A320M S2H için ekran kartı önerisi

URLiXiWibutKAAN

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba Gigabyte A320M S2H, Ryzen 3 3200G ve çift kanal RAM kullanıyorumç ekran kartı alma planı yaptım RX 6500XT düşündüm sizce PCI-e yuvasından dolayı bir sorun olur mu? Darboğaz yapar mı? Veya önerdiğiniz bir kart var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
PCIE 3.0 da kullanacagınız icin biraz PCIE darbogazı yapar youtube dan yapacagı darbogazı görebilirsiniz.

AMD bu kartı PCIE 4.0 x4 çıkararak kendi ayağına sıktı 3500TL bandında çok güzel bir kart yoksa x8 yapsaydı darboğaz hissedilmeyecekti.

PCIE 3.0 da kullanacagınız icin biraz PCIE darbogazı yapar youtube dan yapacagı darbogazı görebilirsiniz.

AMD bu kartı PCIE 4.0 x4 çıkararak kendi ayağına sıktı 3500TL bandında çok güzel bir kart yoksa x8 yapsaydı darboğaz hissedilmeyecekti.
Peki PCIE 4.0 için nası bi sistem önerisin

İşlemciniz ve anakartınız 4.0 desteklemiyor ayrıca işlemciniz de desteklemiyor ayrıca 4 core 4 thread bi işlemci günü kurtarsa da günümüz standartlarından geride kalıyor.

Yani anakart ve işlemci değişimi gerekli.
AMD tarafında B550 anakart ve minimum Ryzen 3 3300x işlemci
(Aslında 3100 de destekliyor ama stok yok)
Intel tarafında ise B560 anakart ve minimum i5 11400F işlemci gerekiyor.

Fiyatlara bakmadım ama hemen hemen birbirine yakın oldugunu dusunuyorum.
Bu noktada benim terchim kesinlikle 6 core 12 thread olduğu için Intel olurdu.

İşlemciniz ve anakartınız 4.0 desteklemiyor ayrıca işlemciniz de desteklemiyor ayrıca 4 core 4 thread bi işlemci günü kurtarsa da günümüz standartlarından geride kalıyor.

Yani anakart ve işlemci değişimi gerekli.
AMD tarafında B550 anakart ve minimum Ryzen 3 3300x işlemci
(Aslında 3100 de destekliyor ama stok yok)
Intel tarafında ise B560 anakart ve minimum i5 11400F işlemci gerekiyor.

Fiyatlara bakmadım ama hemen hemen birbirine yakın oldugunu dusunuyorum.
Bu noktada benim terchim kesinlikle 6 core 12 thread olduğu için Intel olurdu.
Öncelikle Ilgın için saol pek Intel kullanmak istemiyorum peki anakart ve işlemciyi değiştirmeden 3300x ve b550 anakart ve rx6500xt ile aynı fiyata gelebilecek bir ekran kartı önerin varmı GTX 1660 alsam biraz hatamı yapmış olurum

3200G PCİE 3.0 da bile RX 6500 XT ye darboğaz yapıyor o işlemciden kurtulun derim ve alacağınız işlemci minimum R5 3600 olmalı.

1660 konusuna gelince de kartların fiyatları ortada oyun testleri ortada 6500XT dengi 1660 Super onun da fiyatı malum ve şuanda alınacak ekran kartı değil bana göre.

Geriye üç seçenek kalıyor.

Mevcut sistemi kullanmak

Anakart işlemci değişimi

6500XT alıp darboğazlı oynamak.(ileride sistemi güncellediğinizde tam performans alırsınız)

Tabi burda asıl önemli olan şey sizin bütçeniz.

Testlere bakılırsa bazı oyunlarda ara ara darboğaz görülüyor üstünkörü biraz baktım cyberpunk ve minecraft harici oyunlarda darboğaz olsa bile oynanabilir fpsleri vermiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3200G PCİE 3.0 da bile RX 6500 XT ye darboğaz yapıyor o işlemciden kurtulun derim ve alacağınız işlemci minimum R5 3600 olmalı.

1660 konusuna gelince de kartların fiyatları ortada oyun testleri ortada 6500XT dengi 1660 Super onun da fiyatı malum ve şuanda alınacak ekran kartı değil bana göre.

Geriye üç seçenek kalıyor.

Mevcut sistemi kullanmak

Anakart işlemci değişimi

6500XT alıp darboğazlı oynamak.(ileride sistemi güncellediğinizde tam performans alırsınız)

Tabi burda asıl önemli olan şey sizin bütçeniz.

Testlere bakılırsa bazı oyunlarda ara ara darboğaz görülüyor üstünkörü biraz baktım cyberpunk ve minecraft harici oyunlarda darboğaz olsa bile oynanabilir fpsleri vermiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Pcie 4.0 destekleyen en ucuz anakart nedir?

Geri
Yukarı