A8 5600K işlemci boşta 102°C oluyor

Soğutucu tam oturdu mu?

Evet neredeyse 5-6 kez çıkarıp taktım. Her defasında da termal macun sürdüm.

Power gücü kat kat yeter ama sorun ne bilmiyorum :(

Power'i yükseltsem sıcaklık düşmez mi diyorsunuz?

Normalde BIOS üzeri Avrupa vârî kartlarda celsius varsayılan gelir ama birimin hangisinde emin misiniz Fahrenheit mı kontrol edin derim yine de.

Hocam BIOS'ta tam olarak celsius gösteriyor. Speccy adlı programda da aynı değerleri görüyorum.

Öncelikle Power gücü diye bir şey yok, gelen Watt değeri vardır ve bu gelen Watt değeri az olsa zaten voltaj daha az geldiği için daha az sıcaklık değerleri görürdünüz, bunlar ters orantılı.

Ek olarak boşta böyle oluyorsa sistemi başlatabilmen bile mucize. Hava sirkülasyondan ne kadar eminsin?

Hava sirkükasyonu şöyle, 12mm'lik 2 adet fan ve işlemci fanı var. 12mm'lik fanın biri egzozda, diğeri ise yan tarafta bulunuyor. Yani hava sirkülasyonundan emin değilim desem daha doğru olur.

Bence sıcaklık ölçerlerde sorun olmadığından emin olun. 102 derecede kapanması lazım yahu.

BIOS ekranında ölçümler yanlış olur mu ki? İlk açılışta 40 dereceden başlıyor saniye başına 1 derece arta arta 90-100 arasına çıkıyor. Anakartım yeni. İlklerde ekran kartı kullanmadım. Sıcaklık çok artıp PC kapanınca ekran kartı taktım. 1 hafta sıcaklıklar 70'in üstüne çıkmıyordu. Şimdi ekran kartıyla bile 100 derece görüyorum.

100 dereceyi geçince kendini kapatması lazım olur. Genel de böyledir yani. Bence sıcaklıklar yanlış gözüküyor. Oyuna girip test edin. Eğer gerçekten 102 dereceyse, oyuna girince sıcaklığı bayağı bir artar ama droplar zaten kendini belli eder.

Hocam şöyle söyleyeyim. 1 saat ya kullanıyorum ya da kullanamıyorum. Yani PC'yi kullanma yerine göre değişiyor. Örneğin GTA V'i 15 dakika kadar bile oynayamıyorum. FPS oyunlarında da 40 dakikayı geçmiyor. Hemen kendini korumaya alıyor. Geçenlerde soğutucu bloğunu kontrol ettiğimde gayet soğuktu. Yanlış ölçüyor dedim ama bu aralarda gerçekten o bloğa dokunamıyorum. Çok ısınıyor.
Büyüik ihtimalle Fahrenheit cinsinden gösteriyordur. Öyle bir sıcaklığa ulaştığında direk kapanması gerek.

Hayır hocam gerçekten görüyorum. İsterseniz Speccy programından verileri atabilirim. Tam olarak Celsius gösteriyor.
Speccy program verileri. BIOS ekranında da celsius gösteriyor. Yani fahrenheit cinsinden göstermiyor.

Dosya Ekleri

• ttyy.png
    ttyy.png
    16,6 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Buyurun hocam Core temp verileri. Yanlış görmüyorsam 28 derece sanırım. Eğer gerçekten böyleyse BIOS'ta neden 90 derece görüyor? Ve neden PC kendini kapatıyor?

Hocam anakartın işlemci sıcaklığını ölçen devresi bozulmuş herhalde başka bir açıklaması var mı bilmiyorum.

Bende vardı aynı işlemciden ve aynı sorundan sürekli PC kapanıyordu. BIOS'ta ayarlarda Core Turbo Boost var onu kapatıp dene % 90 sorunun çözülür. Performans kaybı olur ama onu da elinle belli bir GHz'ye sabitlersin olur biter.

Hocam anakartın işlemci sıcaklığını ölçen devresi bozulmuş herhalde başka bir açıklaması var mı bilmiyorum.

Zaten benim derdim tam olarak sıcaklık değil. PC'nin kendini korumaya alıp kapanması kötü oluyor. Program kullanıyorum örneğin. Proje ortasında kesiliyor. Sonra emekler çöp oluyor.
Bende vardı aynı işlemciden ve aynı sorundan sürekli PC kapanıyordu. BIOS'ta ayarlarda Core Turbo Boost var onu kapatıp dene % 90 sorunun çözülür. Performans kaybı olur ama onu da elinle belli bir GHz'ye sabitlersin olur biter.

Bir deneyeyim dönüş yapayım hocam. GHz tam olarak kaça düşürmem ideal olur? 3.6 GHz.

Zaten benim derdim tam olarak sıcaklık değil. PC'nin kendini korumaya alıp kapanması kötü oluyor. Program kullanıyorum örneğin. Proje ortasında kesiliyor. Sonra emekler çöp oluyor.

Bir deneyeyim dönüş yapayım hocam. GHz tam olarak kaça düşürmem ideal olur? 3.6 GHz.

3.6 düşük kalır. 4 GHz veya 4.2 yapabilirsin voltaj vermeden( en azından bende oluyordu).

Geri
Yukarı