yap dedi ama sizlere sormak istedim.
10 tane
Python:
for i in range(1, 11):    print(i)
şu tarz şey istiyorsunuz yani ?

size 1 while, 1 for döngüsünden örnek vereyim kalanını keyfinize göre değiştirerek kendiniz yapın, neticede bunu kendiniz yapmazsanız ödevin bir anlamı olmaz.
Python:
# verilen sayi ile 1 arasinda kac adet sayi var onu hesaplamanin yolu

#bir sayi girmesini isteyin
sayi = int(input("bir sayi girin: "))
#sayilarin toplamini sayacak bir degisken olusturun
toplam = 0
#verilen sayiya kadar sayacak bir degisken olusturun
i = 1

#while dongusu burada basliyor. "i degiskeni, sayi degiskeninden kucuk veya esit oldugu surece"
while i <= sayi:
    #i degiskeni verilen sayi ile esitse veya ondan kucukse i degiskeninin degeri 1 birim artacak
    i = i + 1
    #i degiskeni 1 birim arttigina gore toplam degiskeni de 1 birim artarak 1 ile verilen sayi arasinda kac tane sayi oldugunu sayacak
    toplam = toplam + 1
#fark ettiysen bu print komutu while ile ayni hizada yani bu print komutu while dongusu icinde degil demek. while dongusu sona erdiginde yani sayi sayma islemi bittiginde bu print komutu calisacak   
print("1'den {}'e kadar olan sayilarin toplami: {}'".format(sayi, toplam))
# cift tirnak yani "" icinde degiskenlerin degerini gosterebilmek icin {} yani format kullaniriz.
#burada 2 tane format var "" dan sonra .format() yaziyoruz ve sirasiyla yani soldan saga dogru degiskenleri atamaya basliyoruz.
# .format() yazdiktan sonra () icine ilk yazdigin degisken en soldaki {} isaretine atanir. ondan sonra yazdiklarin da sirasiyla soldan saga dogru atanir.
# biz burada en soldaki yani en bastaki {} isaretine sayi adli degiskeni atamak istedigimiz icin once sayi, daha sonraki {} isaretine toplam adli degiskeni atamak istedigimiz icin toplam diye yaziyoruz yani .format(sayi, toplam) oluyor

Python:
#bir listedeki ogeleri tek tek yazdirin

#isimler diye bir liste olusturuyoruz
isimler = ["ahmet", "mehmet", "ali", "efe", "kaan"]

#burada isim dedigimiz sey listedeki ogeleri tek tek temsil eden bir degiskendir
#yani ilk basta isim = ahmet olur daha sonra ahmeti yazdirdiktan sonra isim = mehmet olur ve oylece gider
for isim in isimler:
    #daha onceki while dongusu orneginde {} ornegini vermistim cunku orada "" kullanarak bir text icinde degisken belirtmek zorunda kaldik
    #{} sadece "" icinde kullanilabilir
    #print("{}".format(isimler)) olarak da yapabilirsiniz
    print(isimler)

Yeni konular

Geri
Yukarı