AAA oyunlarda R5 3600 ile 5600X arasında pek fark olmaması

Makaleler
20
Bu iki işlemcinin tüm kıyaslama videolarını izledim. RDR 2, Cyberpunk 2077, Assassin's Creed Valhalla, Microsoft Flight Simulator 2020 gibi oyunlarda 1080P'de neredeyse arada fark yok. Mesela RDR 2'de 5600X 117 FPS alırken 3600 ise 114 FPS alıyor. Ancak söz konusu Warzone ve Fortnite gibi oyunlarda farka %20'ye kadar çıkabiliyor.

Ben sadece AAA oyunlar oynuyorum ve DDR5 gelmesi yakın. Geldiği zaman yeni işlemci alıp DDR5'e geçeceğim. O yüzden şimdilik R5 3600 ve ucuz bir anakartlı sistem almayı düşünüyorum.

Asıl sorum şu, AAA oyunlarda R5 3600 ile 5600X arasında bu kadar az fark var mı gerçekten?

Bir videoda izledim bulursam bırakayım. 3600 ile 5600X arasındaki fark yüksek seviye kart kullanınca ortaya çıkıyor 2080 Ti gibi. Daha alt-orta segment kartlarda bu fark yok gibi bir şey.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu buldum :)

Yanlış video, düzeltiyorum.

Bir videoda izledim bulursam bırakayım. 3600 ile 5600X arasındaki fark yüksek seviye kart kullanınca ortaya çıkıyor 2080 Ti gibi. Daha alt-orta segment kartlarda bu fark yok gibi bir şey.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu buldum :)
Burada üst seviye ekran kartı kullanıyor Jarrod. 3060 ve 3060 Ti kartlarda fark pek olmuyor.
Ekran kartınız nedir?
Ekran kartınız nedir?
MSI RTX 3060 Ti Gaming Z Trio.

Oyunların çoklu çekirdek optimizasyonu iyiyse veya GPU'ya çok yükleniyorsa işlemciler arası FPS farkının az olması normal. Bahsettiğiniz işlemcilerin güçleri hemen her oyunda ve ekran kartında yeterli geliyor. Ancak oyunların kullandığı thread sayısı az olursa veya işlemciye yüklenen oyunlarsa olay çok farklı bir noktaya gidiyor. Maalesef hala oyunların çoğu fazla thread kullanmıyor ve rekabetçi oyunlarda işlemci yükü daha fazla oluyor.

Bir işlemcinin farkını anlamak için en az 3080 gerekli.
Orası öyle lakin R5 3600, 3060 Ti'ı besliyor. (İşlemci yüklü oyunlarda darboğaz oluyor biraz ama ben hiç işlemci yüklü oyun oynamıyorum). Dolayısıyla R5 5600X alıp ekstra masraf yapmak yerine R5 3600 alıp DDR5 gelince satıp yeni nesil işlemci almayı düşünüyorum. R5 6600X gibi gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı