9. sınıfta açık liseye geçmek mantıklı mı?

Glarious0

Hectopat
Sınavlardan geçeceğim garantisi olsan hiç düşünmeden geçerdim, ama dönemi geçemezsem boşa 1 senem gitmiş olacak, ama bir yönden çalışmak istiyorum ve iyi bir maaşlı iş buldum aylık 5.000 TL oluyor, açıktan lise sınavlara normal sınavlardaki konulardan soruluyor değil mi, farklı değil ve zor oluyor mu?

Para kazanmak zorundaysan yapabilirsin ancak önemli bir zorunluluğun yoksa kesinlikle önermem. Gitme imkanın varsa git lisene, hiç değilse sadece git gel. Eğer elle tutulacak kadar ders verilen bir liseyse tabii. Öyle olduğu ve zorunlu olmadığın halde gitmezsen üniversite şansını da bertaraf etmiş olursun. Sınava girmen için hiç yoksa bile temel lise konuların olmak zorunda. Ama böyle bir planım yok ben bu yoldan akar giderim parayı bulurum diyorsan, öyle yapan da çok var, yolun açık olsun.

Para kazanmak zorundaysan yapabilirsin ancak önemli bir zorunluluğun yoksa kesinlikle önermem. Gitme imkanın varsa git lisene, hiç değilse sadece git gel. Eğer elle tutulacak kadar ders verilen bir liseyse tabii. Öyle olduğu ve zorunlu olmadığın halde gitmezsen üniversite şansını da bertaraf etmiş olursun. Sınava girmen için hiç yoksa bile temel lise konuların olmak zorunda. Ama böyle bir planım yok ben bu yoldan akar giderim parayı bulurum diyorsan, öyle yapan da çok var, yolun açık olsun.
Hocam çok güzel anlatmışsın öncelikle teşekkür ederim, Para zorunluluğum yok babam benden bunu beklemiyor okumamı bekliyor ama kendi ihtiyaçlarımı ve özellikle eve yardım etmek istiyorum, Ve açık liseye geçemiyormuşum gidersem liseyi diploma almadan okumamış olacağım ilerde bu bana sıkıntı çıkartır ehliyet alamaz ve dükkan açamazmışım öyle diyorlar doğru mu?

Tercihini mümkün olduğu kadar okumaktan yana yapmanı öneririm.
Teşekkür ederim hocam tavsiyeniz için.

Hocam çok güzel anlatmışsın öncelikle teşekkür ederim, para zorunluluğum yok babam benden bunu beklemiyor okumamı bekliyor ama kendi ihtiyaçlarımı ve özellikle eve yardım etmek istiyorum, ve açık liseye geçemiyormuşum gidersem liseyi diploma almadan okumamış olacağım ileride bu bana sıkıntı çıkartır ehliyet alamaz ve dükkan açamazmışım öyle diyorlar doğru mu?

Teşekkür ederim hocam tavsiyeniz için.

Açık lisenin de diploması var, ehliyette lise diplomasına ihtiyacın olmayacak. Dükkan işini bilmiyorum. Zorunluluğun yoksa da okuluna gitmeni öneririm, ileride diplomalı bir işinden aldığın para ile eve daha sağlam yardımlar yapabilirsin, eve yardım için hayatının gidişatına yön vermeye değmez. En azından temel lise bilgilerin üniversiteye hazırlanman için gerekli olacak, eğer onlar da olmazsa üniversite işini çok zorlaştırırsın. Git okuluna ortam yap. Derslerden de geç yeter. Ancak parayı dışarıdan bulacağım diyorsan ve güveniyorsan kendine o yol daha mantıklı olabilir, senin kararın.

Açık lisenin de diploması var, ehliyette lise diplomasına ihtiyacın olmayacak. Dükkan işini bilmiyorum. Zorunluluğun yoksa da okuluna gitmeni öneririm, ileride diplomalı bir işinden aldığın para ile eve daha sağlam yardımlar yapabilirsin, eve yardım için hayatının gidişatına yön vermeye değmez. En azından temel lise bilgilerin üniversiteye hazırlanman için gerekli olacak, eğer onlar da olmazsa üniversite işini çok zorlaştırırsın. Git okuluna ortam yap. Derslerden de geç yeter. Ancak parayı dışarıdan bulacağım diyorsan ve güveniyorsan kendine o yol daha mantıklı olabilir, senin kararın.
Teşekkürler hocam çok saolun tavsiyeniz için.

Geri
Yukarı