970 EVO Plus vs Corsair Force MP600

ZantiagO

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bugün eşimin sisteminde değişikliğe gittim ve i5 9600, ASUS ROG STRIX Z390 e-Gaming'li sistemi Ryzen 5 5600X ve ASUS ROG STRIX B550 F-Gaming ile değiştirdim. Bunları değiştirmişken SSD de değiştirmek istedim. Samsung 970 EVO Plus 500GB gen 3.0'dan Corsair 500GB Force MP600 gen4 SSD'sine geçmiş oldum. Sizce iyi yapmış mıyım? Artıları ne olur bu değişimde?

Corsair'in o modeli kontrolcüsü nedeniyle daha üst tier olarak geçer ama pek bir kalite farkı olacağını sanmıyorum ben. Corsair PCIe 4.0 olduğu için daha hızlı olur ama o hız da daha fazla ısınmasına sebep olacak bunu da hesaba katmak lazım. Aynı durum Samsung 980 Pro için de geçerli tabii.

Corsair'in o modeli kontrolcüsü nedeniyle daha üst tier olarak geçer ama pek bir kalite farkı olacağını sanmıyorum ben. Corsair PCI-e 4.0 olduğu için daha hızlı olur ama o hız da daha fazla ısınmasına sebep olacak bunu da hesaba katmak lazım. Aynı durum Samsung 980 Pro için de geçerli tabii.

MP600 de soğutucu var ve gayet güzel

Corsair'in o modeli kontrolcüsü nedeniyle daha üst tier olarak geçer ama pek bir kalite farkı olacağını sanmıyorum ben. Corsair PCI-e 4.0 olduğu için daha hızlı olur ama o hız da daha fazla ısınmasına sebep olacak bunu da hesaba katmak lazım. Aynı durum Samsung 980 Pro için de geçerli tabii.

İptal mi edeyim yani siparişi sizce? Fark olursa ne gibi fark olur? Veya % kaç olur?
Doğrudur ama elinizdeki anakartın pedli M.2 bloğunu takamıyorsunuz o şekilde. Hatta üstteki M.2 yuvasına takarsanız ekran kartınızı da bloke edebilir MP600'ün soğutma bloğu, bu yüzden alttaki M.2 yuvasını kullanmanız gerekebilir.

Üstündeki soğutucu çıkarılabilir diye düşünüyorum.
İptal ettim siparişi o zaman. Peki şu anda kullandığım 970 EVO Plus'ı nasıl test edebilirim? Sağlam mı değil mi diye?

Son düzenleme:
İptal mi edeyim yani siparişi sizce? Fark olursa ne gibi fark olur? Veya % kaç olur?

Üstündeki soğutucu çıkarılabilir diye düşünüyorum.
İptal ettim siparişi o zaman. Peki şu anda kullandığım 970 EVO Plus'ı nasıl test edebilirim? Sağlam mı değil mi diye?

Üstündeki soğutma bloğu çıkıyor zaten onda sıkıntı yok ama hem Corsair’in soğutması, hem anakartın termal pedli M.2 kapağı aynı anda takılamıyor, o zaman da Corsair’de soğutma bloğu olmasının bir esprisi olmuyor.

Arkadaş yazmış üstte hangi programlarla test edebileceğinizi. Çok yoğun olarak senelerdir kullanmıyorsanız o SSD’nin çok yıprandığını sanmam zaten, normal kullanımda ömrü oldukça uzun Samsung’ların.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı