ABD'nin Türkiye yaptırım kararı

Bizi her açıdan çok etkileyecek kararlar var siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Özellikle dövizin girişi çıkışı yasaklanması durumunda düşünemiyorum. Biden Türk düşmanı onu anladık ve bunlar iyi günlerimiz diyesim geliyor.

Yaptırım listesinde 12 madde var

Caatsa'nın 235. maddesi, ABD başkanı'nın "ilgili kişi ve kuruluşlara getireceği" yaptırımları 12 maddede düzenliyor:

"1- Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat ithalat bankası desteğinin kesilmesi.

2- Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi.

3- ABD Mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi.

4- Uluslararası Mali kuruluşlardan kredi verilmemesi.

5- Mali kurumlara ABD merkez bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi.

6- Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması.

7- Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması.

8- Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması.

9- Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması.

10- ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması.

11- Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD'ye giriş yasağı.

12- Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması."

Yasanın ilgili maddesine göre, başkan, bu 12 maddeden en az 5'ini seçip uygulamakla yükümlü.

Ecdadımız ve biz sağlam ülkeyiz o doğru fakat asıl soru şu ki o kadar ülke arasından neden bizimle uğraşılıyor sorulması gereken 2 soru var...

Çok güçlü olduğumuz için mi? Kolay yem olduğumuz için mi?
Turkiye cok guclu bir ulke falan degil, tamamen jeopolitik konumu ile alakali.

Amerikaya kafa tutmak yerine dost olmaya çalışsak bunlar olmayacaktı. Hee yeğenim amerigaya ayar verdik kafası yüzünden bu haldeyiz. Konumumuz gereği adamlar bize yeterince yardım yapacak bunun karşılığında silah gücümüzü kullanıcaklar. Her şeyin bir bedeli var. İran ve Rusya'dan medet ummak gereksiz kendileri ne haldeki bize yardım edecekler. S400 aldıkta ne oldu adamlar istemese ateş bile edemeyecek Rus'lar afedersiniz salak mı bütün kontrolünü bize bırakıcaklar. Şu kitap bile okumayan eğitimsiz insalar olmasa çok farklı konuları konuşıcaktık şimdi.

Amerikaya kafa tutmak yerine dost olmaya çalışsak bunlar olmayacaktı. Hee yeğenim amerigaya ayar verdik kafası yüzünden bu haldeyiz. Konumumuz gereği adamlar bize yeterince yardım yapacak bunun karşılığında silah gücümüzü kullanıcaklar. Her şeyin bir bedeli var. İran ve Rusya'dan medet ummak gereksiz kendileri ne haldeki bize yardım edecekler. S400 aldıkta ne oldu adamlar istemese ateş bile edemeyecek Rus'lar afedersiniz salak mı bütün kontrolünü bize bırakıcaklar. Şu kitap bile okumayan eğitimsiz insalar olmasa çok farklı konuları konuşıcaktık şimdi.
Bunu derken çok fazla yazım hatası yapman peki :D?
Neyse çok haklısın biz onlarla baş edebilecek durumda olmamamıza rağmen bunu yaptık ve bunun da bir bedeli oldu. Ağır da oldu. Neyse artık önümüzdeki 1 dolar 10 TL'li günlere bakacağız.

Çok haklısın hocam, Mantıkla alınmış kararlar değil.

Bunlara yaptırım demek gerçek CAATSA maddelerine hakaret olur. 3-5 uyarı mahiyetinde yasalar bunlar. Herhangi bir zararı olacağını düşünmüyorum. Ancak ilerisi için uyarı anlamı taşıyor. Acilen bütün bakanlıkların reform paketleri açıklayıp sistemi toparlaması lazım. Dış ülkelerle ilişkilerin düzeltilmesi lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı