ABD mi? Türkiye mi ?

Mercedes'i nasıl alır, evini nasıl alır? Mercedes ve ev fiyatlarından haberiniz yok diye yorumladım. Çöpçü orada minimum 2000 dolar civarı alıyordur. En kötü ihtimal ortalama bir hayat yaşar İngilizce öğrenir, otel gibi yerlerde çalışır kendini geliştirir. ABD hayatı ile Türkiye hayatını bir tutmayın.
Kredi kartı açarsın, skorunu arttırırsın, peşin alacağın aracı taksite böler skorunu yükselttikten sonra mortgage koyar alırsınız. ABD'de birikim inanılmaz kolay, harcamalarınızı sıkı takip ettiğiniz sürece mülk alma konusunda sorun yaşamazsınız. Ki, bu yaşlarda kimse anasından babasından para kalmadıysa ev almaya çalışmıyor, güzel bir dairede iki üç tanıdığınla beraber yaşayıp hem kirayı az tutabiliyorsun hem de birikim yapabiliyorsun.

Bilgisayar bölümünden turizme geçip liseyi bu şekilde bitirmiş biri olarak söyleyebilirim ki, yararını görmediğini düşündüğünüz lisenin stajı sayesinde sağlam bir referans sahibisiniz. İstanbul'un en lüks otellerinden birinde staj yapmıştım. Orada gerek bu işle ilgili edindiğim tecrübe, gerek farklı kültürden insanlarla diyalog kurabilme imkanı, gerekse fizik ve zihnen yorgunluğu iyi bir şekilde deneyimlemiş olmak sayesinde yurtdışına gitmek konusunda özgüvenim epey yükseldi. Sene başında birkaç günlüğüne yurtdışı tecrübesi edindim ve otellerde edindiğim tecrübe ve buna bağlı olarak farklı kültürden insanlarla konuşabilmiş olmanın avantajı ile çok keyifli günler geçirdim.

Uzun senelerini ABD şartlarını öğrenmek ve kendini buna hazırlamaya adamış biri olarak söyleyebilirim ki, ABD'ye hayatta kalmak için değil hayatınızda başarı kazanmak için gitmelisiniz. Çevremden bir kaç kişinin ABD şartlarını deneyimlediğini biliyorum ve kendilerinden de enine boyuna iyice öğrendim. Eğer ki üniversite okumanın ardından hala ABD'ye gitme imkanın olacaksa, Türkiye'de birkaç sene daha bekleyip üniversite hayatının ve bu yaşlarda(özellikle Türkiye'de) bireysel olarak zor şartlarda yaşamanın katacağı tecrübeyi edinmen daha iyi olur. Zira ABD'ye gittiğinde eğitimine devam etme imkanın daha zor.

Diploma bizim ülkemizde bir anlam ifade etmese de, ABD'de bulunduğun süreçte "kendi ülkemde x bölümünden diplomaya sahibim" diyebilmek elbet avantaj sağlayacaktır. Şahsen gazetecilik son sınıf öğrencisiyim ve yurtdışına taşınma planımı ertelemiş olmamın tek sebebi diplomamın farklı alanlarda da işe yarayacağına inanıyor olmam.

Mercedes'i nasıl alır, evini nasıl alır? Mercedes ve ev fiyatlarından haberiniz yok diye yorumladım. Çöpçü orada minimum 2000 dolar civarı alıyordur. En kötü ihtimal ortalama bir hayat yaşar İngilizce öğrenir, otel gibi yerlerde çalışır kendini geliştirir. ABD hayatı ile Türkiye hayatını bir tutmayın.
Türkiye'deki ekonomik durumun vahim olduğu ortada fakat her şey para değil. İtibar, çalışma saatleri, ortama uyumluluk ve yabancılık çekmemek çok önemli. Sırf Mercedes'im olsun ucuza telefon alayım gibi sebepler yüzünden 12 saat çöpçülük yapacağıma Türkiye'de kalır doktor olurum en azından bir saygınlık itibarım olur. Doktorların aldığı paradanda haberiniz yok sanırım.

Türkiye'deki ekonomik durumun vahim olduğu ortada fakat her şey para değil. İtibar, çalışma saatleri, ortama uyumluluk ve yabancılık çekmemek çok önemli. Sırf Mercedes'im olsun ucuza telefon alayım gibi sebepler yüzünden 12 saat çöpçülük yapacağıma Türkiye'de kalır doktor olurum en azından bir saygınlık itibarım olur. Doktorların aldığı paradanda haberiniz yok sanırım.
Dayak yedikten sonra saygınlık kalmıyor ama :D

Babam doktor bunu belirteyim 😂

Pratisyen bile 50 bin altına çalışmıyor. Uzman hekim ise 6 basamaklı sayıları görebilir maaşı. Fiyatlardan da haberim var. Asıl sizin, oradaki fiyatlardan haberiniz yok. Araba 10 bin dolar mentalitesiyle. Orayı ekonomik anlamda yaşaması çok kolay görüyorsanız vay halinize.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu bile çok basit bir örnek. 3 adet sıfır Kia Forte sedan otomobil parası.

Geri
Yukarı