9. sınıfta kaç gün devamsızlık yapınca ceza verilir?

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Windows 10 PRO
İşlemci: AMD Ryzen 3 2200g With radeon Vega Graphics, 3500mhz, 4 çekirdek
9.sınıftayım, 2. döneme kadar okula hiç gitmemeyi düşünüyorum. Sicilime işler mi veya hakkımda negatif bir anlamda işlem başlatılır mı? Veya aileme para cezası kesilir mi?

(ikinci dönem açığa geçeceğim için devamsızlıklarım etkilemiyor biliyorum ama farklı bir negatif durum olur mu merak ediyorum.)

Hocam bildiğime göre özürsüz 10 gün özürlü 20 günü toplam 30 günü aştığında sınıfı tekrarlamanız gerekiyor bence okula gitmeniz bir sıkıntı oluşturmuyorsa gitmenizi öneririm.

Son düzenleme:
İKİNCİ BÖLÜM
Geç Gelme, Devamsızlık ve İlişik Kesme

Geç gelme (Değ: 13/09/2014-29118 RG)
MADDE 35- (1) Geç gelme birinci ders saati için belirlenen süre ile sınırlıdır. Bu
sürenin dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.
(2) Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler
kurulunca kararlaştırılarak veli ve öğrencilere duyurulur.

Devam-devamsızlık ve ilişik kesme
MADDE 36-
(1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını
sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26 ncı maddesi gereğince okul
yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve
devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.
(2) Uygulamayla ilgili olarak;
a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine/e-Okul
sistemine işlenir.
b) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Günlük toplam ders saatinin 2/3 ü ve daha fazlasına
gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.
c) Yürürlükten Kaldırıldı. (Değ: 13/09/2014-29118 RG)
(3) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Yurt içinde ve yurtdışında, bilim, tiyatro, spor,
müzik, folklor, beceri yarışması ve benzeri eğitici-kültürel faaliyetlere ve bunların hazırlık
çalışmalarına katılmasına Bakanlık, mahallî mülki amirleri ve/veya millî eğitim
müdürlüklerince izin verilen öğrenciler ile Gençlik ve Spor Bakanlığınca belirlenen
faaliyetin hazırlık dönemi ve organizasyon sürecine katılan öğrenciler,
okula devam
edemedikleri sürece faaliyet izinli sayılırlar ve bu süre devamsızlık süresine dâhil edilmez.
Ancak faaliyet için verilen izinlerin toplamı bir eğitim ve öğretim yılının yarısından fazla
olamaz. Yurt içindeki faaliyetlere katılan öğrencilere millî eğitim müdürlüklerince,
yurtdışındaki faaliyetlere katılan öğrencilere ise Bakanlık ve/veya mahalli mülki idare
amirlerince izin verilir. Bu öğrencilerin başarı durumlarının belirlenebilmesi için iki dönem
puanı almış olmaları gerekir.
(4) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Devamsızlık yapan öğrencinin durumu posta, e-Posta
veya diğer iletişim araçlarıyla velisine bildirilir, varsa özür belgesini okul yönetimine teslim
etmesi istenir. Devamsızlığın 5 inci, 15 inci ve 25 inci günlerinde, kontrol kayıtlı sürekli
tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim
gerektirenler ile tutuklu öğrencilerde ise ayrıca devamsızlığın 40 ıncı ve 55 inci günlerinde de
tebligat yapılır ve öğrencinin okula devamının sağlanması istenir.
(5) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30
günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak
velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam
teşekküllü devlet hastanelerinde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren
hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim gerektirenler, sosyal hizmet, emniyet ve
asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar
ile
tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam
devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve
öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Öğrenim
hakkı bulunmayanlar ise okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık
Öğretim Lisesine gönderilir.
(6) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Öğrencinin devamsızlığıyla ilgili velisine yapılacak
tebligat işlemleri, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda posta, e-Posta ve/veya bilişim
araçlarıyla yapılır.
(7) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür
belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul
yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür
belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.
(8) Telafi programlarına devam zorunludur. Öğrenciler devam etmek zorunda
oldukları telafi programına ait özürlü özürsüz toplam ders saatinin en az altıda biri kadar
devamsızlık yapmaları halinde, puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.
(9) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Yarıyıl ve yaz tatili süresince işletmelerde
mesleki eğitim gören öğrencilerin 3308 sayılı Kanun kapsamında kullandıkları ücretli ve
ücretsiz izin süreleri devamsızlıktan sayılmaz. Ancak özürsüz devamsızlık süresi

ücretsiz izin süresinden düşülür.
Uyarı yapılıp örgün eğitimle ilişiğin kesilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı