950 TL 2TB HDD Tavsiyesi

Ben ekran kartı aldım, R7240 OC 4GB. Eve geldi taktım ve sadece 1 oyun için deneme yaptım. İnternette belirtilen performansa yaklaşmadı bile. Ertesi gün geri yollama talebinde bulundum ve kargoya verdim. İade etmek istedim son 2 maddeyi öne sürerek satıcı iadeyi kabul etmedi. Aracı firma da bunu kabul etti. İade geçerli değil dedi. Ürün geri bana gönderildi. Yaklaşık 1 yıl oldu bu. Hakem Heyeti de yaptırımda bulunmadı.

Hakem Heyeti, ekran kartının ne olduğu konusunda bilgili değilmiş demek ki. Sarf malzemesi demek, bir ürünün üretimi ya da kullanımı için gerekli olan yan malzemelerdir. Adı üzerinde "sarf malzemesi".

Örneğin; yazıcının sarf malzemesi kartuş ya da tonerdir, şeklinde çoğaltılabilir. HDD ise başlı başına bir üründür ve sarf malzemesi değildir.

Böyle savunmayla gelen firmaya karşılık olarak bu savunma yapılmalı ve Tüketici Hakem Heyeti'ne anlatılmalı. Resmen hakkın yenmiş, üzüldüm.
Ben ses olayına çok fazla takılmıyorum, 2TB dediğin HDD benim için sadece depo amaçlı kullanılır. O da ihtiyacın olduğunda çalışıyor. Bu durumda normalde sesi gelmiyor bana zaten.

Aksine, iade ettiğim HDD boştayken bile çalışıyordu ve sesi çok belirgindi dostum.
Normal bir WD BLUE ürün alabilirsiniz aslında. Black serisi sessizlik amaçlı değil diye biliyorum. WD markası genel olarak sessizce BLUE şans vermeyi deneyebilirsiniz. Öte yandan fazla para vermeye değmez diye düşünüyorum.

Elimdeki WD Blue'dan çok memnunum fakat 7200 RPM olarak 2TB Blue modeli yok ne yazık ki. Sadece 1TB var. :(

Son düzenleme:
Dediklerinin hepsini belirttim, ancak bu karara vardılar. 1 yılı devirdi galiba kart sıkıntısı yok kullanıyorum halen. Bir süre daha kullanırım, kartlar şu an değiştirmek için gereksiz pahalı. :)

Dediklerinin hepsini belirttim, ancak bu karara vardılar. 1 yılı devirdi galiba kart sıkıntısı yok kullanıyorum halen. Bir süre daha kullanırım, kartlar şu an değiştirmek için gereksiz pahalı. :)

Anladım dostum. Bu arada dikkatimi bir şey çekti. Şu an sorunsuzca kullandığım HDD'yi de (1 yıl önce), dün iade ettiğim HDD'yi de kutusuz göndermişlerdi. Sadece antistatik poşeti vardı.

Şu videoda, adamın kutu içerisinden çıkardığı haliyle gelmişlerdi yani:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun sebebi ne sence? Açılmış olsa, poşet de yırtık olurdu fakat bütün bir haldeydi ve ilk ben açtım.

Son düzenleme:
Anladım dostum. Bu arada dikkatimi bir şey çekti. Şu an sorunsuzca kullandığım HDD'yi de (1 yıl önce), dün iade ettiğim HDD'yi de kutusuz göndermişlerdi. Sadece poşeti vardı.

Şu videoda, adamın kutu içerisinden çıkardığı haliyle gelmişlerdi yani:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun sebebi ne sence? Açılmış olsa, poşet de yırtık olurdu fakat bütün bir haldeydi ve ilk ben açtım.
Bunun sebebi firmalar toplu olarak getirttikleri için fabrikadan kutusuz kolileniyor. Ben de Hepsiburada'dan HDD aldığımda öyle geldi. Poşeti açmadan müşteri hizmetlerine kutusuz geldi diye talep açmıştım. Orada söylediler. Sıkıntı olursa direk iade edebilirsiniz dediler. Hiçbir sıkıntı yaşamadım.

@suatonuk
Aklımın ısrarla şu harddiske kaydığı sırada bir video izledim ve kafam iyice allak bullak oldu :D Herhalde geriye 2 seçenek kalıyor:

Ya bu: Toshiba X300 4TB 7200PRM 3.5" 128MB Cache Sabit Disk HDWE140UZSVA

Ya da şu an kullandığım, sessiz HDD'den bir adet daha almak: https://www.amazon.com.tr/dp/B0088P...e=380333&creativeASIN=B0088PUEPK&linkCode=asn

Sen olsan hangi yolu izlerdin?

Ek olarak RPM değeri düşük fakat sessizlik açısından bu nasıl bir seçim olur? WD Red WD20EFRX 2TB Intellipower Sata 3.0 64Mb 3,5" Hard Disk - incehesap.com ya da bu: WD 4 TB Red Intellipower SATA3 64MB Hard Disk (WD40EFRX) - incehesap.com

Arşivleme ve oyunlarda stabil bir performans alabilir miyim acaba? (Hızlı yüklenmesi gereken oyunları, 500GB SSD'me atacağım.)

Ayrıca yukarıda linkini verdiğim WD RED'ler ile bunun arasında bir seçim yapılması gerekse, hangisini seçmek daha mantıklı olur?

Son düzenleme:
HDD içinde kamyon var sanki :) işin esprisi bu ama ses can sıkıcı.
X300 en mantıklısı gibi geliyor veya senin modelin 4TB olanı.
https://www.amazon.com.tr/dp/B013HN...333&creativeASIN=B0088PUEPK&linkCode=asn&th=1

Evet, ben de senin gibi düşünüyorum. WD Blue 4TB 5400RPM HDD'yi depolama için kullanıp, şu an elimdeki WD 1TB Blue'yu ise oyunlar için kullanmak mantıklı olur gibi. Yetmediği zaman, 4TB'lik olana da oyun kurarım. Zaten PUBG, Six Siege gibi oyunları SSD'ye atıyorum.

Bu HDD'ler de takılma, drop v.s. yaşatmaz. Sadece aktarım hızları biraz düşük. En fazla yükleme ekranında biraz bekletir. Zaten erken yüklenmenin avantaj yaratacağı oyunları SSD'ye kurarım, problemi çözmüş olurum diye düşünüyorum.

Ekleme:
Performanslarına baktım. Şu an kullandığım 1TB WD Blue 7200 RPM ile kafa kafayalar :)

UserBenchmark: WD Blue (2012) vs (2015)

Bence aradığımı buldum gibi. 5400RPM olması sorun yaratmayacak gibi duruyor. Arşivlemek için kullanacağım zaten. En fazla, 1TB'ın yetmediği durumlarda, birkaç oyun yüklerim o kadar. Ek olarak 5400RPM olan, daha yeni bir ürünmüş.

Güncelleme: Arkadaşlar henüz satın alım yapmadım. Son kararlarım hakkında yorum ve tavsiyelerinize açığım.

@suatonuk
Dostum, bu arada bugün iade talebimi kabul ettiler. 3 gün içerisinde param iade edilecekmiş. Incehesap.com bir kez daha gözüme girdi :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı