A10 7890K Sistemin Kendini Yeniden Başlatması

Lord_Src

Kilopat
Daha fazla  
AMD A10 7890k ve Asus A88XM-A ile bir sistem topladım. RAM'ler G-skill marka ve modelleri; anakart RAM modelleri listesinde yok. 2 Ay olmadı. Sorunlu güncellemeler inmesin diye güncellemeler kapalı. Fakat sorunum şu arada bilgisayar kendini kapatıp açıyor. İşlemci sıcaklığına bakıyorum. 40-45 Derece gösteriyor BIOS. Alsuite 3'de aynı BIOS ile. HW monitör programı 65-70 gösteriyor. Core temp programı 3 derece yazıyor. Hepsi farklı. Anakart işlemci yeni sıfır ürün. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi işlemleri yaparken oluyor bu olay ?

Hiç belli olmuyor ki. Chrome Youtube izlerken, internette dolaşırken. Bugün bir oyun yüklüyordum o bitince restart attı. Radeon Adrenalin Edition 17.12.1'da bir problem varmış DX 9 uygulamalarda sorun çıkarıyor stabil değil diye. Yenisi çıktı onu yükledim. Radeon Adrenalin Edition 18.2.1 Optional. Windows'un KB4056892 yamasından süphe ediyordum önceden yüklüydü sorunlu diye okudum. Meltdown ve Spectre açıkları için çıkan yama sanırım. Restart atıyordu gene. Yamayı kaldırdım düzelmedi. Bende format attım temiz Windows 10 kurdum ve bu sefer güncellemeleri kapattım. CPU ısısı gösteren programlar stabil göstermiyor bunda nedense. Alsuite 3 programını yüklemedim bu sefer. Bazen Setup'ı çalışmıyor. Alsuite 3'ü yükleyince Amd chipsetinin baktığı USB 3.0 portları çalışmıyor nedense. Eski sistemim Intel Core i5 2500k ve Asus P8Z68V-Pro idi. Sapphire Amd Radeon HD 6950 takılıydı. Ekran kartı yanınca beraberinde anakartı da bozdu. Priz ark yapıyordu düzelttim. Aynı PSU'yu; aynı o kasadan çıkan ramleri şimdi bu yeni aldığım işlemci ve anakartta kullanıyorum. PSU'dan olabilir mi diye düşünüyorum ama PSU'yu eski bir Pentium 4 bir bilgisayarda baya test ettim kullandım sorun olmadı restart atmadı o böyle. Bir de HW Monitor programı PC açılırken 86 dereceyi bile gösteriyor ama Alsuite 3 ü çalıştırabildiğim zamanlarda aynı anda bakınca 40 derece civarı yazıyor. Overclock yapmıyorum güzel bir stock fanı var Wraith. Yani 86 derece zor gibi inandırıcı gelmiyor. Thermal silikon yapılı. Resimde o üç programın hepsi farklı gösteriyor işlemci ısısını durum bu. Hangisine inanacağım?

Dosya Ekleri

• Isı.jpg
    Isı.jpg
    355,5 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
İşlemci ısısını BIOS'dan öğrenebilirsiniz. Bileşenleri bir de başka bir anakartta test etmeye çalışın.

Onu takip etmiştim zaten 40 civarı gösteriyor hep işlemciyi bios. Bir buçuk ay oldu olacak bu sistemi alalı bu restart sorununu çözemedim gitti. Başka bir anakartta deneme imkanım olsaydı keşke ama yok malesef. Ramleri test ettim. Windows bellek tanılama ve memtest86 hata yok 1866mhz de. G.Skill 2133mhz ramlerim var dört tane 12gb (2+4+2+4gb şeklinde takılı). İkisi ayrı çift; ikisi ayrı. Zamanları farklı bir kit cl9; diğer kit cl8. 2133mhz yaparsam hata veriyor. 1866mhz da kullanıyorum sorun yok. Farklı kombinasyonları da denedim hep restart attı. 2+2gb da kullandım. 4+4gb da. Hep her şekilde restart attı malesef.

G-Skill Ripjaws F3-17000CL8D-4GBXMD 2GB X 2
DDR3-2133 CL8-9-8-24 1,65v
PC3-17000 2GBX2

G-Skill Ripjaws F3-17000CL9D-8GBXM 4GB X 2
DDR3-2133 CL9-11-10-28 1,65v
PC3-17000 4Gx2

Son düzenleme:
Bir de dediğim şekilde farklı bir anakartta deneyin.
Fabrika çıkışı bir sorun olabiliyor mu anakartlarda kronik. Eski sistemimin bu bahsettiğim sorunların hiçbiri yoktu onda. O da Asus'tu.

Arkadaşlar ne yaptıysam geçmedi bu sorun yardımcı olur lütfen sorunun çözümünü biliyorsanız. Bugün gene restart attı. Bilgisayarı açtım monitör geç açıldı. Girişleri denedi tek tek. Sonra görüntü sinyalini yakaladı windows ekranı geldi ve sonra pat diye restart.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı