Çözüldü A XMP açtıktan sonra USB ses kartı düzgün çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

darthnorth

Centipat
Bu benim ilk gönderim, herkese selamlar. Malum evdeyiz ve ben de bayağıdır ertelediğim PC siparişimi 2-3 hafta önce verdim. Müzik yapımında ve boş vakitlerimde oyun oynamak amacıyla güzel bir sistem kurdum diyebilirim. 2x16 Trident Z Neo 3600 CL16, MSI X570 Ace, Ryzen 3700X ve 5700XT. Sorun şu ki USB ses kartlarımın hiçbiri düzgün çalışmıyor, ki bugüne kadar hepsini kullanıyordum veya kullandım, bu konuda kablo değiştirin tarzı cevaplar gelmesin diye belirteyim dedim, DAW kullanırken stuttering ve crackles oluşuyor, kaldı ki Windows üzerinde de herhangi bir video veya müzik dinlerken başka bir işle uğraşmaya kalksanız takılmalar başlıyor. 3 gece önce nereden aklıma geldi bilmiyorum XMP kapatıp açtım ve her şey harika, hatta steinberg üzerinden aldığım USB hatasının gittiğini görünce bayağı bir sevinmiştim ki her şey olması gerektiği gibi çalıştı; RAM'ler hariç. 2133 MHz XMP kapalı iken hiçbir problem yok.

Denediğim şeyler: Manuel olarak hız arttırdım, timing girdim, bir sonuç yok.

İnternette bu sorunu arattığımda bu problemi yaşayan çok kullanıcı ve yorum gördüm, bazı voltaj ayarları denedim onlar da olmadı.

XMP açık ve kapalıyken bilgisayarımdaki RAM hızı dışında tek farklar Ryzen Master üzerinden kontrol ettiğimde voltaj değerleri oluyor. (1.35V DRAM voltajı dışında).

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Memory Try It kast ediyorum. Altındaki uygun frekans ve gecikme değerli profili seçip deneyin.
Bu da olmadı.
Şimdi fark ediyorum ki ses kartsız da videoları oynatırken veya bir müzik açıldığında arka planda başka bir iş yapıldığında takılmalar başlıyor.
Çözdüm. Ağlamak istiyorum.

Lütfen bu sorunu yaşayanlar bu mesaja bir şekilde ulaşır. Ben ulaşmak için 5 gece mesai yaptım. 5700 XT ekran kartını PCI-e gen 4.0'dan PCI-e gen 3.0'a çekmek bütün problemi çözdü. Artık XMP açıkken de hiçbir sorun olmuyor. Umarım MSI ve diğer anakartlar da bu PCI-e 4.0 sorununa bir çözüm bulurlar.
Güncelleme: MSI x570 yeni beta bios ile sorun komple çözüldü. PCIe iyileştirmeleri yapıldığından bahsediyordu ben de denemek istedim.
Tüm X570 anakart üreticisinde yaşanan bir sorun bu. Şu anda mobildeyim, yarın birkaç öneri yapacağım ama büyük ihtimalle çözülmeyecek. Zira bende de bu sorun var ve çözülmedi. BIOS güncelleyip deneyin şimdilik.

Selamlar. BIOS zaten en güzel halinde. Ben bir voltaj sorunu olduğunu düşünüyordum ama bir şeyler denedikten sonra ona da inancım kayboldu gibi.

Nb/SoC voltajını 1.025 ile 1.08V arasındaki değerlerde deneyin biraz. Bellek voltsjını arttırın bir seviye (maks 1.5 ama o zararlı, en fazla 1.45'e kadar verin.) çalışırsa düzgün voltajı yavaş yavaş düşürün.

20200425_144037.jpg

20200425_144103.jpg

Nb/SoC voltajını 1.025 ile 1.08V arasındaki değerlerde deneyin biraz. Bellek voltsjını arttırın bir seviye (maks 1.5 ama o zararlı, en fazla 1.45'e kadar verin.) çalışırsa düzgün voltajı yavaş yavaş düşürün.

XMP ve normal arasindaki voltaj farklarini cekmistim.
Diger bir fark ise simdi fark ettim 1067:1200 calisiyor stok hali. XMP acikken 1:1 ayarlıyor 1800:1800.
Nb/Soc voltajini 1.025 denedim. Ben RAM frekansini 2133'den 2400'e bile getirsem bu uyarıyı alıyorum.

20200425_151254.jpg

X570 kullanıp da bu konuda soru yaşamayan kimler var acaba? Siz hepsinde var dediniz ama öyle bir şey olsa buna bir güncelleme gelmez miydi? Bu konu o kadar keyfimi kaçırıyor ki anakartı ya da RAM'i değiştiresim var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı