A320 anakartlarda overclock yapılır mı?

2600, 2933 MHz'den hızlı tüm bellekler overclock yapılmıştır zaten. Fabrikada çipin etine buduna bakıp overclock yapıyorlar, yaptıkları ayarları da belleğe kaydediyorlar profil olarak. Sana 3000 MHz olarak satılan bellek de bu yüzden sisteme takınca 2133 MHz çalışıyor. Sen BIOS'a girip XMP yani geliştirilmiş bellek profili ayarından bu üretici firmanın yaptığı overclock'u yüklüyorsun belleğe o kadar.

Sana belleği 3000 olarak sattılarsa MSI ve Gigabyte anakartlarda XMP, Asus'da DOCP ayarını açıp gerekli ayarları yüklemen yeterli. Ha sana 2400 falan diye sattılarsa sen de manuel olarak yükseltmek istiyorsan o başka. Uğraşman gerekli. A320 kartla da muhtemelen oluyordur. Kusura bakma ama ciddi olarak hiç muhattap olmadım A320 kartlarla. Kendime alırken bile ikinci el B350 tercih etmiştim A320 yerine. Kesin olarak manuel OC yapabilirsin ya da yapamazsın diyemem.

BIOS'da DRAM frequency, DRAM timings, advanced DRAM settings ve DRAM voltage ayarları falan varsa yapabilirsin yoksa geçmiş olsun.

Topladığım sistem yukarıda. Ve ramin fiyatı uygun olduğu için seçtim. Bu RAM 3000 MHz ye çıkabilir mi overclock ile?
Sistemi gördüm ama RAM hakkında ayrıntılı bilgi bulamadım. O yüzden öyle dedim.
2133MHz RAM bile 3800MHz gibi değerlere çıkabiliyor. Bu belleğin 3000MHz CL16 olmaması için bir sebep yok. Dediğim gibi belleğin durumuna göre 1.45V altı voltaj ile 3200MHz CL16 görebilirsen onu yap :D

Bu arada belleğin fiyatı bence çok pahalı. 150-180TL kadar daha ekleyip 16GB 3000MHz RAM alınabilirdi.

2600, 2933 MHz'den hızlı tüm bellekler overclock yapılmıştır zaten. Fabrikada çipin etine buduna bakıp overclock yapıyorlar, yaptıkları ayarları da belleğe kaydediyorlar profil olarak. Sana 3000 MHz olarak satılan bellek de bu yüzden sisteme takınca 2133 MHz çalışıyor. Sen BIOS'a girip XMP yani geliştirilmiş bellek profili ayarından bu üretici firmanın yaptığı overclock'u yüklüyorsun belleğe o kadar.

Sana belleği 3000 olarak sattılarsa MSI ve Gigabyte anakartlarda XMP, Asus'da DOCP ayarını açıp gerekli ayarları yüklemen yeterli. Ha sana 2400 falan diye sattılarsa sen de manuel olarak yükseltmek istiyorsan o başka. Uğraşman gerekli. A320 kartla da muhtemelen oluyordur. Kusura bakma ama ciddi olarak hiç muhattap olmadım A320 kartlarla. Kendime alırken bile ikinci el B350 tercih etmiştim A320 yerine. Kesin olarak manuel OC yapabilirsin ya da yapamazsın diyemem.

BIOS'da DRAM frequency, DRAM timings, advanced DRAM settings ve DRAM voltage ayarları falan varsa yapabilirsin yoksa geçmiş olsun.
Kasadan fiyat kısıp anakartı yükseltmeyi düşünüyorum da bu sefer de PSU sertifikasız kasanın PSU suna dönüşmek zorunda kalıyor. Hatta o halinin de linkini atayım bakmak istersiniz belki. https://www.teknobiyotik.com/tb-0dJVHnDEWHmssHlYm/

Başka yerlerden de toplayarak ve bazı parçaları ikinci el alarak bir şeyler yapmayı deneyebilirsin. Ben de topu @Sylveon ve @Caner Uncu 'ya atayım. Sistem toplama konusunda cin gibi adamlar.
Aslında sistemi itopyadan toplamak isterdim fakat seçtiğim işlemci ve alt modeli tükenmiş orada. Bu sitenin de güvenilirliği ve titizliği önerildiği için tercih ettim. Yoksa çoğu parça burada daha pahallı.
Aslında sistemi itopyadan toplamak isterdim fakat seçtiğim işlemci ve alt modeli tükenmiş orada. Bu sitenin de güvenilirliği ve titizliği önerildiği için tercih ettim. Yoksa çoğu parça burada daha pahallı.
Aslında son attığım sistemde eğer kasanın PSU suna güvenilirse 2x8gb 3000 MHz ram yapabilirim sistemi ve fiyatta çok oynama olmaz.

Son düzenleme:
Kasadan fiyat kısıp anakartı yükseltmeyi düşünüyorum da bu sefer de PSU sertifikasız kasanın PSU suna dönüşmek zorunda kalıyor. Hatta o halinin de linkini atayım bakmak istersiniz belki. https://www.teknobiyotik.com/tb-0dJVHnDEWHmssHlYm/
(X2)Corsair Cmk8gx4m1d3000c16 Vengeance 8gb 3000mhz Ddr4 Cl16 Siyah - n11.com
Ayrı ayrı toplamak istersen bence bu şekilde çok daha iyi oldu. 2400TL tutuyor ve neredeyse hiçbir yönde eksiği yok. Fiyatı düşürmek istersen bu kasa yerine 100TL bandına ucuz bir kasa alıp fiyatı 2200TL yapabilirsin.

Ayrı ayrı toplamak istersen bence bu şekilde çok daha iyi oldu.
Montaja pek karışmak istemediğim için bu sihirbazları tercih ettim.
Ayrı ayrı toplamak istersen bence bu şekilde çok daha iyi oldu. 2400TL tutuyor ve neredeyse hiçbir yönde eksiği yok. Fiyatı düşürmek istersen bu kasa yerine 100TL bandına ucuz bir kasa alıp fiyatı 2200TL yapabilirsin.
Bir de incehesaptan topladım aynı özellikler neredeyse. Tek fark ram ve frekansı. Bu nasıl sizce. Pc toplama sihirbazı - Bilgisayar toplama sihirbazı - incehesap.com

Bu arada @Shimada Sensei 2400 MHz frekanslı ram yükseltilebilir demiştiniz ya frekans olarak bu rame olur mu overclock?

Son düzenleme:
Montaja pek karışmak istemediğim için bu sihirbazları tercih ettim.

Bir de incehesaptan topladım aynı özellikler neredeyse. Tek fark RAM ve frekansı. Bu nasıl sizce. Pc toplama sihirbazı - Bilgisayar toplama sihirbazı - incehesap.com

Bu arada @Shimada Sensei 2400 MHz frekanslı RAM yükseltilebilir demiştiniz ya frekans olarak bu rame olur mu overclock?
8GB RAM alırsanız bunun 2GB kısmı Vega 8 karta ayrılacak ve size 6GB RAM kalacak. Bu da günümüzde oldukça yetersiz kalıyor. O yüzden 16GB almaya çalışın ki size 14GB gibi gayet iyi bir alan kalsın.

Geri
Yukarı