9V kare pil ile çalışacak LED önerisi

Anladım peki ne önerirsiniz?

Yani çoğunlukla her LED desteklenir. Voltajı direnç ile düşürerek LED yanması engellenir. Çoğu şefin direnç hesaplaması internette mevcut. Renklerine göre gereken voltajları farklı olduğundan farklı dirençler gerekiyor.

Kırmızı LED 1,5 Volt – 15 ma.
Sarı LED 1,8 Volt – 15 ma.
Yeşil LED 2,2 Volt – 15 ma.
Mavi LED 3 Volt – 30 ma.
Beyaz LED 3 Volt – 30 ma.

Aşağı yukarı bu şekilde güç tüketimleri var. 1.2v pil muhtemelen şarjlı olanlardan. Kaç v dip görecek şekilde kullanırsınız bilemem ama 4 tanesi beyaz, mavi LED'de zorlanır. Yeşil olan biraz daha az zorlanır.

Voltajı ne kadar yeterli olursa o kadar seç. 9V olur yine de. Direnç ayarlarsan uyar.

Bu sitede voltajlar daha farklı gözüküyor. Biraz daha yüksek voltajlar gözüküyor. Buradan hesapların. Ama yine de voltaj değerleri farklı olduğundan başka sitelere de bak istersen.

Kırmızı LED 1,5 Volt – 15 ma.
Sarı LED 1,8 Volt – 15 ma.
Yeşil LED 2,2 Volt – 15 ma.
Mavi LED 3 Volt – 30 ma.
Beyaz LED 3 Volt – 30 ma.

Aşağı yukarı bu şekilde güç tüketimleri var. 1.2v pil muhtemelen şarjlı olanlardan. Kaç v dip görecek şekilde kullanırsınız bilemem ama 4 tanesi beyaz, mavi LED'de zorlanır. Yeşil olan biraz daha az zorlanır.

Voltajı ne kadar yeterli olursa o kadar seç. 9V olur yine de. Direnç ayarlarsan uyar.

Bu sitede voltajlar daha farklı gözüküyor. Biraz daha yüksek voltajlar gözüküyor. Buradan hesapların. Ama yine de voltaj değerleri farklı olduğundan başka sitelere de bak istersen.

Anladım hocam LED öneriniz var mı?

Anladım hocam 4 tane 1.2v pil yeterli mi?
Hocam benim amacım, 30-60cm arası LED alıp okul dolabına yapıştırmak, dinamo ile pile elektrik verip LED'i çalıştırmak istiyorum.

Eğer bu şekilde olacaksa 12v güç kaynaklarından gerekebilir. Dinamo biraz gereksiz ve yetersiz olabilir. 30-60cm LED'lerden alacaksanız o zaman işiniz başka. Üstteki dediklerimi unutun o zaman. Bunun için 12v güç kaynağı yeterli (elektrikçilerde LED güç kaynağı diye geçer oradan daha iyi yardımcı olurlar)
Anladım hocam LED öneriniz var mı?

Elektrikçilerde satılır. Belli bir marka olayı çok fazla yok (bildiğim kadarıyla) renk renk çeşitleri var. Elektrik eşyaları satan (lamba priz satan yerlerde daha çok bulunur) yerde çok rahat bulursunuz. İnternetten şunu al diye bir şey söylemek istemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı