9. sınıfta TYT sorun edilmeli mi?

ense0

Picopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Samsung Exynos Octa 5420 1,90GHz 8 core , Mali-T628, 2773MB RAM, 11,68GB Internal Storage, Android 6.0.1,
Meslek
Öğrenci
Şu an 9. sınıfım ve dil bölümü seçmeyi düşünüyorum. Ama şu an TYT için bir şeyler yapmam gerekiyor mu bilmiyorum. Ya da ne zaman çalışmaya başlamalıyım nereden başlamalıyım? Bilmiyorum. YDT benim için bir sorun olarak gözükmüyor ama TYT çok farklı geliyor bana. Zaten AYT girmeyi düşünmüyorum ama TYT bir tehdit olarak görmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an 9. sınıfım ve dil bölümü seçmeyi düşünüyorum. Ama şu an TYT için bir şeyler yapmam gerekiyor mu bilmiyorum. Ya da ne zaman çalışmaya başlamalıyım nereden başlamalıyım? Bilmiyorum. YDT benim için bir sorun olarak gözükmüyor ama TYT çok farklı geliyor bana. Zaten AYT girmeyi düşünmüyorum ama TYT bir tehdit olarak görmeli miyim?
AYT'ye girenler senin kadar tedirgin olmuyorlar sen daha 9'sun neden bu kadar endişeleniyosun :D. Sana tavsiyem 11. Sınıfa gelince günlük 1-2 saat sınav için çalış, 12'ye gelince de düzenli çalışma planı yap çok rahat yaparsın sınavı.

Tehdit olarak görmene gerek yok ama ufak ufak çalışmaya başla, çünkü "Nasıl olsa daha 9.sınıfım, sınav senemin gelmesine koskoca 3 sene var" yanılgısına kapılırsan emin ol 12.sınıf olana kadar hiç çalışmayacaksın, nereden biliyorsun diye soracaksan aynısını yaşadım çünkü.

Daha 9.sınıfsın, şu an TYT sınavına aşırı fazla çalışmana gerek yok ama sınıf atladıkça tempoyu minik minik arttırman gerekecek. Örneğin 9.sınıftayken TYT konularına ayda 1-2 kere bakıp çalışırsın, 10.sınıf olduğunda ayda 2-3 kere bakarsın, 11.sınıf olduğunda haftalık çalışmaya başlarsın ve 12.sınıf olduğunda bütün ağırlığı sınava verirsin. Son seneye bırakırsan patlarsın, şimdiden ufak ufak yatırım yap ileride kafan rahat olsun.

Sayısalın kötüyse onu düzeltmeye bak. Sınavda matematik, fizik ve kimyadan fark atarsın rakiplerine. Sözel soruları çoğu kişi bir şekilde yapıyor ama sayısal uğraştırıcı. Zaten AYT girmeyeceğim demişsin, sayısalın kötüyse antrenmanlarla matematiğin 1. ve 2.kitabını satın alıp çözebilirsin bayağı faydalı bir kitap serisi.

Dostum, tytye zamanında çalışmanın önemini şu anki 12. Sınıflarda görebiliyoruz. Konularını sağlam tut ve en azından her ders için (sosyal hariç) 1 kitap bitir. Mutlaka ama mutlaka günde en az 30 soru paragraf, en azından bildiğin kadarıyla 20 problem çöz. Dil bölümü için de bir daha düşün derim. Sayısalda bu dediklerimi yaparsan, aytni de sağlam tutarsan sana garanti veriyorum min. tıp kazanabilirsin. Tytsi sağlam olan adam adamdır.

AYT'ye girenler senin kadar tedirgin olmuyorlar sen daha 9'sun neden bu kadar endişeleniyosun :D. Sana tavsiyem 11. Sınıfa gelince günlük 1-2 saat sınav için çalış, 12'ye gelince de düzenli çalışma planı yap çok rahat yaparsın sınavı.
Endişeli olduğum dan değil endişeli olsam son 1 haftadır obez gibi oturmazdım : D

Tehdit olarak görmene gerek yok ama ufak ufak çalışmaya başla, çünkü "Nasıl olsa daha 9.sınıfım, sınav senemin gelmesine koskoca 3 sene var" yanılgısına kapılırsan emin ol 12.sınıf olana kadar hiç çalışmayacaksın, nereden biliyorsun diye soracaksan aynısını yaşadım çünkü.

Daha 9.sınıfsın, şu an TYT sınavına aşırı fazla çalışmana gerek yok ama sınıf atladıkça tempoyu minik minik arttırman gerekecek. Örneğin 9.sınıftayken TYT konularına ayda 1-2 kere bakıp çalışırsın, 10.sınıf olduğunda ayda 2-3 kere bakarsın, 11.sınıf olduğunda haftalık çalışmaya başlarsın ve 12.sınıf olduğunda bütün ağırlığı sınava verirsin. Son seneye bırakırsan patlarsın, şimdiden ufak ufak yatırım yap ileride kafan rahat olsun.

Sayısalın kötüyse onu düzeltmeye bak. Sınavda matematik, fizik ve kimyadan fark atarsın rakiplerine. Sözel soruları çoğu kişi bir şekilde yapıyor ama sayısal uğraştırıcı. Zaten AYT girmeyeceğim demişsin, sayısalın kötüyse antrenmanlarla matematiğin 1. ve 2.kitabını satın alıp çözebilirsin bayağı faydalı bir kitap serisi.
Sanırım anladım yani şuan sadece konuları iyi bilsem sadece tekrar yapsam yeterli olur.
Yakın gelecekte bunları düşünürüm.

Dostum, TYT'ye zamanında çalışmanın önemini şu anki 12. Sınıflarda görebiliyoruz. Konularını sağlam tut ve en azından her ders için (sosyal hariç) 1 kitap bitir. Mutlaka ama mutlaka günde en az 30 soru paragraf, en azından bildiğin kadarıyla 20 problem çöz. Dil bölümü için de bir daha düşün derim. Sayısalda bu dediklerimi yaparsan, AYT'ni de sağlam tutarsan sana garanti veriyorum minimum tıp kazanabilirsin. TYT'si sağlam olan adam adamdır.

Ben ne okuyacağıma 3 yıldır sürekli düşünüyorum. Çok fazla araştırma yaptım. Sadece para kolaylık pek umurumda değil ben istediğim türde işler yapmak istiyorum. İngilizce dil ve edebiyatı okuyarak öğretmen olmak istiyorum ama atanamazsam dil ve edebiyatı olduğu için diğer işleri yapabiliyorum. İngilizce dili kolay bir dil. Hem farklı diller öğrenmeye çok elverişli biriyim. Hem memur oluyorum, hem fazlasıyla istediklerimi yapabileceğim tatilim zamanım olacak. Parası yüksek değil ama farklı bir şeyler var kafamda zaten 8-10 yıl evlenmeyi düşünmüyorum zaten yüksek isteklerimde yok. Hepsini geçtim ben öğretmen olmayı küçüklüğümden beri istemişimdir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı