90'lı yıllardaki ilköğretim düzeyi öğrencilere hitap eden oyunun adı neydi?

Şişman Adam

Hectopat
90'lı yıllarda çocuk veya genç olmuş arkadaşlar muhtemelen hatırlayabilir. Tarif etmesi benim için zor ama elimden geleni yapacağım.

Bu oyun matematik eğitimi üzerine bir oyundu. 90'lı yıllarda ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere hitap ediyordu. Bir platform oyunuydu. Oyunda çeşitli matematik soruları soruluyordu, siz de oyundaki karakterinizi yöneterek platformdaki birtakım objeleri/puanları toplayarak o matematik işleminin sonucunu elde etmeye çalışıyordunuz. Ya da yine karakterinizi kullanarak bir parkuru geçerek matematik işleminin sonucunu elde etmiş oluyordunuz.

Örneğin:

Oyun size 9x2=? Sorusunu sordu. Karakterinizin önünde 3 tane parkur olsun.

-1. parkurun sonunda 20 cevabı bulunuyor.
-2. parkurun sonunda 32 cevabı bulunuyor.
-3. parkurun sonunda 18 cevabı bulunuyor.

Siz de doğru cevap olan 18'in bulunduğu parkura yönelip o parkurdaki engelleri aşarak 18 cevabına ulaşıyorsunuz ve soruyu doğru cevaplamış oluyorsunuz.

Bu sadece bir örnekti. Verdiğim örnek tıpatıp aynı şekilde oyunda yer almıyor muhtemelen. Sadece tarif etmeye çalışıyorum. Ama genel olarak bu tarz bir oyundu ve çocukların ilgisini çekerdi. Bu sayede eğlenerek matematik öğrenirlerdi.

Aklıma geldi ve oyunun adını bulabilirsem ailemdeki/sosyal çevremdeki ufaklıklara oynatmak istiyorum. Umarım aranızda bilen birileri çıkar.

Yeni konular

Geri
Yukarı