A10 7870K PC Açılmıyor- RAM ısınıyor

exclusive07

Kilopat
Yer
Beverly Hills, Kaliforniya
Merhaba.

Her sene yapmış olduğum rutin bakımı bugün yaptım. Yeni aldığım fan filtresini kasaya monte ettim. Ardından tüm girişleri takarak bilgisayarı açmayı denedim. PC açılmadı. Analog giriş üzerinden görüntü gelmiyordu. RAM'lerde aşırı bir ısı(elde tutulamayacak kada) oluştu. Ancak işlemciyi RAM'leri herhangi bir şekilde çıkarmadım.

A10-7870K APU kullanıyorum. 3.9'dan 4.5'e hız aşırtma yapmıştım. RAM frekansında da artış yapılmıştı. Daha öncesinde sürekli yapmama rağmen daha önce böyle bir şeyle karlışalmadım. 2015 yılından beri sistemi kullanıyorum.

Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Bilgisayarı kapatıp fişten çekin. Sonrasında bütün bağlantı kablolarını kontrol edin. Tam oturmayan bir kablo vardır belki. Açma-kapama tuşuna arka arkaya 6-7 kere basın. Sonrasında fişi takın ve sistemi çalıştırmayı deneyin. Sorun devam ederse bellekleri tek tek takarak çalıştırmayı deneyin.

Sorun yine çözülmezse tekrar bilgisayarı kapatıp fişten çekin. BIOS pilini çıkarın ve 5 dakika bekleyin. Bellekleri de çıkarın ve sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Hepsini takın ve sistemi çalıştırın. Bu şekilde BIOS'u sıfırlamış olacaksınız. Tekrar işlemci ve bellek frekanslarını yükseltmeniz gerekecektir.

Aşırı fazla ısı, verimsiz besleme, yani kısa devre demektir. Kısa devre de pc bileşenleri gibi hassas parçalarda yanık anlamına gelebilir. Hangi bileşenleri söktüğünüzü belirtiniz.

Bilgisayarı kapatıp fişten çekin. Sonrasında bütün bağlantı kablolarını kontrol edin. Tam oturmayan bir kablo vardır belki. Açma-kapama tuşuna arka arkaya 6-7 kere basın. Sonrasında fişi takın ve sistemi çalıştırmayı deneyin. Sorun devam ederse bellekleri tek tek takarak çalıştırmayı deneyin.

Sorun yine çözülmezse tekrar bilgisayarı kapatıp fişten çekin. BIOS pilini çıkarın ve 5 dakika bekleyin. Bellekleri de çıkarın ve sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Hepsini takın ve sistemi çalıştırın. Bu şekilde BIOS'u sıfırlamış olacaksınız. Tekrar işlemci ve bellek frekanslarını yükseltmeniz gerekecektir.

Silgi ile daha önce silmeyi denemiştim. BIOS pilini çıkarıp her şeyi söktüm. Ufak toz parçaları lehimlere yapışmıştı kolonya ile elime ufak ufak değdirerek tüm tozlarını aldım biraz daha bekleyip sistemi uzay montaj halinde deneyeceğim.
Aşırı fazla ısı, verimsiz besleme, yani kısa devre demektir. Kısa devre de pc bileşenleri gibi hassas parçalarda yanık anlamına gelebilir. Hangi bileşenleri söktüğünüzü belirtiniz.
Arka kablolarını çıkardım. Fan kabloları birde anakartı yerinden kaldırdım bunun için 24 pin çıkardım.
IMG_0705.jpeg
IMG_0704.jpeg
IMG_0703.jpeg
IMG_0702.jpeg

Denedim yalnız aynı şekilde ramlerde aşırı ısıma var. Yanıkta kokuyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı