A5 Anakart Hatası

planligezgin

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Freelance 3D Artist
Yeni aldığım ve kendim topladığım bilgisayarıma 20DK önce reset attım. LAN'dan Internet alamıyor diye şu an bilgisayarı açmaya çalıştığım zaman PC açılıyor ama ekranlara görüntü gelmiyor. Ne yaptıysam, ne denediysem olmadı. Anakart üzerinde D2 hatası alıyordum, CMOS sıfırladım, BIOS flash yaptım şu an sistemi açabildim. Az önce D2 hatası alıyordum şu an A5 ya da As hatası gösteriyor. Yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekiyor?

Dosya Ekleri

• 15741111660858920913670865539280.jpg
    15741111660858920913670865539280.jpg
    581,2 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
Hard disk, SSD gibi bağlantıları kontrol edin. Farklı bir PSU ile deneme şansınız varsa deneyin.

Bugün bağlantıları kontrol edicem dostum kasa içi ufak bir kontrol ettiğimde bir sorun yok gibiydi sadece ilk açılmaya çalışırken bilgisayar işlemcinin etrafındaki o metal plaka aşırı sıcaktı pc açabildikten sonra 3 farklı program ile CPU, GPU, RAM ve M2 SATA sıcaklıklarını kontrol ettiğimde 2 program aynı gösterirken 3. program corsair link programında işlemci sıcaklığı 80 derecelerde gösteriyordu ama el ile ufak bir kontrol ettiğimde gayet soğuk ve serindi işlemci üzerindeki metal plaka son olarak anakart hata kodu veren ekranda 5-10dk da bir baktığımda farklı kodlar veriyor bu ciddi bir problem mi?

Bugün bağlantıları kontrol edicem dostum kasa içi ufak bir kontrol ettiğimde bir sorun yok gibiydi sadece ilk açılmaya çalışırken bilgisayar işlemcinin etrafındaki o metal plaka aşırı sıcaktı pc açabildikten sonra 3 farklı program ile CPU, GPU, RAM ve M2 SATA sıcaklıklarını kontrol ettiğimde 2 program aynı gösterirken 3. program corsair link programında işlemci sıcaklığı 80 derecelerde gösteriyordu ama el ile ufak bir kontrol ettiğimde gayet soğuk ve serindi işlemci üzerindeki metal plaka son olarak anakart hata kodu veren ekranda 5-10dk da bir baktığımda farklı kodlar veriyor bu ciddi bir problem mi?
Dediklerimi bir yap. Termal macun yenile sıcaklık için, imkanım varsa başka bir PSU ile deneyin.

Dediklerimi bir yap. Termal macun yenile sıcaklık için, imkanım varsa başka bir PSU ile deneyin.

İşlemcimdeki termal macunu h150i pro ile gelen kendiliğinden macunu söküp "Cooler Master Mastergel Nano Elmas Partiküllü" macun ile değiştirdim. M2SATA yı çıkartıp yeniden dikkatlice taktım. Elimde farklı bir PSU olmadığı için onu deniyemedim malesef. Anakarttaki hata kodu kısmına baktığımda A5 ve d3 olarak değişkenlik gösteriyor. Şuan ki ısı değerleri HW Monitör, AMD Ryzen Master ve Corsair Link ekran görüntülerini atıyorum

Dosya Ekleri

• AMD Ryzen Master.png
    AMD Ryzen Master.png
    99,6 KB · Görüntüleme: 33
  • Corsair Link 4.png
    Corsair Link 4.png
    94,9 KB · Görüntüleme: 25
  • HW Monitor.png
    HW Monitor.png
    36,7 KB · Görüntüleme: 35
İşlemcimdeki termal macunu h150i pro ile gelen kendiliğinden macunu söküp "Cooler Master Mastergel Nano Elmas Partiküllü" macun ile değiştirdim. M2SATA yı çıkartıp yeniden dikkatlice taktım. Elimde farklı bir PSU olmadığı için onu deniyemedim malesef. Anakarttaki hata kodu kısmına baktığımda A5 ve d3 olarak değişkenlik gösteriyor. Şuan ki ısı değerleri HW Monitör, AMD Ryzen Master ve Corsair Link ekran görüntülerini atıyorum
Çözebilecek kişi, @Recep Baltaş

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı