ABD'den Türkiye'ye F-16 yanıtı: Rus uçağı satın alırsanız, yeni CAATSA yaptırımları uygulanır

Benim anlamadığım nokta şu. Hem bana satmıyorsun hem de açığımı kapatacak farklı satıcıdan almama izin vermiyorsun? Ya satışını yap ya da başka satıcıdan alacağım zaman laf etme. Bunun yerine kendin üretmek durumu var. Bu zamana kadar ve biizm en çok hava ve deniz olarak açığımız varken neden daha önceden yapmadık?

Benim anlamadığım nokta şu. Hem bana satmıyorsun hem de açığımı kapatacak farklı satıcıdan almama izin vermiyorsun? Ya satışını yap ya da başka satıcıdan alacağım zaman laf etme. Bunun yerine kendin üretmek durumu var. Bu zamana kadar ve biizm en çok hava ve deniz olarak açığımız varken neden daha önceden yapmadık?
Milli bir şey yapmak kolay değil. Öyle el cirpinca şak diye gökten savaş uçağı düşmüyor. Bunun için uçağı üretecek iş gücü ve en önemlisi sermaye lazım. Koskoca AB Eurofighter'dan sadece 500 tane üretebildi.

Milli bir şey yapmak kolay değil. Öyle el cirpinca şak diye gökten savaş uçağı düşmüyor. Bunun için uçağı üretecek iş gücü ve en önemlisi sermaye lazım. Koskoca ab Eurofighter'dan sadece 500 tane üretebildi.

Bizim gibi ülke bunları ne yapıp ne edip olabildiğince üretmek zorunda. 1974 Kıbrıs harekatı ambargosu bize gösterdi. Gerek terörle mücadelede bazı silahların verilmemesi bizim olabildiğince askeri teknolojide bağımsız olmamız gerektiği ispatı. Yunanistan 100 yıldan beri bize saldırmak için fırsat kolluyor. Güney sınırımız terör sorunu var. Nasıl coğrafya ise her türlü sorun mevcut. Tabii ki hemen üretmek mümkün değil ama bu gibi durumlarda dikkate alınmalı.

Muhtemelen Türkiye'yi güçsüz bırakıp Yunanistan'ı güçlendirmek istiyorlar. Sonrası da malumdur zaten.

Yunanistan Avrupa ne derse onu yapıyor. AB yaptığı desteklerin akışını kesse Yunanistan diye bir devlet kalmazdi, ekonomik krizin içinde boğuşurlardi.

Yeni konular

Geri
Yukarı