A2 ehliyet için motor tavsiyesi

AisV2

Decapat
19 yaşımdayım geçen sene A2 ehliyet almıştım bu sene de birikmiş param var A2 ehliyet ile sürebileceğim motor tavsiyesi almak istiyorum sizlerden. Aklımda yeni kasa absli 0 R25 alma planı var alacağım 2. motor olacak şu anda 50 CC'lik motor sahibiyim ikisi arasında kat kat fark var farkındayım fakat alışabileceğimi düşünüyorum sizce R25 mantıklı bir seçimmi o paraya alabileceğim daha iyi bir motor var mı alacağım motorla uzun yol da yapmayı planlıyorum.

R25 250cc sınıfının ülkemizdeki en hızlı motorudur. Hatta en yakın muadili CBR500R'dir. CBR500R 188de kesiciye girerken R25 +190Kmh lere kadar gider(Yeni kasa R25'im var 193Kmh gördüm fakat 199 görenler bile var youtube'da) fakat 188e CBR500R daha hızlı çıkar. Başlangıç motoru için R25 tavsiye edermiyim aslında çoğu insan etmez R25 yeni başlayan birisine göre çok güçlü bir motor ve siz sanırım daha önce vitesli bir motor sahibi olmadınız. Allah korusun alacağınız R25'den düşme riskinizde var ve bunların hepsi size para ve sıkıntı olarak olarak geri döner.(grenaj parası-gidon yamulursa onun parası-manet parası-sinyal parası-far parası-vb..) Vitesli motor sahibi olup bence uzun bir süre vitesli sürmelisiniz çünkü alacağınız motorun debriyajıda yüksek fiyatlarda. En küçük bir debriyaj sıyırınca devamı geliyor. Piyasada ikinci el kazalı çok R25 var ve bunların çoğu da R25'in başlangıç motoru olduğunu düşünüp alan kişiler ve gençliği vermiş olduğu heyecanla beraber gaz hakimiyetini kontrol edemeyip kaza yapan kişiler. R25 çok deli bir motor 3.viteste bile yeteri kadar gidonu aşağı ittirip çekerseniz teker yapabilirsiniz gücünü buradan anlayın.
Uzun lafın kısası R25 başlangıç motoru değildir. Bir an gaza gelirsiniz yolda giden bir motorcuyu görürsün anlık kafanız bulanır gaza yüklenirsiniz Allah korusun sıkıntı yaşarsınız. Mahalle arasında yokuş yukarı çıkarsınız gaza az bir şey daha yüklenirsiniz motor tekere kalkar anlamazsınız ne olduğunu gene sıkıntıya girersiniz. Lastikleri gereği kadar ısıtmamışsınızdır ve bir viraja girersiniz veya sokak arasından caddeye çıkarken ufak bir gaz verirsiniz yanlar motor. Bunların hepsi tecrübe edinmesi gereken şeyler ve bunları tecrübe edeceğiniz motor R25 değildir. Canınız yanar. Benim tavsiyem madem R25 sürmek istiyorsunuz o zaman motosiklet ileri sürüş eğitimi alın ve öyle sürün. Yoksa hoş geldin dert, hoş geldin sıkıntı.

Ek olarak uzun yolu sormuşsunuz. Biz arkadaşlarla hafta sonları İstanbul'dan Bursa'ya - İzmir'e gideriz. Şahsen otobanlar boş olduğu için yarışa yarışa gittiğimizde sorun olmuyor zevki çıkıyor fakat tek başınıza kafanıza eserse uzak bir yere gitmek sırtınız ağrıyabilir :)

Şahsen 50 CC’den direkt olarak R25 veya MT25´e geçilmesini önermem. Daha önce vitesli motora alışık olmayan, tecrübesiz birisi için oldukça güçlü sayılabilecek motosiklete geçmek hata olacaktır. 50 CC dediğiniz bisikletten biraz daha hızlı sadece. 50 CC kullanmış olmanızın artısı trafiğe alışmak ve dengeyi sağlamak olucaktır. Onun haricinde vites, viraj, frenleme (ön ve arka fren beraber veya ayrı ayrı kullanımı) gibi bir çok noktada eksiğiniz olacaktır kısacası daha acemi sayılırsınız. Bu yüzden 125 CC veya çok güçsüz derseniz 250 CC tek silindir parçası ucuz bir motosiklet alın ve kendinizi geliştirin. Vitesli motosiklet kullanmaya başlayınca illaki düşeceksiniz bu yüzden parçası ucuz ve kolay bulunan motosiklet almak daha mantıklı olacaktır. Sıfır R25 ile tecrübesizlikten dolayı kaza yaptığınızı düşünsenize büyük miktarda masraflar çıkacaktır bu yüzden ilk alışma sürecinde grenajlı motosiklet kimseye önermem. R25 ile yapılan kaza masrafları için Motomania kanalında bulunan videolara bakabilirsiniz, ne kadar yüksek fiyatlar olduğunu da görebilirisiniz. Ayrıca sürüş öncesi eğitim almanızı ve tam ekipmanınız olmadan motosiklet kullanmanızı önermem. Tekeriniz her zaman düz bassın.

R25 250cc sınıfının ülkemizdeki en hızlı motorudur. Hatta en yakın muadili CBR500R'dir. CBR500R 188de kesiciye girerken R25 +190Kmh lere kadar gider(Yeni kasa R25'im var 193Kmh gördüm fakat 199 görenler bile var youtube'da) fakat 188e CBR500R daha hızlı çıkar. Başlangıç motoru için R25 tavsiye edermiyim aslında çoğu insan etmez R25 yeni başlayan birisine göre çok güçlü bir motor ve siz sanırım daha önce vitesli bir motor sahibi olmadınız. Allah korusun alacağınız R25'den düşme riskinizde var ve bunların hepsi size para ve sıkıntı olarak olarak geri döner.(grenaj parası-gidon yamulursa onun parası-manet parası-sinyal parası-far parası-vb..) Vitesli motor sahibi olup bence uzun bir süre vitesli sürmelisiniz çünkü alacağınız motorun debriyajıda yüksek fiyatlarda. En küçük bir debriyaj sıyırınca devamı geliyor. Piyasada ikinci el kazalı çok R25 var ve bunların çoğu da R25'in başlangıç motoru olduğunu düşünüp alan kişiler ve gençliği vermiş olduğu heyecanla beraber gaz hakimiyetini kontrol edemeyip kaza yapan kişiler. R25 çok deli bir motor 3.viteste bile yeteri kadar gidonu aşağı ittirip çekerseniz teker yapabilirsiniz gücünü buradan anlayın.
Uzun lafın kısası R25 başlangıç motoru değildir. Bir an gaza gelirsiniz yolda giden bir motorcuyu görürsün anlık kafanız bulanır gaza yüklenirsiniz Allah korusun sıkıntı yaşarsınız. Mahalle arasında yokuş yukarı çıkarsınız gaza az bir şey daha yüklenirsiniz motor tekere kalkar anlamazsınız ne olduğunu gene sıkıntıya girersiniz. Lastikleri gereği kadar ısıtmamışsınızdır ve bir viraja girersiniz veya sokak arasından caddeye çıkarken ufak bir gaz verirsiniz yanlar motor. Bunların hepsi tecrübe edinmesi gereken şeyler ve bunları tecrübe edeceğiniz motor R25 değildir. Canınız yanar. Benim tavsiyem madem R25 sürmek istiyorsunuz o zaman motosiklet ileri sürüş eğitimi alın ve öyle sürün. Yoksa hoş geldin dert, hoş geldin sıkıntı.

Ek olarak uzun yolu sormuşsunuz. Biz arkadaşlarla hafta sonları İstanbul'dan Bursa'ya - İzmir'e gideriz. Şahsen otobanlar boş olduğu için yarışa yarışa gittiğimizde sorun olmuyor zevki çıkıyor fakat tek başınıza kafanıza eserse uzak bir yere gitmek sırtınız ağrıyabilir :)
Öncelikle uğraş gerektiren cevabınız için teşekkür ederim. Şuanda kullandığım motor Kuba TK-03 kullandığım motoru belirtmemişim kusura bakmayın vitesli tecrübem var yaklaşık 1 seneye yakın da kullanmaktayım o yüzden sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum. 2. Motor alacak olursam 125 cc lik bir motor aldıktan sonra illahaki onuda yükseltmek istediğim zaman gelecek o sebeple almışken hem beni mutlu edecek hemde uzun ömürlü olacak bir motor istiyorum motor markaları konusunda pek bilgili değilim fakat şuan mt25 ve r25 arasında gidiyorum siz r25 kullanmış biri olarak ne önerirsiniz.

Şahsen 50 CC'den direkt olarak R25 veya MT25´e geçilmesini önermem. Daha önce vitesli motora alışık olmayan, tecrübesiz birisi için oldukça güçlü sayılabilecek motosiklete geçmek hata olacaktır. 50 CC dediğiniz bisikletten biraz daha hızlı sadece. 50 CC kullanmış olmanızın artısı trafiğe alışmak ve dengeyi sağlamak olacaktır. Onun haricinde vites, viraj, frenleme (ön ve arka fren beraber veya ayrı ayrı kullanımı) gibi birçok noktada eksiğiniz olacaktır kısacası daha acemi sayılırsınız. Bu yüzden 125 CC veya çok güçsüz derseniz 250 CC tek silindir parçası ucuz bir motosiklet alın ve kendinizi geliştirin. Vitesli motosiklet kullanmaya başlayınca illaki düşeceksiniz bu yüzden parçası ucuz ve kolay bulunan motosiklet almak daha mantıklı olacaktır. Sıfır R25 ile tecrübesizlikten dolayı kaza yaptığınızı düşünsenize büyük miktarda masraflar çıkacaktır bu yüzden ilk alışma sürecinde grenajlı motosiklet kimseye önermem. R25 ile yapılan kaza masrafları için motomania kanalında bulunan videolara bakabilirsiniz, ne kadar yüksek fiyatlar olduğunu da görebilirisiniz. Ayrıca sürüş öncesi eğitim almanızı ve tam ekipmanınız olmadan motosiklet kullanmanızı önermem. Tekeriniz her zaman düz bassın.

Cevabınız için teşekkür ederim kullandığım motoru belirtmemişim kusura bakmayın şu anda Küba TK-03 motoruna sahibim vitesli motosiklet konusunda acami değilim yaklaşık 1 senedir kullanıyorum bu motoru. 2.motor olarak 125 liğe geçtiğimde illaki onu da yükselteceğim zaman gelecek o sebeple 250 CC sınıfını araştırıyorum fakat R25 hakkındaki parça fiyatları biraz kafamı karıştırdı haklısınız sonuçta 0 bir motor olacak kullanırken her zaman bir korku olur insanın içerisinde MT25 ile R25 hemen hemen aynı fiyatta benim için motorun tarzı fark etmiyor naked olmuş racing olmuş bana istediğim zaman uzun yola gidebileceğim ve yolda güçsüz kalmayacak bir motor lazım tekrardan teşekkürler.

Son düzenleme:
Güzel kardeşim bizde bunu aşılamaya çalışıyoruz motosiket sürücülerine yükselte yükselte gidin. O zaman sürekli 250cc sürmüş birisi gitsin 1000cc alsın, çok mantıksız. Senin kararın ben sana güzelce açıklamasını önceki yorumumda yaptım.
R25 de sürdüm MT25 de. İkiside birbirinden güzel motorlar. Ben İstanbulda yaşıyorum burada İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna giden otoban var ve sürekli trafik arkadaşımla motorları değişiyoruz bazen trafikte aralardan çok güzel kaçıyor bin üstüne git güzelinden bir alman üretim rosso 2 lastik tak yoluda güzel tutar her araya girersin çıkarsın lastiği güzelce ısıt istediğin şeyi yap üstünde, şehir içi rahat edersin oturuş pozisyonu hele yeni kasalarında çok güzel ama uzun yolda tırtlıyor ve r25 gibi rüzgarı delemiyor delemediği içinde uzun yolda veya rüzgarlı havada direk rüzgarı vücuduna alıyosun. R25 ise trafikte MT25 e göre bir tık yavaş kalıyor. Gene iyi ama MT kadar atik değil. Fakat R25'in şekli düzgün bir ortama girersin motor kendini belli eder, uzun yola çıkarsın canın sıkılmaz rüzgar derdin olmaz vs. vs.

Senin istediğin şey uzun yol ve buna en uygun R25 derim.
Fakat şehir içi işe git gel ne biliyim sağa sola git gez gel için dersen MT25 derim.
İkisinide uzun süre sürdüm benim görüşüm bunlar.

Geri
Yukarı