940MX Isınma Sorunu

Berkc98

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Metalurji Malzeme Mühendisi
Merhaba Nvdia 940MX ekran kartına sahibim. Daha önce bu sorun var mıydı bilmiyorum fakat tüm oyunlarda FPS drop almaya başladıktan sonra fark ettim ki ekran kartı sıcaklığım 61 dereceye geldiği an frekans düşürüyor ve drop yiyorum. 61'in üstüne asla çıkmıyor, stres testi vb. yaptım işlemci sıcaklığı 70-75'e geliyor, GPU 61'de kalıyor bu sıcaklık limiti için çok düşük bir değer değil mi? Bunu arttırmanın bir yolu yordamı yöntemi var mıdır? Çok araştırma yaptım bu forum ve bşska forumlarda 7-8 konuya denk geldim fakat hiç biri bir sonuca varmamış maalesef. Bu limiti en azından 70'e çekmenin bir yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanımsal bir limit o. Video bios üzerine gömülüdür. Cihazını serin tutmaya bakmalı termal iç temizlik bakımları yapmalı, Yaptırmalısın.

Donanımsal bir limit o. Video bios üzerine gömülüdür. Cihazını serin tutmaya bakmalı termal iç temizlik bakımları yapmalı, Yaptırmalısın.

Donanımsal bir limit tamam da 61 çok düşük değil mi ? Macunu fan temizliği yeni yapıldı zaten de oyun oynarken 61 derecen düşük tutmak için igloda falan oynamam gerek herhalde yanlış mı düşünüyorum

Bazı bilgisayar üretici firmalar bunları kendileri sınırlayabiliyor ısınıp erken ömrünü tamamlamaması için. Bilgisayarınız markası ve modelini belirtiniz.

Bazı bilgisayar üretici firmalar bunları kendileri sınırlayabiliyor ısınıp erken ömrünü tamamlamaması için. Bilgisayarınız markası ve modelini belirtiniz.

Tabi HP Pavilion 15-au003nt bu sorun hakkında forumlarda bir kaç şey okudum hepsi 61 derece ve 940mx ti ama hepsi lenovo ideapad serisiydi HP hakkında hiç denk gelmedim.Biostan vs bunu yükseltemez miyim cünkü daha önce fps drop yaşamıyordum birden olmaya başladı ve saatlerce oyun oynuyorum bu laptop ile 2 yıldır hiç 61 dereceye gelmemiş olamaz sorun yeni başladı gibi anlamadım

Firmaya mesaj atın bu konu hakkında BIOS güncellemesi isteyin. BIOS ayarından düzenleyemezsiniz. Güçlü oyuncu bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda bu ayar mevcut.

Firmaya mesaj atın bu konu hakkında BIOS güncellemesi isteyin. BIOS ayarından düzenleyemezsiniz. Güçlü oyuncu bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda bu ayar mevcut.

Firmanın pek umurunda olacağını sanmıyorum fakat başka çare yok gibi

Tabi HP Pavilion 15-au003nt bu sorun hakkında forumlarda bir kaç şey okudum hepsi 61 derece ve 940mx ti ama hepsi lenovo ideapad serisiydi hp hakkında hiç denk gelmedim

HP'de de benzer sıkıntı var. Yapılabilecek en saçma uygulama olmuş bana kalırsa. Çözüm için Techpowerup foruma uğraman gerek. Öncelikle vBIOS'u -çıkartmana izin varsa- .bin şeklinde çıkarın veya sitesinde varsa oradan indirin. Ardından forumda konu açıp onu modlamaları için yardım isteyin. Eğer ilk adımı geçebilirseniz çok büyük ihtimal size yardımcı olacaklar. Yine de net sonuca ulaşırsın gibi yorum yapamam. Ancak denemeye değer. Şirket ile iletişime geçmek tamamen zaman kaybı. Umursamayıp veya üstünü örtüp geçeceklerinden adım kadar eminim.

Bu kısım hakkında forumda rehber tarzı bir şey bulabilir miyim? Çünkü en ufak bir fikrim yok ta malesef.

GPU-Z üzerinden kolayca yapılabilir. İnternette kısa rehberler mevcut. Bu arada öncelikle ekran kartınızı aygıt yöneticisinden devre dışı bırakmanız gerek. Yoksa renk şöleni olur bir süre ekranda. İnsanın içine korku salıyor 🙂.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı