970 EVO Plus'ın çipleri mi değişti?

Jukac

Hectopat
Forumda böyle bir şey duydum. 3 ay önce aldım 970 EVO Plus 1TB SSD'yi. Gerçekten böyle bir şey var mı? Samsung kaliteli çipleri, kalitesizler ile sessiz sedasız değiştirdi mi?

Bu durumda kalitesini nasıl öğrenebilirim? Mesela atıyorum normalde A tier bir SSD idi, şu an hangi tier'a girer?

Evet, kontrolcü değişti.

Üstteki orjinal hali, alttaki ise revize edilmiş hali:

Screenshot_33.png

Phoenix kontrolcüden Elpis kontrolcüye geçildi.

Son düzenleme:
Evet.
Evet, kontrolcü değişti.

Üstteki orjinal hali, alttaki ise revize edilmiş hali:

Eki Görüntüle 1397234

Hızlı olan Phoenix kontrolcüden Elpis kontrolcüye geçildi.
Hocam Elpis, 980 Pro'nun kontrolcüsü değil mi?
Yani daha iyi değil mi?

Hocam Elpis, 980 Pro'nun kontrolcüsü değil mi?
Yani daha iyi değil mi?
Değişiklik bu şekilde, 980 Pro'da kullanılan çip ile aynı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam Elpis, 980 Pro'nun kontrolcüsü değil mi?Yani daha iyi değil mi?
SLC Caching Size yavaşlama hızının ekstra düşmesi asıl kötü olan nokta. Ama çok dosya transferi yapan birisi değilsen önemli değil.

"The real differences between the two crop up during sustained write loads. In a synthetic 200 GB copy test, the original drive sat at 1.8 GB/s up until 40 GB, then it dropped to 1.5 GB/s. The new drive began at 2.6 GB/s before dropping to 0.8 GB/s at 115 GB."

Yani diyor ki 200 GB'lik bir kopyalama gerçekleştirdiğimizde 40 GB'ye kadar 1.8 GB/s hız sunuyor, sonrasında 1.5 GB/s'ye düşüp yoluna devam ediyorken artık 2.6 GB/s ile başlayıp 115 GB'ye kadar o hızda ilerleyip sonra 0.8 GB/s ile devam ediyor. Günlük kullanıcıdan ziyade çok sık dosya transferi yapanlar için büyük bir darbe. Belirli bir kısmını çok hızlı kopyalıyor, sonrasında ağlıyor.

Değişiklik bu şekilde, 980 Pro'da kullanılan çip ile aynı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
SLC Caching Size yavaşlama hızının ekstra düşmesi asıl kötü olan nokta. Ama çok dosya transferi yapan birisi değilsen önemli değil.

"The real differences between the two crop up during sustained write loads. In a synthetic 200 GB copy test, the original drive sat at 1.8 GB/s up until 40 GB, then it dropped to 1.5 GB/s. The new drive began at 2.6 GB/s before dropping to 0.8 GB/s at 115 GB."

Yani diyor ki 200 GB'lik bir kopyalama gerçekleştirdiğimizde 40 GB'ye kadar 1.8 GB/s hız sunuyor, sonrasında 1.5 GB/s'ye düşüp yoluna devam ediyorken artık 2.6 GB/s ile başlayıp 115 GB'ye kadar o hızda ilerleyip sonra 0.8 GB/s ile devam ediyor. Günlük kullanıcıdan ziyade çok sık dosya transferi yapanlar için büyük bir darbe. Belirli bir kısmını çok hızlı kopyalıyor, sonrasında ağlıyor.
Teşekkürler, anladım. Ben bu mereti 3 ay önce en iyi PCI 3 SSD'lerden olduğu için almıştım, dolandırıldım yani :D

Teşekkürler, anladım. Ben bu mereti 3 ay önce en iyi PCI 3 SSD'lerden olduğu için almıştım, dolandırıldım yani :D
Standart bir kullanıcı olduğun için kârlı bile çıktın. Çok sık dosya transferi yapmadığın için küçük kullanımlarda daha hızlı kopyalama işlemi gerçekleştirebileceksin.

Geri
Yukarı