Çözüldü A10-7870K sistemde GTX 1050 Ti varken APU GPU'su da çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kadir Özdemir

Kilopat
Yer
İstanbul/Mimaroba
Daha fazla  
Meslek
Çizgi Film ve Animasyon , Animator
Bundan önce A10 7870K'ya hangi ekran kartını almalıyım demiştim, sistemimi geliştirmek amaçlı Zotac GTX 1050 Ti OC aldım. Driverlari her seyi kurdum. Dikkatimi çeken şeylere gelince;

1. Neden hem R7 (APU) hem de GTX 1050 Ti aynı anda çalışıyor?
  2. Aygıt yöneticisinden R7'yi devre dışı bırakıp güncellemelerini kaldırıp silmeli miyim?
  3. Silersem 8 GB (6,95) GB RAM kullanımı bağımsızlığını ilan eder mi?
  4. RAM'leri overclock edip BIOS'tan tekrar 2400 MHz yapmalı mıyım?
  5. Sıfırdan Windows 10 Pro kursam CD'yi takıp AMD Raedon Settings kurulmak istemez değil mi?
  6. APU 7.12 Update'de tıkanıyor. Güncellemelerini almak istemiyorum. İslemciyi etkiler mi APU'yu güncellememem?

Benim aklımda şu vardı, ekran kartını takinca APU'nun olayi bitecek. Sadece ekran karti GPU'su işlemci tek başına A10 7870K ve RAM'ler de 8 GB 2400 MHz hızında çalısmasıydı. Fakat R7 içerikli 6,95 RAM'leri olan harici GPU devrede bir sistemle karşı karşıyayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
  • Primary Video Device: NB PCIe slot Video
  • Integrated Graphics: Disabled
  • Görüntü Çıkışı: Ekran kartına tak

Çözülmezse anakart modelini yaz.
Ya ama :( Şimdi Primary Video Device'ı "NB PCI Slot Video" yerine "PCI Slot Video" yaparsam bilgisayar açılışında klavye mouse iptal BIOS'a bile girmiyor. Integrated Graphic "Force" seçiliydi. "Auto" yaptım.

Diyorum ki IG'yi Disabled yapsam... Hem RAM düzelir hem PC reslenmesinden kurtulurum hem de sadece Overwatch ve 13.Cuma dışında LoL ve CS:GO'da GPU'da çalışır mı? Kahrolasıca APU her seferinde PC kapanmasından bıktım :mad: Artık kim varsa tüm Technopat camiasını buraya davet ediyorum. @Ali Güngör Lütfen yardım edin :(:cry:

NVIDIA'nın yazılımı üzerinden deneyin.

Yaptım GTX 1050 Ti seçtim orada yazıyordu ki Configure Surround PhysX yeri vardı. "Auto Select"
"GTX 1050 Ti" ve "CPU" vardı 1050 Ti seçtim. Manage 3D Settings'ten CS:GO veya LoL'ü seçiyorum add deyip ekliyorum yine de GPU'da çalışmıyor :(

@Toprak Aga @MF @BERWAR @Al Sarab @Recep Baltaş @Ali Güngör
Saygı değer Technopat ailesi. Bir kısmınızı bu konuyla ilgili forumlarda araştırırken gördüm. İnsanların sordukları sorulara yeterli cevap verilmemiş ya da hiç cevap verilmemiş. İnsanlar Harici GPU aldım ne yapacağım derken Dual Grafik yap falan demişsiniz. A diyen A+ cevap verirken B demişsiniz. Kendimi ifade edemiyorum belki de bilmiyorum sadece A10 7870K sistem toplayıp GTX1050 Ti takan arkadaşlar neredeler ne yaptılar bunu merak ediyorum sadece.
İstediğim şey takmış olduğum ekran kartının sadece 13.Cuma ya da Overwatch gibi oyunlar dışında CS:GO LoL gibi oyunlarda da çalışması.
----Örnek veriyorum Görev yöneticisinde "Dayz.exe" çalışıyor işlemin sonunda GPU yazmıyor. GPU kullanımıda %0 fakar RAM almış başını gidiyor. "13th Friday.exe" çalışıyor GPU %32 mesela RAM vs normal. Fakat DayZ sağ altta NVIDIA GPU Activity'de gözüküyor. ----- Önemli.
Ha bir de PC özellikler ekranında baktığımızda 8 GB RAM(6.95 GB) bunu görmek istemiyorum bunu nasıl aşabilirim?
İşlemci kendi başına çalışsın RAM bağımsız olsun. Ekran kartıda, APU'nun GPU'su devreye girmeden her programda çalışsın. Bilgisayar bir de birden kapanmasın istiyorum bu kadar herhangi bir işlem sırasında arada resetliyor kendini.
"HyperX 2400 MHz RAM'ler 2133.MHz" çalışıyor. Anakart budur "FM2 Gigabyte F2A68HM-DS2"
SSD yok HDD var 500 GB - 450W PSU sistemde Windows 10 Pro 64 Bit.
Şimdiden rahatsız ettiğim için kusura bakmayın önerilerinizi bekliyorum lütfen.

WhatsApp Image 2018-02-28 at 18.57.45.jpeg

• Primary Video Device: NB PCI-e slot Video

Tamamdır teşekkür ederim DVI kablosu ekran kartına takılı. FM2 Gigabyte F2A68HM-DS2 hemen deniyorum şimdi.

• Primary Video Device: NB PCI-e slot Video

Şu an o kadar rahatladım ki. Aygıt yöneticisinden kontrol ettim ekran kartı sadece 1050 Ti görünüyor. Özelliklerden baktım 8 GB RAM oldu 6.95 kalktı. Oyun konusuna gelince FPS artışı söz konusu fakat görev yöneticisinde hala LoL GPU'da görünmüyor " DayZ ve CS:GO'yu dahaca denemedim."

Mevcut BIOS sürümü nedir?

BIOS'u hiç güncellemedim. Nereden bakacağımı bilmiyorum geçtiğimiz ay Windows Update'i kapattım.

Bende AMD A8 7600 işlemci var ve RAM 6.95 kullanılabiliyor. Bunu nasıl 8 GB yaptın anlatabilir misin? Bir de oyunlarda işlemcinin gpusunu kullanıp kullanmadığını nereden anlıyoruz?

Sadece 1050 Ti varsa zaten sorun çözüldü demektir. BIOS sürümünü DxDiag altından öğrenebilirsiniz.

BIOS tarihi ve sürümü 04.09.15 Ver. 04.06.05
Kullanmaya devam edeyim eğer ki bir resetlenme sorunu yaşamazsam şu anki performanstan memnunum RAM'leri 2400 MHz'e çekeceğim tekrar.

Bende AMD A8 7600 işlemci var ve RAM 6.95 kullanılabiliyor. Bunu nasıl 8 GB yaptın anlatabilir misin? Bir de oyunlarda işlemcinin gpusunu kullanıp kullanmadığını nereden anlıyoruz?

8 GB (6, 95) olayından kurtulmak için BIOS'tan;

Integrated Graphics: Disabled yapmalısın.

Primary Video Device: NB PCI-e slot Video seçili olmalı aksi halde BIOS ekranını görememe ve geç açılan Windows ile karşı karşıya kaldım.

Daha sonra RAM düzelecek aygıt yöneticisinde sadece harici GPU'yu görmeye başlayacaksın. Her ne kadar Görev yöneticisinde Uygulma GPU 1 olarak gözünmese GPU'yu kullanmıyor gibi gözükse de başka bir ekran kartı olmadığı için onu kullandığını bileceğiz. Bazı oyunlarda ya da uygulamalarda GPU değeri gözüküyor. Olay burada APU'nun ekran kartından kurtulmak ve RAM'lere bağımsızlığını ilan ettirmek.

Çok önemli bir soru @Recep Baltaş Şimdi biz IG'yi kapattık. Şu an sadece sistem NVIDIA ekran kartı ile çalışıyor. Sağ tıkladığımızda Radeon Settings yok NVIDIA Control Panel var normalde ikisi de vardı. Peki biz artık APU'yu güncellemeyecek miyiz? Başlattan arama kısmuna "Radeon Settings" yazıp girmeye çalıştığımda da açılmıyor. Artık bir işimiz yoksa işlemcimiz zarar görmeyecekse silebilir miyiz? AMD'den illallah geldi bana çünkü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı