Çözüldü 9. sınıfta 3 dersten kalınırsa sınıfta kalınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

picopato

Centipat
Daha fazla  
Ben 9. sınıfım, Anadolu lisesindeyim. Toplam 3 dersten kaldım haftada 6 ders olan matematik ve ikişer dersler olan biyoloji ve coğrafyadan kaldım. Toplam 3 ders ver 10 kredi oluyor yıl sonu ortalamam 63 edebiyat ortalamam 67. ben sınıfta kalır mıyım? Konu hakkında bilgisi olanlar aydınlatabilir mi?

Çözüm
Sınıf geçme şartları:
  • Devam zorunluluğunu sağlamak. Devam zorunluluğu için de tanılan devamsızlık süresi özürsüz 10 gün, toplam 30 gündür. İzinli devamsızlık için toplam devamsızlık süresi aşılmadığı sürece bir sınır yok. Bu ikisinden birisinin yarım gün aşması durumunda sınıfta kalınır.
  • Türk Dili ve Edebiyatı gibi baraj derslerden yıl sonuna göre kalmış olmamak. Kalınması durumunda da sorumlu geçiliyor, gene sınıfta kalınmıyor.
  • Yıl sonu 50 ortalamayı tutturmak, iki dönemin ortalaması dahil ediliyor.
  • Bu şartlar sağlandığı sürece de zayıf sayısının bir önemi yok.
Edebiyat en önemli derstir. Her dersi geçersin fakat edebiyatı geçemessen sınıfta kalırsın 2 dönem toplamı 3 ders maximum mesela 1. dönem mat ortalaman 40 2. dönem en az 60 yapman lazım ki 50+ olsun eğer 1 veya 2 dersten kalırsan 10.sınıfta kaldıgın derslerden sorumlu olarak geçersin ve sınav olursun yani 2 dönemin ders ortalaması hesaplanıyor. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Benim yılsonu ortalamam 65 sorumluluğa girer miyim?

Eğer 2 dönem ortalaman 50 altı değilse, hayır kalmazsın. Ama kaldığın dersler için telafi sınavi denen ve yazın olan sınavlara girersin.

Ortalamam 50 üstüyse de telafiye girmek zorunda mıyım? Araştırmalarıma göre 50 üstüyse girmeme gerek yok ve telafi sınavlarını geçemezsem ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sınıf geçme şartları:
  • Devam zorunluluğunu sağlamak. Devam zorunluluğu için de tanılan devamsızlık süresi özürsüz 10 gün, toplam 30 gündür. İzinli devamsızlık için toplam devamsızlık süresi aşılmadığı sürece bir sınır yok. Bu ikisinden birisinin yarım gün aşması durumunda sınıfta kalınır.
  • Türk Dili ve Edebiyatı gibi baraj derslerden yıl sonuna göre kalmış olmamak. Kalınması durumunda da sorumlu geçiliyor, gene sınıfta kalınmıyor.

Çözüm
bi
Sınıf geçme şartları:
  • Bu şartlar sağlandığı sürece de zayıf sayısının bir önemi yok
Sınıf geçme şartları:
peki çok teşekkür ederim 1 sorum dha olucak 9. sınıfım anadolu lisesindeyim baraj dersim sadece türk dili ve edebiyatımıdır

Yeni konular

Geri
Yukarı