A320M PRO-VH Plus anakart ile RAM'e overclock yapılır mı?

chitlembik

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: RX 560
İşlemci: Ryzen 3 2200g
Anakart: MSİ A320M PRO VH-PLUS
RAM: 8 GB
Forumda bu anakart ile overclock yapılamadığını okudum ancak MSI'ın sitesinde böyle bir bölüm var:

Screenshot_2024-03-16-16-24-26-576_org.mozilla.firefox.png

Sadece işlemcide vs. mi overclock yapılamıyor yoksa RAM için de geçerli mi? Geçerliyse neden böyle bir bölüm var? RAM MHz değeri overclock yapılabiliyor gözüküyor.

Forumda bu anakart ile overclock yapılamadığını okudum ancak MSI'ın sitesinde böyle bir bölüm var:

Eki Görüntüle 2142362

Sadece işlemcide vs. mi overclock yapılamıyor yoksa RAM için de geçerli mi? Geçerliyse neden böyle bir bölüm var? RAM MHz değeri overclock yapılabiliyor gözüküyor.
RAM Overclock yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken, anakartın desteklediğinin üstünde MHz değerlerine çıkmaya çalışmamak.

BIOS'tan RAM profillerinde XMP seç öyle kullan.

Seçince otomatik overclock yapıyor mu? Şu an 2400 MHz'lik RAM kullanıyorum da test edemiyorum ona göre alacağım yeni RAM'i.

RAM overclock yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken, anakartın desteklediğinin üstünde MHz değerlerine çıkmaya çalışmamak.

Yani 3200 MHz'lik bir RAM takarsam BIOS'tan da 3200'ü seçersem sıkıntısız çalışır mı?

Hocam o nedir neyi etkiler tam olarak?
Bus Speed demektir. Anakarttaki çoğu parça BCLK üzerinden çarpan alır. CPU ve RAM örnek verilebilir. Eğer 103 MHz BCLK yaptıysanız 3200 MHz RAM'leri çalıştıramayabilirsiniz. Çünkü 32x103 olup 3296 MHz'ye çıkar.

Bus Speed demektir. Anakarttaki çoğu parça BCLK üzerinden çarpan alır. CPU ve RAM örnek verilebilir. Eğer 103 MHz BCLK yaptıysanız 3200 MHz RAM'leri çalıştıramayabilirsiniz. Çünkü 32x103 olup 3296 MHz'ye çıkar.

Anladım teşekkürler. Daha önce hiç overclock yapmadığım için 100'dür herhalde o değer.

Yeni konular

Geri
Yukarı