A10 7870K soğutucu önerisi

IsilwenTT

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben yazdığım gibi AMD A10-7870K APU kullanıyorum sistem boş iken 40 oyunlarda 60-70 dereceyi görüyorum. Bu da beni aşırı rahatsız ediyor sanki kasa evde patlayacakmış gibi hissediyorum. Bu sebeplerden ötürü yeni işlemci fanı alma kararı verdim. Sizce ne almalıyım ?

Dipnot: Şu an stok fan kullanıyorum.

Dipnot2: Sistem boş iken 20-30, oyunlarda 40-50, maksimum 60 derece görsün gibi bir isteğim var işlemcimden.

Dipnot3: 100-150 lira gibi bir bütçem var.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sıcaklığını boşta en fazla ortam ısısının birkaç derece üstüne kadar çekebilirsin. Sonuçta soğutma ortamdaki havayla gerçekleştiriliyor.

Cooler Master: Hyper T4
Sorun şu günün neredeyse tamamı klima açık oluyor 27 28 derecede ama kasa boş iken 40 oyunlarda 60 dereceyi gösteriyor 35 falan olsa neyse daha bismillah demeden 40 oluyor

Merak etme. Değerler normal. 7870K'nın stok fanı gayet iyi zaten. (y)
Bilgisayar açıldığı gibi 40 derece normal mi ?

Sorun şu günün neredeyse tamamı klima açık oluyor 27 28 derecede ama kasa boş iken 40 oyunlarda 60 dereceyi gösteriyor 35 falan olsa neyse daha bismillah demeden 40 oluyor

Bilgisayar açıldığı gibi 40 derece normal mi ?

Bilgisayar ilk açılış esnasında işlemciyi kullanır bu nedenle açılır açılmaz bakılan sıcaklık değeri yanıltıcı olabilir. Normalde boşta 30 civarı olması gerekir. Bunun çok üzerindeyse soğutmayla ilgili problem var demektir.

Bilgisayar ilk açılış esnasında işlemciyi kullanır bu nedenle açılır açılmaz bakılan sıcaklık değeri yanıltıcı olabilir. Normalde boşta 30 civarı olması gerekir. Bunun çok üzerindeyse soğutmayla ilgili problem var demektir.
Speedfan şuan bile 39 derecede gösteriyor sadece chorme açıkken bile CPU'nun %40 30 gibi değerleri kullanılıyor bu yüzden ısıda pek yanlışlık oldugunu sanmıyorum ayrıca neden bu kadar CPU kullanılıyor onuda çözebilmiş değilim. Virüs olabilir diye düşünüyorum aynı zamanda belli bir işlemde olmamakla birlikte ekran kitlenmeleri ve mavi ekran da alıyorum. Hafta içi bilgisayara format atmayı ve memtest ile ramlerimi kontrol ettim bir sorun çıkmadı. Bu konular birbiriyle bağlantılı olabilir mi ? Değilse bile bu konuda fikriniz varsa yardımcı olabilir misiniz ?

Ceza yediğim için hızlı cevap veremedim bende soğutmada bir sıkıntı oldugunu düşünüyorum odada klima açık 27 derece odada 40 derece açılış ısısı :/

7870k nın stok fanı gayet iyi olmalı bir resim paylaşırsan güzel olur yeni topladıysan şayet stok fanı yeterli olacaktır bence bir termal macun yenilemeni tavsiye ederim termal macun yenilemekten zarar gelmez nede olsa :)

@IsilwenTT Yoğun işlemci kullanımına zararlı bir yazılım neden oluyor olabilir, kullandığın güvendiğin bir program ya da basit bir bellekten bile bilgisayarına taşıyor olabilirsin. 7870k güçlü bir işlemci chrome'un bu işlemciyi %40 kullanması mantıklı değil. Temiz kurulumdan sonra cinebench r15 vb. programlarla performans testi yapmanı öneririm.

7870k nın stok fanı gayet iyi olmalı bir resim paylaşırsan güzel olur yeni topladıysan şayet stok fanı yeterli olacaktır bence bir termal macun yenilemeni tavsiye ederim termal macun yenilemekten zarar gelmez nede olsa :)
1 ay sonra ilk yılını tamamlayacak fanın fotoğrafını mı istiyorsunuz ?

@IsilwenTT Yoğun işlemci kullanımına zararlı bir yazılım neden oluyor olabilir, kullandığın güvendiğin bir program ya da basit bir bellekten bile bilgisayarına taşıyor olabilirsin. 7870k güçlü bir işlemci chrome'un bu işlemciyi %40 kullanması mantıklı değil. Temiz kurulumdan sonra cinebench r15 vb. programlarla performans testi yapmanı öneririm.

Aynen yakın zamanda format atmayı planlıyorum ama yine sıkıntı çıkacak sağlam çalışan antivirüs yok. Ben flash bellek takmasamda babam geliyor işim var şunu yap bunu yap diyor mecbur kalıyorum illaki virüs bulaşıyor :(

Aynı APU bende de var Cooler Master Seidon 120 v sıvı sığutma kullanıyorum. Rust gibi stabil olmayan bir oyun oynadığımda eğer %100e çalışırsa yazın 45 dereceyi geçmedi. %50de ise 55derce civarındaydı.
Linkten inceleyebilirsin.
Cooler Master: Seidon 120V

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı