980 Pro NVMe M.2 SSD 2 TB okuma ve yazma hızı çok yavaş

pixelcraft

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Dün 980 Pro NVMe M.2 SSD 2 TB SSD satın aldım. Anakartım ASUS ROG STRIX X570-E.
SSD'nin okuma ve yazma hızları çok düşük. Normalde 70000 MB okuma 5100 mn yazma hızı var. Bu sorun hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?
Herkese teşekkür ederim.

1664980853713.png

PCIe 3.0 hızına takılmışsınız. Kartınız da sanırım 3 adet M2 yuvası olmakla beraber bunun birisi PCIe 3.0 hızında çalışmakta. Doğru porta taktığınızdan emin misiniz? Farklı M2 yuvasını dener misiniz?

SSD'yi anakartın PCie 4.0 slotuna taktığınızdan emin misiniz?

O kartın tüm slotları zaten 4.0.

PCIe 3.0 hızına takılmışsınız. Kartınız da sanırım 3 adet M2 yuvası olmakla beraber bunun birisi PCIe 3.0 hızında çalışmakta. Doğru porta taktığınızdan emin misiniz? Farklı M2 yuvasını dener misiniz?
Geç cevap için özür dilerim. Çok yoğun bir gün geçiriyorum. Anakartımda iki yuva var. Ekran alıntısında gösterdiğim 1 numaralı yuvaya taktım ancak hiçbir şekilde görmedi. 2 numraya takınca gördü. Şu an 1 numarada Western Digital 500 GB Blue SN570 M.2 PCI-Express 3.0 SSD var ve onu 1. yuvaya taktığımda sorunsuz çalıştı. Anakartımın bildiğim kadarıyla 4.0 desteği var. Samsung ile görüştüm düzgün bir bilgi vermediler. Yarın onlar beni arayacaklarmış. Aldığım yer direkt servise göndermemi söylüyor (keşke bilindik bir yerden alsaydım dedirtti)
İşin kötü yanı tüm proje dosyalarım içinde ve yetiştirmem gereken işler var...
Konuya dair çözüm yolu bulabilirsem çok sevineceğim.
İlginizden dolayı çok teşekkür ederim.

**işin garip tarafı yabancı forumlarda da benzer sorunu yaşayan birçok kişi var... Çıkarıp takınca düzelten olmuş... Henüz denemedim...

1664996572359.png

Son düzenleme:
SSD PCIe 4.0 olsa dahi bu iki slotta da sorunsuz çalışmalı bir aksilik yoksa. BIOS'unuz güncel mi?
Çok ilginç gerçekten anladım neden böyle... Evet bios güncel...

Bakın bu videoda da aynı yere takmış ve hız normal...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@curiousoftech Gece tekrar kasayı açtım. Yuvasından söküp çıkardım ve tekrar yerine taktım (Ram'leri ve işlemciyi de söküp taktım). Herhangi bir değişiklik olmadı. Aynı BIOS versiyonunu tekrar yükledim ve şimdi okuma hızı düzeldi gibi. 6100 olarak görünüyor ancak yazma hızında pek değişiklik yok.
Bu sorunu yaşayan olursa BIOS'u güncel olsa bile tekrar yüklemeyi denesin...
Cevap yazan ve ilgilenen herkese desteği için çok teşekkür ederim...

1665039904637.png

Bunlar da ilk değerler

1665040061788.png

@aliwild517 @curiousoftech @Kxaan

Yeni konular

Geri
Yukarı