Abartılı tarayıcı uzantıları izinleri

iOS92.6Beta

Hectopat
Merhaba,

Bilgisayarda kullandığım web tarayıcılara eklentiler yüklemek ve daha çok işime yarar hale getirmek istiyorum. Gerçekten çok kullanışlı olabilecek eklentiler mevcut. Hızlı çeviri eklentileri, çerez uyarısı engelleme veya otomatik reddetme eklentileri gibi... Bunları kullanmak istiyorum ancak aşırı abartılı taleplerde bulunuyorlar.

En basit eklenti bile "Tüm web sitelerinize ait verilere erişme" adı altında izin istiyor. Tarayıcılara bir sürü şifremizi kaydediyoruz, yeri geliyor bankacılık ve yatırım işleri yapıyoruz, mesajlaşıyoruz.

Ekran görüntüsü 2023-09-01 001802.png

Bir downloader eklentisi yüklemek istediğinde, ki üstelik bu eklenti Firefox eklenti öneri listesinin en üstünde çıkan, yüzbinlerce kez indirilmiş ve yorumlanmış bir eklenti, istediği izinlere bakar mısınız? Bu nedir yahu?

"Tüm web sitelerine ait verilerinize erişme

Uzantı, ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sayfasının içeriğini ve bu web sayfalarına girdiğiniz kullanıcı adları ve şifreler gibi verileri okuyabilir.

Bu izni isteyen uzantılar şunları yapabilir:

- Alışveriş yaptığınız ürünlerde en iyi fiyatı bulmanıza yardımcı olması için bir sayfadaki ürün ve fiyat bilgilerini okuyun
- Kullanıcı adınızın ve şifrenizin ayrıntılarını okuyan ve yazan bir şifre yöneticisi sunun
- Reklam kodunu bulmak ve kaldırmak için açtığınız her web sayfasının içeriğini okuyarak bir reklam engelleyici sağlayın"

Sormak istediğim şu; bu izinleri gerekli veya güvenli buluyor musunuz?

Adından anladığım kadarıyla video indirme eklentisi neden böyle izinler istiyor ki? Çok saçma. Gerekli filan da değil bence.

Adından anladığım kadarıyla video indirme eklentisi neden böyle izinler istiyor ki? Çok saçma. Gerekli filan da değil bence.
Aynen öyle ve bu eklenti Firefox'un eklenti sayfasına girdiğinde ilk sırada önerilen olarak gözüküyor. 2 milyona yakın kullanıcısı var.

onerilen uzantilar.png

Yine en basitinden önerilen eklentiler listesinden bir çeviri eklentisi yüklemek istediğimde de tüm verilere erişme izni istiyor.

Alternatifi 1DM olabilir bir bakın derim.
Önerin için sağol ama bir video indirme eklentisi aramıyorum. Eklentinin işlevinin basitliği ve istediği izinlerin abartılığını anlatmak üzere önerilen listesinde olan bir eklenti üzerinden örnek verdim sadece. Bu izinlerin güvenilirliğini ve gerekliliğini tartışmak için açtım konuyu.

Önerin için sağ ol ama bir video indirme eklentisi aramıyorum. Eklentinin işlevinin basitliği ve istediği izinlerin abartılığını anlatmak üzere önerilen listesinde olan bir eklenti üzerinden örnek verdim sadece. Bu izinlerin güvenilirliğini ve gerekliliğini tartışmak için açtım konuyu.

Konu hakkımda yorumumu yukarıda yapmıştım zaten bunu da bir belirteyim dedim.

Geri
Yukarı