90W RTX 3050 laptopta VRAM yetersizliği

rmznkrtl

Hectopat
RTX 3050 90W laptopum var. Mafia 1 Definitive Edition Full yüksek ayarlarda oyunu akıcı bir şekilde oynuyorum. Nadiren de olsa hafif kasılmalar oluyor oyun içinde bunun sebebi de VRAM'ı Full kullanması yetmemesidir. NVIDIA'nın en büyük sorunlarından biride Mobile tarafa gereken önem verilmemektir. Hazır sistemlerde kullanacağımız RTX 3050'ler 8 GB vrama sahiptir. Bizim mobil tarafta kullanacağımız ekran kartı taş çatlasın bize yeteceği iki yıldır. İleriyi fazla göremiyorum. Fazla parlak değildir. Örneğin AC Valhalla'da yüksek ayarlara alınca VRAM 5 GB aşıyor. Mobile tarafta bari 4 değil de en kötü 6 GB çıkarsa ne olurdu sanki ben bu duruma çok sinirlendim ve çok üzüldüm bir oyuncu olarak ülkemizde ekonomik buhran içerisindeyiz ve bir PC almak çok guclesti artık ben üniversite öğrencisiyim laptopu 12 ay taksitle aldım. Hem okuyup hem de calısmaktaym. Öyle aklıma geldi bir konu açayım sizlerle de bu sıkıntılı durumu paylaşayım dedim. Sizlerin görüşlerinize almak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki bu olay tamamen satış stratejisi. 3050 mobilin çıkma sebebi uygun fiyatlara RTX mobil sistem satmaktı. 6 GB için zaten 3060 mevcut 3050'yi neden 6 GB yapsın ki NVIDIA.

Ek olarak 4 GB VRAM'e sahip ekran kartları 10 yıl önce de vardı. Yani 10 yıl öncesinin bellek ihtiyacı 4 GB başta alırken bunu düşünüp ilerisini düşünüp almak gerekiyor özellikle laptop kullanıcıları VRAM ihtiyacının bir tık üstünü tercih etmeli ki uzun yıllar cihazını kullanabilsin.

Tabii ki bu olay tamamen satış stratejisi. 3050 mobilin çıkma sebebi uygun fiyatlara RTX mobil sistem satmaktı. 6 GB için zaten 3060 mevcut 3050'yi neden 6 GB yapsın ki NVIDIA.

Ek olarak 4 GB VRAM'e sahip ekran kartları 10 yıl önce de vardı. Yani 10 yıl öncesinin bellek ihtiyacı 4 GB başta alırken bunu düşünüp ilerisini düşünüp almak gerekiyor özellikle laptop kullanıcıları VRAM ihtiyacının bir tık üstünü tercih etmeli ki uzun yıllar cihazını kullanabilsin.
kardeşim bütcem o kadardı

Kesinlikle katılıyorum. NVIDIA resmen o VRAM değerleri ile 3050-3050 Ti kartlarını ölü doğurdu benim için. Fiyatından dolayı çok satan modeller ama ileriye dönüklük sıfır. Aynı şekilde 3060 için 6 GB VRAM de çok düşük. Bu jenerasyonda mobil tarafı gerçekten umursamamışlar.

Geri
Yukarı