9700K 4.6 GHz vs 5.0 GHz

zgrsmsk

Centipat
Makaleler
1
Yer
Miami FL
Daha fazla  
400MHz ozellikle oyunlarda ne kadar fark ettirir?
+20C daha fazla isiniyor islemci overclock sonrasi. Sizce buna deger mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
400MHz ozellikle oyunlarda ne kadar fark ettirir?
+20C daha fazla isiniyor islemci overclock sonrasi. Sizce buna deger mi?

Ben gereksiz buluyorum şahsen. Her ne olursa olsun üstünden normalden fazla akım geçiyor. Daha fazla ısınıyor. Bu da ömrünü kısaltıyor çipin. Açıkçası böyle bir işlemci besleme konusunda da bir sıkıntı çekmiyor. Tamamen anlamsız bir eylem. Tavsiye etmem.

Ben gereksiz buluyorum şahsen. Her ne olursa olsun üstünden normalden fazla akım geçiyor. Daha fazla ısınıyor. Bu da ömrünü kısaltıyor çipin. Açıkçası böyle bir işlemci besleme konusunda da bir sıkıntı çekmiyor. Tamamen anlamsız bir eylem. Tavsiye etmem.

Kısalan bir ömür yok, abartı ve bilgisiz denemeler yapmadıkça O.C. her zaman performans sağlar.

Soğutucun nedir? Kaç Volt veriyorsun 5 GHz için? Farka gelirsek, ekran kartına yüklenen oyunlarda fazla fark olmaz. İşlemciye yüklenen oyunlarda farkı bariz anlarsın. Farkı anlamak için BF1 ve PUBG kullanabilirsin. Elindeki işlemci çarpan kilidi açık bir işlemci. Stok frekanslarda tutmak hakaret olur. Intel bunları süs için üretmiyor. Overclockla uğraşmak istemeyen 500 TL ucuza 9700 alır zaten. Ayrıca sıcaklık farkı oyunlarda mı? Yoksa stres testlerinde mi?

Kaçtan kaça çıkıyor? 20 derece az bir fark değil, yine de çok da olmayabilir. İşlemcinin termal çalışma aralığındaysa, kullanmamanız için bir sebep yok. Termal darboğaz oluşturuyorsa, o zaman mantıksız. Daha net şekilde ifade etmeniz gerekir.

Butun PC bilesemlerim imzamda yer aliyor. Corsair H100I PRO var. Isi farki PUBG'de cikti, normalde 55C kadar isinirdi ama simdi 75-80 arasi cikiyor yer yer. All cores 5GHz 1.41V.

@zgrsmsk imzanız bir kaynak değildir. Mobil sürümde hiçbir anlam ifade etmez. Masaüstü bile olsa, yeterli bilgi yok. Kaçtan kaça çıktığı önemli bir detay. Dediğiniz göre; 80 derece çok değil. İşlemci bu durumdan rahatsız olmaz, çok iyi de diyemem. Sizin için biraz ağır çalışır kısacası. Size bir zararı da olmaz bana kalırsa. İşlemci üretmek kolay değil, hata payı bırakmak ise çok daha zor. En alt limitlere bile dahil o aralık.

%10 civarında bir tek çekirdek artışı oluyor yani 2 nesil ileri götürür işlemciyi.
Güçlü bir ekran kartınız varsa kesinlikle değer.
Zaten OC yapmayacaksanız K serisi işlemci almanın hiçbir mantığı yok. 8700 ya da 9700 alınabilir.

5.0 GHz’da oyunlarda 240 mm soğutma ile 60C civarında gezer diye düşünüyorum be bu da çok normal bir sıcaklık.
İşlemci sıcaklığında anakart da çok önemli iyi bir anakart ile daha düşük voltaj vererek stabilite yakalayabilirsiniz.
1.41V’da kullanıyorsanız bence çok fazla ben 1.35V’yi geçmeme taraftarıyım tabii custom soğutma yoksa.

Geri
Yukarı