970 Evo vs 970 Evo Plus hız farkı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkese merhabalar, ülkece biraz sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz ama umarım moraliniz ve sağlığınız iyidir.

Sizlere sormak istediğim başlıkta belirttiğim iki M.2 SSD'nin teknik olarak farklarını bana izah edebilir misiniz? Bir ev kullanıcısıyım, araştırmalarım doğru ise rastgele yazma okuma IOPS'i daha önemli ama aşağıdaki görselde olduğu gibi ürünlerin birbirine göre avantajları bulunuyor, bundan dolayı da kafam karıştı :)

Hangi teknik özelliğe hangi şartlar olduğu zaman dikkat etmeliyim açıklayabilirseniz sevinirim.

(Soldaki SSD 970 Evo Plus 250GB, sağdaki SSD 970 Evo 250GB.)

teknik kıyaslama resmi

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-03-25 114745.jpg
    Ek Açıklama 2020-03-25 114745.jpg
    29,8 KB · Görüntüleme: 1.284
Son düzenleyen: Moderatör:
Bunlar yerine kendim kullanmış olduğum PM981A modelini önerebilirim. Bunların OEM modeli. Bunlar yerine çok fazla eklemeden SATA yakalşık 500 GB SSD'ler de alınabilir.

Bilgisayarı iş odaklı kullanmayacaksanız Yüksek boyutlu SATA SSD tercih edin.

Tavsiyem m2 alacaksanız 500 GB'dan aşşağı almayın. Çünkü anakartınız çok üst düzey değilse 1 ya da 2 tane m2 portu oluyor. İlerde yükseltmek istediğinizde elinizdeki satmanız vs. gerekebilir. Eğer bütceniz yetiyorsa 500 GB 970 evo plus'u öneririm. Yetmiyorsa muadili olan kingston, corsair, gigabyte gibi markalara yönelin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim, MSI sitesinde ki bilgiye göre anakartta bulunan slotlar aşağıdaki gibi.

1X M.2 SSD combo (NVMe PCI-e gen3 / SATA )
1X 2.5" SATA HDD "

Şu an mevcut olan 1 TB HDD'yi depolama için kullanmayı planlıyordum ondan dolayı M.2 SSD'lere yönelmiştim. Şu an bu durumda hala SATA SSD öneriyor musunuz?

Oyun vs oynamıyorum, gündelik kullanım ve bazı iş için programları kullanıyorum. 56 GB yer kaplıyor sistemim ve tüm kurulu programlar, yedek için ayrı bir bölüm ve Cloud kullandığım için 250 GB'ın yeteceğini düşünmüştüm.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Fark 250 GB olması yüzünden bu kadar fazla. Plus olmayan modelin 250'den yüksek boyutlarında o kadar düşük miktar yok. Burada görülebilir. 2500 MB/s yazma hızına ulaşabiliyor.
Normal kullanıcı için günümüzde m.2 SSD gereksiz masraf. O performans farkına o fiyat farkı vermek yerine daha yüksek kapasiteli SATA SSD alınması gerekir.
Tabii tercih sana kalmış. Ben dizüstü kullandığım için mecbur m.2 aldım. 970 EVO 250 GB kullanıyorum. 232 GB yer kalıyor. Over Provisioning'e %10 ayırınca 208 GB yer kalıyor. Ben pek oyun oynayan birisi değilim. Şu an bile o diskin 112 GB'lık kısmını kullanıyorum. Bir de kenarda duran kalitesiz 120 GB SSD vardı onu taktım. Takma sebebim HDD fazla enerji tüketiyor ve ses yapıyor. Ben bu şekilde geçinebiliyorum. Sen, daha yüksek kapasite alabilecekken bu artılara o parayı vermek istiyorsan buyur al. Masaüstü kullanıyor olsam SATA HDD alırdım ben.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı