9000 TL Sistem uyumu

revanzaa

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Barista
Merhaba arkadaşlar. Sitedeki 9000 tl bilgisayar toplama rehberinden faydalanarak sistem toplamaya karar verdim. Sıvı soğutucu, ssd, hdd ve kasayı ihtiyaç ve fiyat sebeplerinden dolayı değiştirdim. Sizlerede bu sistemi toplarsam uyumlu olur mu, etkili kullanabilir miyim diye sormak istedim. Varsa tavsiyelerinizi de alabilirim. Ayrıca bir kaç sorum da olacak. Parçaları hepsiburada.com'dan seçtim fiyatlarda ordan.

(Bahsettiğim rehber 9000 TL Bilgisayar Toplama Rehberi - Technopat)

Toplamayı hedeflediğim sistem:

-MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHZ(OC) DDR4 Soket 1151 ATX Anakart 859,64 TL indirimli fiyatı (orjinal fiyatı 1.087,82 TL)

-Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 İşlemci 1.299,00 TL indirimli fiyatı (orjinal fiyatı: 1.499,00 TL)

-MSI Nvidia GTX 980 Ti Golden Edition 6GB 384Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı (GTX 980TI GAMING) 2.654,99 TL indirimli fiyatı (orjinal fiyatı: 3.537,62 TL)

-Kingston HyperX Fury Black 32GB(8x4) 2666MHz DDR4 Ram (HX426C15FBK4/32) 629,90 TL

-Samsung 750 EVO 120GB 540MB-520MB/s Sata 3 2.5" SSD MZ-750120BW 169,90 TL indirimli fiyatı (orjinal fiyatı: 209,00 TL)

-WD Blue 1TB 7200RPM Sata 3.0 64Mb 3,5" Sabit Disk (WD10EZEX) 199,00 TL TL indirimli fiyatı (orjinal fiyatı: 229,00 TL)

-SilverStone Tundra TD02-E 775/1155/1156/1150/1151 AM2/AM2+/AM3/AM3+ Uyumlu Sıvı Soğutma Sistemi (SST-TD02-E)

-Cooler Master Mastercase 5 Gm 750W 80+ Bronze Modüler Psu, Usb3.0 X 2 Supermidtower Kasa 835,76 TL

-Viewsonic VG2401mh 24" 1ms (DVI+Display+2xHDMI) Full HD Oyuncu Led Monitör 1.248,90 TL

Bu parçalar toplamda 8.492,31 TL yapıyor.

Asıl rehberdekilerle farklara gelecek olursam 980Ti Golden Edition ile 980Ti Gaming 6G normal fiyatları arasında fark pek yok ama golden edition daha performanslı gözüktü, üstelik hepsiburada.com'daki indirimli fiyatıyla Gaming 6G'den ucuza geliyor bu yüzden bunu seçmemin daha mantıklı olduğunu düşündüm. Öncelikle bu konudaki fikirleriniz nelerdir? Ramlerin saat hızları ve bellekleri rehberdekiler ile aynı lakin marka ve model hakkında emin olamadım bu konuda da fikir alabilirim. Bu sistemi evde kendi başıma birleştirmeyi düşünüyorum kullanım klavuzu ve videolara bakarak başarabilir miyim?

Aklıma en çok takılan konulardan biri ise şu anakartta 3400 MHz (OC) ibaresi var, bu oc ile 3400 mhz e kadar ram çalıştırabildiği anlamına mı geliyor? Burda oc işlemi ramlere mi yapılıyor? Bir de XMP olayı var bunla mı alakalıdır. Anakartın işlemci, ram ve ekran kartı için kullanabilen oc programı var anladığım kadarıyla, ince oc işlerine girişmeden bu program aracılığı ile tüm parçalarımı uyumlu bi şekilde tam güçte kullanmam mümkünmüdür? Normalde laptop kullancısı olduğum için bütün bu detaylar benim için çok yeni. Özetle sistem güzelmidir uyumlumudur? :)

O rehberdeki parçaların bazılarının yenileri çıktı. Bu yüzden değiştirmeniz gereken parçalar var.
GTX 980Ti yerine GTX 1080 alın.
Belleği 32GB almak oyun oynayacaksanız biraz fazla. 2X8GB olan kitlerden alıp bir süre 16GB kullanabilirsiniz. Daha sonra gerekirse 32GB yaparsınız.
Anakarttaki 3400OC'nin anlamı belleği 3400Mhz alıp da takarsanız o şekilde kullanamazsınız. O hız mutlaka daha düşük bir hızda çalışır. İşlemciye OC yaparsanız bellekler de o hızda çalışabilir. Ayrıca bellekleri o hızda almanıza gerek yok. Zaten o bellekleri bulmak biraz zor. Son olarak bellekleri de OC edebildiğiniz anlamına da geliyor fakat belleklerde hız aşırtmayla hiç uğraşmayın çünkü oldukça zor bir olay. Sizin seçtiğiniz bellekler de çalışır.

Sadece oyun amaçlı toplanan bir sistem. Yayıncılık yada Youtuber olmak gibi bir hedefim yok. 1080 ile ilgili bazı olumsuzluklar duydum bazı çözünürlüklerde performans alınamaması gibi, eğer 1080 tercih edersem listede seçilmiş olan monitör sorunsuz çalışacakmıdır?

Tavsiyeniz üzerine 980ti yerine 1080 bakmaya karar verdim. Gene MSI'dan bakınca 300 liralık fark var aralarında golden edition ile, ramleri 32den 16ya çektiğimizde bunu biraz olsun hafifletir zaten çok önemli değil. Burda aklıma takılan kısım ise bit değerleri, 980ti için 384 bit yazıyor, 1080 içinse 256 bit. Bu ciddi performans farkı yaratacak bir faktör müdür? Daha doğrusu 1080 üzerine 980ti düşündürtecek kadar fark yaratır mı?

Ekran kartlarını bit değerlerine göre değerlendiremezsiniz şuan, zira üreticiler sıkıştırma teknolojileri kullanıyor. GTX 1080 her türlü daha performanslı ve güncel bir karttır, onu tercih etmelisiniz.

Kesinlikle ekran kartı olarak Gtx 1080 tercih edilmeli. Gtx 1080, 1080p'de darboğaz yapabiliyor. Bunun önüne DSR ile 2k çözünürlükte oynanarak ya da 2k monitör alınarak geçilebilir. Benim önerim 2k bir monitör almanız. 2K çözünürlüğün tadı farklı olacaktır. SSD'yi değiştirebilirsiniz, daha kaliteli veya daha fazla boyutlu bir SSD tercih edilebilir.

Şuan listede değiştireceğim şeyler ekran kartı, ram ve monitör. 980ti yerine 1080 yerleştirip, ramleri 32den 16ya indireceğim. Ekran kartını gene MSI tercih etmeyi düşünüyorum. Listedeki monitör ise 1080e yetmeyeceğinden değiştirmem gerekecek anladığım kadarıyla, 2k çözünürlüğü destekleyen bir monitör lazım.

SSD 120 gb seçtim çünkü bilgisayarda sürekli birşeyler depolayan her oyunu indiren biri değilim. Windows dışında süreklı kullandığım hızlı açılmasını istediğim oyun ve programları ssdye kurmayı düşünüyorum geri kalan program özel dosyaları vs hdd içinde tutmayı planlıyorum. Bu şekilde bakınca 120 gb yeterli gözüktü bana, okuma/yazma hızlarıda fena değil, biraz kısa ömürlü olması tek sorunu anladığım kadarıyla.

Bunlar dışında listede kasa, anakart, işlemci ve soğutucusuyla alakalı bir problem yok sanırım?

Şuan listede değiştireceğim şeyler ekran kartı, ram ve monitör. 980ti yerine 1080 yerleştirip, ramleri 32den 16ya indireceğim. Ekran kartını gene MSI tercih etmeyi düşünüyorum. Listedeki monitör ise 1080e yetmeyeceğinden değiştirmem gerekecek anladığım kadarıyla, 2k çözünürlüğü destekleyen bir monitör lazım.

SSD 120 gb seçtim çünkü bilgisayarda sürekli birşeyler depolayan her oyunu indiren biri değilim. Windows dışında süreklı kullandığım hızlı açılmasını istediğim oyun ve programları ssdye kurmayı düşünüyorum geri kalan program özel dosyaları vs hdd içinde tutmayı planlıyorum. Bu şekilde bakınca 120 gb yeterli gözüktü bana, okuma/yazma hızlarıda fena değil, biraz kısa ömürlü olması tek sorunu anladığım kadarıyla.

Bunlar dışında listede anakart, işlemci ve soğutucusuyla alakalı bir problem yok sanırım?
Dediğiniz değişiklikleri yaptığınız takdirde çok güzel bir sistem olur. Bence SSD 240Gb olmalı. Crucial Bx200 modeline bakabilirsiniz. Gayet güzel bir SSD. Anakart, işlemci, soğutucu zaten üst düzey bir sıkıntı yaşamazsınız. HDD olarak da 2 TB bir harddisk seçmeniz yararınıza olacaktır. Günümz oyunlarının boyutlarının 50 Gb hatta daha yüksek boyutlarda olduğunu düşünürsek 1 TB bir süre sonra yetmeyebilir. Ben 1TB HDD kullanıyorum şuan daha yüksek bir harddiske geçmeyi düşünüyorum. Şimdiden hayırlı olsun.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı