9700K'da Stok Fan Kullanılır Mı?

Şimdi hocam eski PC'den kalan stok fan var, fazla bütçemde yok o yüzden 100 liralık soğutucu alıp tekrardan sıvı soğutma almak bana oldukça külfetli olacak zaten oyun oynamayacağım 1-1, 5 ay içerisinde sıvı soğutma alacağım merak ettiğim işlemci sıcaklığı çok mu yükseklerde oynar zarar açısından.

Maalesef aldım hocam.

Eğer 1-1.5 ay içerisinde soğutucu alacaksanız hiç şüpheniz olmasın o işlemci 85 derece olmadan ömründen yemez. Aynı şekilde bende bilgisayarı topladığımda 6 ay kadar stok soğutucu ile kullanmıştım ve boşta 60 derecelere sıçradığından undervolt ile 3.6GHz düşürmüştüm. Eğer siz de benim gibi takıntıya sahipseniz benim gibi undervolt yapabilirsiniz ama size tavsiyem undervolt için çok iyi araştırma yaparak iyi bilgi edinin çünkü ben undervolt yaptıktan sonra bilgisayarda kasmalar yaşıyormuşum varsayılan hızına alınca fark ettim. :D Yani stok fanda da varsayılan hızında kullansam CPU konusunda bir zararı olmayacaktı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Arkadaşların dedikleri sanırım doğru olabilir. Stok fan ile çok fazla güncel oyunlarda 100 dereceye ulaşıyorsa Knight Online ile uzun süre kullanımda 70 dereceleri görürse ömründe yiyeceğini düşünmüyorum ama 80-85 dereceden sonrası sıkıntılı olabilir. Eğer test etme şansınız olursa kısa bir video çekip buraya yükleyebilir misiniz? Bayağı merak ettim açıkçası.

Eğer 1-1.5 ay içerisinde soğutucu alacaksanız hiç şüpheniz olmasın o işlemci 85 derece olmadan ömründen yemez. Aynı şekilde bende bilgisayarı topladığımda 6 ay kadar stok soğutucu ile kullanmıştım ve boşta 60 derecelere sıçradığından undervolt ile 3.6GHz düşürmüştüm. Eğer siz de benim gibi takıntıya sahipseniz benim gibi undervolt yapabilirsiniz ama size tavsiyem undervolt için çok iyi araştırma yaparak iyi bilgi edinin çünkü ben undervolt yaptıktan sonra bilgisayarda kasmalar yaşıyormuşum varsayılan hızına alınca fark ettim. :D Yani stok fanda da varsayılan hızında kullansam CPU konusunda bir zararı olmayacaktı.
Hocam şimdi ben undervolt yapamam yapmam da :) Sizin yazınızdan anladığım bir şey olmaz en kötü denerim çok sıcak olursa sıvı soğutma alana kadar kullanmam olur biter. Fakat bir üstünüzde mesaj atan arkadaş fazla ısınır ve ömrü gider falan demiş bu doğru mudur? Bir kaç video izledim benim açacağım oyun knight online ve oynamayacağım bile sadece açık kalacak. Aşağıya attığım videoda oyun testine giriyor ve sıcaklık değerleri çokta yüksek gözükmüyor fakat işlemci 8700.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Performans düşürür 9700K işlemcinin ve çok ısınır. Ömrüde azalır yazık işlemciye.
Bir çok arkadaşta böyle bir durumun olmayacağından bahsediyor hocam.

Ben kendimden biliyorum online oyunlarda performans düşer. İşlemciye yükleniyor oyun çünkü. Ve çok ısı farkı oluyor. Hadi yine AMD işlemcilerin Stock soğutucuları daha iyi İntel olandan.

Bende kararsız kaldım hocam eğer dedikleriniz gibi olursa mecbur o halde 1 ay daha bekleyeceğiz :) Çünkü şuan 100-200 lira hava soğutmaya para verip sonradan yine sıvı soğutma alacak bir durumum yok.

Yanlış hatırlamıyorsam eski işlemcim 4690K çok ısınıyordu. Sonra Hyper 212 soğutucu almıştım. Isınırken Hardline Battlefield oyununda çizgiler beliriyordu ekran titriyordu gibiydi. Soğutucu aldıktan sonra tertemiz şaşırmıştım.
Sıvı soğutmaya gerek yok ki. Kaliteli hava soğutucu yeter de artar bile çok serin. Sıvı soğutucular bazen daha fazla sorun çıkarıyormuş. Xıgamtek 1264 modeli öneririm hava soğutucu. 250 Tl civarı.

Hocam şimdi ben undervolt yapamam yapmam da :) sizin yazınızdan anladığım bir şey olmaz en kötü denerim çok sıcak olursa sıvı soğutma alana kadar kullanmam olur biter. Fakat bir üstünüzde mesaj atan arkadaş fazla ısınır ve ömrü gider falan demiş bu doğru mudur? Birkaç video izledim benim açacağım oyun Knight Online ve oynamayacağım bile sadece açık kalacak. Aşağıya attığım videoda oyun testine giriyor ve sıcaklık değerleri çok da yüksek gözükmüyor fakat işlemci 8700.

Bir çok arkadaşta böyle bir durumun olmayacağından bahsediyor hocam.

Knight Online biliyorum sanırım kasılmaya falan bırakacaksınız ve orada çalışacak. Burada kim ne derse desin knigh Online oynayıp sizinle aynı işlemciyi kullanıp sizin sorduğunuz sorunu kendisi denemiş kişi olmadığı sürece doğru cevabı bilemez. O yüzden size en fazla tahmini cevaplar gelecektir ve anladığım kadarıyla bu sizi tatmin etmiyor ki zamanında beni de etmiyordu :) size söylediğim gibi yapabileceğiniz en iyi şey soğutucuyu takıp nasıl değerlerde olduğuna bakmak ve mümkünse test sonuçlarını burada da paylaşın ki aynı işlemi yapmak isteyen arkadaşlarda bu konudan yararlanır. Umarım 1, 5 ay kadar sizi idare eder ki ben öyle tahmin ediyorum. En kötü undervolt ile 1.5 ay idare edersiniz.

Yanlış hatırlamıyorsam eski işlemcim 4690K çok ısınıyordu. Sonra Hyper 212 soğutucu almıştım. Isınırken Hardline Battlefield oyununda çizgiler beliriyordu ekran titriyordu gibiydi. Soğutucu aldıktan sonra tertemiz şaşırmıştım.
Sıvı soğutmaya gerek yok ki. Kaliteli hava soğutucu yeter de artar bile çok serin. Sıvı soğutucular bazen daha fazla sorun çıkarıyormuş. Xıgamtek 1264 modeli öneririm hava soğutucu. 250 Tl civarı.

Yani o konuda da henüz karar veremedim o yüzden. Hangi hava soğutma iyidir vs 500 liralık hava soğutma yerine 240'lık bir soğutma tercih ederim ama bilemedim.
Knight Online biliyorum sanırım kasılmaya falan bırakacaksınız ve orada çalışacak. Burada kim ne derse desin knigh Online oynayıp sizinle aynı işlemciyi kullanıp sizin sorduğunuz sorunu kendisi denemiş kişi olmadığı sürece doğru cevabı bilemez. O yüzden size en fazla tahmini cevaplar gelecektir ve anladığım kadarıyla bu sizi tatmin etmiyor ki zamanında beni de etmiyordu :) size söylediğim gibi yapabileceğiniz en iyi şey soğutucuyu takıp nasıl değerlerde olduğuna bakmak ve mümkünse test sonuçlarını burada da paylaşın ki aynı işlemi yapmak isteyen arkadaşlarda bu konudan yararlanır. Umarım 1, 5 ay kadar sizi idare eder ki ben öyle tahmin ediyorum. En kötü undervolt ile 1.5 ay idare edersiniz.

Yani hocam, şimdi alırım 1-2 saat deneme yaparım kurduktan sonra bakarım 60-65 i geçmiyor ise devam ederim fakat 70'in üzerine çıkarsa mecburen bekleriz en kötü öyle yaparım. Tabi bunu yaptığımda sonuçlarında iletirim.

Geri
Yukarı