A10 9700 ve RX 580 Metin2 Kasma Sorunu

Şerif Selen

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar oyun aşırı kasma ve donma oluyor. Sistem desen kötü değil.
  • AMD A10 9700 İşlemci
  • Sapphire RX580 Nitro Ekran kartı
  • GİGABYTE GA-A320M-DS2 Anakart
  • CORSAIR 8 GB RAM 2400 MHz
  • TX K8S Kasa
İnternet hızım 5-6 arasında.
Bu lanet Metin2 neye göre çalışıyor bilen biri var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam PVP'nin exe. uzantısını açarken sağ tıklayıp "Grafik işlemciyle çalıştır" deyip ekran kartınızı seçer misiniz? Aynı durumu yaşamıştım ve düzelmişti bu işlemle.

İnternetiniz ile alakası yok, yeterli gayet Metin2 için.
Kimse sorunu çözemiyor merak ediyorum çok büyük bütçeli bilgisayarda da aynı sorun oluyor mu?
Hocam PVP'nin exe. uzantısını açarken sağ tıklayıp "Grafik işlemciyle çalıştır" deyip ekran kartınızı seçer misiniz? Aynı durumu yaşamıştım ve düzelmişti bu işlemle.
Öyle bir şey yok.

i7 4510u (2 çekirdek 4 izlek) - R5 m230 laptopumda sabit 60 FPS oynuyordum. Benim kasma yaşadığım yerlerde bilgisayarı oldukça iyi olan arkadaşlar da kasma yaşıyordu. Yüksek bir sisteme ihtiyaç yok, çok fazla pencerede Metin2 açılmadığı sürece diye düşünüyorum.
Örneğin şu canavar sistem bile bu kasmaları yaşamış: GTX 1070 Sistem Metin 2 Kasma

i5 7600k RX 580 tabanlı sistemim ile bende aynı sorunu yaşıyordum. Çok yöntem denedim fakat hiç biri olmadı. En son ekran kartını çıkarıp işlemci GPU'su ile girdim kasma donma yaşanmadı sorunun çözümü bende böle işe yaradı.

i7 4510u (2 çekirdek 4 izlek) - R5 m230 laptopumda sabit 60 FPS oynuyordum. Benim kasma yaşadığım yerlerde bilgisayarı oldukça iyi olan arkadaşlar da kasma yaşıyordu. Yüksek bir sisteme ihtiyaç yok, çok fazla pencerede Metin2 açılmadığı sürece diye düşünüyorum.
Örneğin şu canavar sistem bile bu kasmaları yaşamış: GTX 1070 Sistem Metin 2 Kasma
Bela bir oyun ya optimizasyon sorunu mu var acaba?

Belki yeni nesil ekran kartlarıyla uyumlu değildir ama illa bir çözümü vardır diye düşünüyorum. Sorunun nedenini ben de anlamış değilim pek fazla. Siz bence Metin2'nin resmi forumuna da bir konu açıp derdinizi anlatın.

Çok daha kötü bilgisayarlar ile senelerce oynamışlığım var. Metin 2 her zaman sorunlarla karşılaşılan ve her daim oyuncunun çözüm bulması gereken bir oyun oldu. Seven ve keyif alanlar, bizim gibi her defasında küfür ederek çözüm bulup oynamaya devam etti.
Herşeyden önce çözünürlüğü pencere modu seçili iken masaüstü çözünürlüğü ile aynı fakat 32 değil 16 olarak seçin. Sizin durmunuzda bu 1440x900 16 bpp oluyor.
Sis ve gölgeyi Hiçbiri olarak seçip TNL için Otomatik seçin.
TNL benim çoğu zaman CPU olarak seçtiğim bir ayardı fakat bazı haritalarda bu ayar ekranın tamamen tek renk olması ve kendi karakterim dışında hiç bir şey göremediğim bir ayardı.
Bu şekilde bir deneyin bakalım fark olacak mı?

Belki yeni nesil ekran kartlarıyla uyumlu değildir ama illa bir çözümü vardır diye düşünüyorum. Sorunun nedenini ben de anlamış değilim pek fazla. Siz bence Metin2'nin resmi forumuna da bir konu açıp derdinizi anlatın.
Metin 2 nin resmi forumunun kendisine faydası yok. Herkes şikayetçi o durumdan ama çözebilen yok. AMD nin FX serisi işlemcilerinin çoğunda da ekran kararması sorunu var kaç senedir hala çözmediler. Oyunun yazılım kısmında büyük sıkıntıları var. Şirketin derdi para kazanmak olduğu için ilgi alaka sıfır. Bağımlı olanlar da halen deli gibi para yatırıyorlar. Forumda zaten 2-3 başlığa girseniz millet bıkmış durumda ama halen oynuyorlar. Çok ilginçler. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı