A101 ismi nereden geliyor?

snrkaan

Kilopat
Makaleler
6
A101 marketler zinciri hissedarı Aziz Zapsu ismin nereden geldiğini şöyle anlatmış:

415478

“A101 hiçbir anlama gelmiyor. Ali Taran’a sürekli, "Bize isim, logo, slogan bul" diyoruz, üç-beş gün sonra bir bakıyoruz o isimleri başkası kullanıyor. Bir gün bana e-posta atmış. Z747, A447 gibi bir şeyler yazıyor. "Ne diyorsun sen kardeşim" dedim. "Al sana marka, seç seç beğen, beğenmiyorsan kendin yap. Ama bunların alınmış olma ihtimali yok" dedi. Sonra şirket çalışanlarına sorduk, biri A101 olsun" dedi, öyle kaldı.”

Kaynak

Haberin devamında:

Kamuoyunda yer bulan bir iddia ise şöyle:

“A101 marketler zincirinin adı, Kur’an-ı Kerim’deki ticarette doğruluk ve dürüstlük hakkındaki 101. ayetten gelir.”

Habere yapılan yorumda:

A101 Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar AYDIN, 1967 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği mezunudur. İTÜ Makina Fakültesi'ndekiler bilir. Aynı zamanda Tekstil Mühendisliği'ne de ev sahipliği yapan bu fakültede efsane amfinin ismi A101'dir. Ahmet Yaşar AYDIN gibi nice üniversitelinin girdiği derslere ev sahipliği yapan A101 amfisi, adını bu market zincirine vermiştir.

🤣

Kamuoyunda yer bulan bir iddia ise şöyle:

“A101 marketler zincirinin adı, Kur’an-ı Kerim’deki ticarette doğruluk ve dürüstlük hakkındaki 101. ayetten gelir.”
BİM içinde ''Birleşik İslam Marketleri'' diyorlar. Ne kadar doğrudur, bilemem.

Arkadaşlar üniversite okuyan arkadaşlar varsa hatırlarlar. Fakültede bir dersin ilk başlangıç seviyesindeki halinin ders kodu 101 ile biter. Örneğin ENG 101, TURK 101, LAW 101 vesaire. A-101 Alışveriş 101 diyebiliriz. Tabii ki de bu benim teorim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı