940MX laptop yavaş çalışıyor

MakeRKereM

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar! Bilgisayarıma yaklaşık 3-4 ay önce format attım. Özellikleri böyle:

1615124165804.png

Bir de ekran kartı NVIDIA GeForce 940MX. Normalde ilk aldığım zamanlar 5-10 saniyede açılıyordu. Ama şu an 5 dakikaya anca açılıyor (Not: Bu sorunu SSD alarak düzeltebileceğimi biliyorum. Sadece SSD olmadan düzeltmenin yöntemi var mı?) Bunu nasıl düzeltebilirim? Bilgisayarda çok ağır programlar olmasından mı kaynaklıdır?

1615124076708.png

Bilgisayarda ağır program olarak Fortnite ve Visual Studio 2019 var. Bunları silersem düzelir mi? Ya da bir daha format atarsam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı bilgisayar arkadaşımda var
i5 8250u
940MX.
Yavaş olma sebebi HDD tüm programlar acayip yavaş açılıyor bilgisayarın açılması ise 3 dakikayı buluyor bir SSD almak kökten çözüm olacaktır.

Kullandığım laptop şu şekilde;
i5-7200U + 8 GB RAM + NVIDIA GT 940 MX(4 GB) Ekran Kartı + Toshiba TR2000 480 GB SSD
1.5 yıl HDD ile kullandım ve gerçekten bıkmıştım donmalarından açılmamalarından laptopun. 2 yıldır SSD ile kullanıyorum ve gerçekten laptop çok iyi duruma geldi. Mantıklı olan SSD'dir BENCE.
HDD iken ise gereksiz programların ilk açılışta açılmasın kapatın. Örneğin: Discord Steam vb programlar ilk açılıştan kapatın, kullanacağınız zaman normal olarak açarsınız zaten. Aklıma başka bir çözüm gelmedi.

Son düzenleme:
Kullandığım laptop şu şekilde;
i5-7200u + 8 GB RAM + NVIDIA GT 940 MX(4 GB) ekran kartı + Toshiba TR2000 480 GB SSD.
1.5 yıl HDD ile kullandım ve gerçekten bıkmıştım donmalarından açılmamalarından laptopun. 2 yıldır SSD ile kullanıyorum ve gerçekten laptop çok iyi duruma geldi. Mantıklı olan SSD'dir bence.
HDD iken ise gereksiz programların ilk açılışta açılmasın kapatın. Örneğin: Discord Steam vb programlar ilk açılıştan kapatın, kullanacağınız zaman normal olarak açarsınız zaten. Aklıma başka bir çözüm gelmedi.

Konuya fotoğraf olarak eklemiştim hangilerini kapattığımı. Çoğusunu kapattım. Zoom'u ben bilgisayara aç tuşuna bastımmı kendiliğinden açılsın die bıraktım. Öbürleri de sistem şeyleri die ellemedim.
Üst üste format atmak bir işe yaramayacaktır. Başta defender olmak üzere gereksiz hizmetlerinizi kapatabilirsiniz. Sonrasında bir antivirüs kurmayı unutmayın.
Bunu Deneyeceğim😁

Geri
Yukarı