A8 9600 Sistem Açılmıyor

netherrealm

Hectopat
İyi günler. Yeni bir bilgisayar topladım fakat ATX 12V güç kablosunu taktığım zaman bilgisayar açılmıyor. ATX 12V kablosu takılı değilken çalıştırmayı denediğimde kasa ve işlemci fanları dönüyor fakat görüntü gelmiyor. Birkaç yerli ve yabancı forumda araştırdım ama sonuç alamadığım için konu açmak zorunda kaldım en son. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Sistem:
  • Gigabyte A320m-DS2
  • AMD Ryzen 3 2200g (BIOS güncel olmadığı için AMD A8-9600 kullanıyorum.)
  • G.SKILL Aegis 8GB DDR4 2400 RAM
  • 420W Güç kaynağı (Kasada geldi, başka güç kaynağı da denedim sorun devam ediyor.)

Son düzenleme:
Yeni bir bilgisayar topladım fakat ATX 12V güç kablosunu taktığım zaman bilgisayar açılmıyor. ATX 12V kablosu takılı değilken çalıştırmayı denediğimde kasa ve işlemci fanları dönüyor fakat görüntü gelmiyor.

Alıntılamış olduğum mesajınızda ATX 12v kablosunu taktığınızda ve çalıştırdığınızda fanları dönmüyor/sistem tetiklemiyor olarak kabul ediyorum. Doğru mudur?

Bileşenlerin birinde veya kasada kısa devre var. Uzay montaja geçip anakartı dışarda test edin. İşlemci ve RAM dahil anakarttaki tüm bileşenleri ve bağlantıları çıkartın. Sadece 24 pin ve ATX 12v kablosunu anakarta takın ve power_SW ile sistemi çalıştırın. Güç kaynağının fanının dönüp dönmediğini kontrol edin. Eğer dönmüyorsa anakartta sorun var demektir. Eğer dönüyorsa harici bileşenlerin birinde, kasada veya bağlantılarda kısa devre/sorun var demektir. Sürekli deneye deneye sonuca ulaşacaksınız kolay gelsin.

Anakartta sorun var sanırım. Kutudan arızalı çıkması şanssızlık. sadece ram ve işlemci takılıyken yine ATX 12v taktığımda çalışmıyor. 2 farklı işlemci ile denedim(0 işlemciler) bu yüzden işlemci arızası ihtimali de ortadan kalkıyor.

ATX 12v kablosunu yanlış takmadığınıza eminsiniz değil mi? Ters taktığınızda anakart koruma amaçlı tetiklemeyi reddeder. Erkek kablonun sokete rahat bir şekilde girmesi gerekiyor. Eğer doğru taktığınızdan kesin eminseniz ve yukarıda belirtmiş olduğum yönergelere harfiyen uyduysanız anakart arızalı. Garanti işlemlerini başlatın.

Kabloyu doğru taktığıma eminim. Kablo çentikli zaten. Garanti işlemlerini başlatmam gerek sanırım. Yardımlarınız için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı