A10 7870K sistem RAM'ler 2400 MHz çalışmama sorunu

Karaduman61

Hectopat
Daha fazla  
Technopat'ın 1500 TL'ik herkesin bildiği sistemi topladım fakat anakart ve RAM'lari biraz daha kaliteli aldım.

Technopa'tın 1500'lüğü :
AMD A10-7870K515 TL
MSI A68HM-E33 V2160 TL
KINGSTON HyperX XMP Beast 8GB (2x4GB) DDR3-2400MHz CL11 Bellek HX324C11T3K2/8230 TL
Aerocool GT Black Edition 500W225 TL
1 TB 7200 RPM Toshiba DT01ACA100180 TL
Akasa Venom Atto52 TL
Kingston Fury 120 GB
[TBODY] [/TBODY]
Benim Topladığım :
Bu sistemden farklı olarak

Anakart : G1 Sniper A88X gigabyte anakart

Ram :
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 2400MHz CL11 1.65V Dual Kit Ram

Almış olduğum GSkill RAM'leri 2400 MHZ'e çıkarttığım zaman oyundan atıyor memory mavi ekran hatası veriyor ve donma sorunu yaşıyorum.
2133 Hz yaptığımda sorun yaşamıyorum. Yani almış olduğum RAM'leri 2400 MHz kullanamıyorum.
(volt : 1.65 de sbt )
Anakartın sitesine girdim ve anakartla uyumlu RAM listesinde GSkill RAM'lerin olmadığını gördüm. Gigabyte teknik servsis kısmına durumu izah ettim ve durumun uyumsuz RAM'lerden kaynaklandığını söylediler.

Technopat'ın 1500 TL'lik yukardaki anakartın sitesine girdim o sistemin RAM'leriyle anakartta uyuşmuyor. Fakat testlerinde 2400 MHz'le çalışıyor RAM'ler. Nasıl oluyor bu iş anlamadım.

Umarım içinde buluduğum saçma durumu özetleyebilmişimdir. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
G1 Sniper A88X gigabyte sayfasında RAM bilgisi bölümünde voltaj değeri 1.5v görünüyor. Ram slotunun anakarttan çekeceği güç limitidir. Senin aldığın RipjawsX RAM'ler 2400 MHz'de 1.65v güç çekmeye çalışınca anakart engel olduğu için sıkıntı yaratıyor olabilir.
Ripjaws.jpg gigabyte.jpg

Recep Baltaş ve Ali Bey'in topladığı PC'de anakartın RAM slotu için herhangi bir güç limiti yazılmamış(Mutlaka bir limiti vardır. Muhtemelen oda 1.5v civarıdır). Onların kullandığı RAM'in farkı ise 1.5v olarak güç çekmesidir.
kingston beast.jpg

Sen eğer bulabiliyorsan 1.5v olan 2400 MHz RAM ile XMP veya AMP üzerinden denemeye çalış.

G1 Sniper A88X gigabyte sayfasında RAM bilgisi bölümünde voltaj değeri 1.5v görünüyor. Ram slotunun anakarttan çekeceği güç limitidir. Senin aldığın RipjawsX RAM'ler 2400 MHz'de 1.65v güç çekmeye çalışınca anakart engel olduğu için sıkıntı yaratıyor olabilir.
Eki Görüntüle 130208 Eki Görüntüle 130209

Recep Baltaş ve Ali Bey'in topladığı PC'de anakartın RAM slotu için herhangi bir güç limiti yazılmamış(Mutlaka bir limiti vardır. Muhtemelen oda 1.5v civarıdır). Onların kullandığı RAM'in farkı ise 1.5v olarak güç çekmesidir.
Eki Görüntüle 130210

Sen eğer bulabiliyorsan 1.5v olan 2400 MHz RAM ile XMP veya AMP üzerinden denemeye çalış.

450 tl lik anakart rem slotlarına nasıl 1.65 v veremez anlamış değilim. Yazılımsal mı oluyor bu iş yani bios güncellemesi yaptılarmı 1.65 olma ihtimali varmı.

En son bios versiyonunu indirdim fakat bişey değişmedi. 1.5 v 2133 mhz de sorunsuz çalışıyor oyun. 30 fps zor alıyorum h1z1 oyunundan.

Kardeşim bu voltajların tolerans payları var tabi ki de. Örnek 1.5v olan slot 1.425 - 1.575 arası voltajları verebiliyor. Ancak senin aldığın ramlerin çektiği güç 1.65v yine fazla geliyor.

450 tl lik anakart rem slotlarına nasıl 1.65 v veremez anlamış değilim. Yazılımsal mı oluyor bu iş yani bios güncellemesi yaptılarmı 1.65 olma ihtimali varmı.

En son bios versiyonunu indirdim fakat bişey değişmedi. 1.5 v 2133 mhz de sorunsuz çalışıyor oyun. 30 fps zor alıyorum h1z1 oyunundan.

kardeşim senin kart ayrı bir fiyasko benimkide ga-f2a88xm-d3hp aynı durum yani 2133 mhz de şuan sorunsuz ama çok denemedim 2400 mhz de ise sendeki durumu yapıyor.

Gigabytenin intel kartlarındada vardı bu tarz sorun bir ara... arkadaki usb vb çıkışları fazla ve iyi tutup bu tip şeylerden dediğini verememesi her daim var.

Demekki gigabyte firmasından anakart olarak 2 platformdada uzak durmak gerekirmiş ki bundan sonrada onu yapacağım bu yazımıda görecek olan arkadaşlar 2 platformdada gigabyteden şaşmamıs biri olarak 3-4 anakart kullanmış biri olarak ve arkadaşında üst seviye sniper kullanmasıda dahil uzak dursunlar.

Araştırıken arkadaki slotlara aldanmayın asus msi onları ekledikçe daha çok fiyat artıyor ama varmış birşeyi demekki . Araştırmalarım gereği sanırım bu konuda asus tek...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı