ABD'den laptop getirtirken vergi alınır mı?

Cızım

Decapat
Daha fazla  
Ağustos ayı içerisinde ABD'den laptop getirtmeyi düşünüyorum bir akrabama, Türkiyeye kıyasla çok daha uyguna geliyor ancak vergi işleri nasıl? Kutusuz gelirse vergi ödemem gerekir mi, geri dönerken laptop yanında olmayınca sorun olur mu?

Kendi malı gibi getirirse vergi alınmaz. Ama kesinlikle kutuda olmaması gerekiyor yanında kutusunu getirirken sıkıntı çıkartıyorlar mı ondan emin değilim.

Ağustos ayı içerisinde ABD'den laptop getirtmeyi düşünüyorum bir akrabama, Türkiye'ye kıyasla çok daha uyguna geliyor ancak vergi işleri nasıl? Kutusuz gelirse vergi ödemem gerekir mi, geri dönerken laptop yanında olmayınca sorun olur mu?

Eğer kişisel eşya olarak kutusuz faturasız bir şekilde sırt çantasında veya laptop çantasında birkaç oyun program vs... İndiriliyse kişisel bilgisayar olarak vergi ödemeden getirebilir.

Cihaz kutusuz ve her ihtimale karşı kurulumu yapılırsa vergi vs ödemesi olmaz. Çıkışta zaten yanında mi değil mi diye kontrol edilmesi mümkün değil.

Ağustos ayı içerisinde ABD'den laptop getirtmeyi düşünüyorum bir akrabama, Türkiye'ye kıyasla çok daha uyguna geliyor ancak vergi işleri nasıl? Kutusuz gelirse vergi ödemem gerekir mi, geri dönerken laptop yanında olmayınca sorun olur mu?

Kutusu açılmış olsun yani kurulumunu vs yapsın kendi kişisel bilgisayarım desin kutusuna koyup getire biliyor sıkıntı yapmazlarsa.

Kişisel bilgisayar hakkı 2 adetle sınırlı. Tavsiyem: Bilgisayarı yanında taşı(t), kutu ve içeriklerini de valize koy(dur). Valizi açıyorlar (ABD gümrüğü), eve geldiğinde ancak farkedersin. Yanında bilgisayar çantasıyla etrafını yumuşak ve koruyucu niyetine kullanılacak tişörtle veya bezle sarsın. Elinde kutu olarak da getirebilir ancak carry-on sınırı konusunda sorun çıkabilir. Yani çantada kırılmayacak, çatlamayacak şekilde getirmek daha mantıklı. Türkiye'ye girerken de gümrüktekiler görürse kutuyu kenara çekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı