Abra A5 V15.2'de Dying Light kasıyor ve donuyor

Merhaba arkadaşlar.

Geçen gün Steam üzerinden Cadılar Bayramı indirimine girmiş olan Dying Light oyununu arkadaşlarımla birlikte oynarız diye aldım ve bilgisayarıma kurdum. Daha sonra oyuna girdim ve Online oyunu açmak için ilerlemeniz gereken hikaye kısmına kadar oynadım tabii buna oynamak denirse. 80-90 olan FPS birden 20 ve 30'lu rakamlara düşmeye başladı, mouse ile etrafıma bakmaya çalıştığım her saniye oyun daha da kötüleşmeye başladı.

İnternet üzerinden biraz araştırma yaptım ve bu oyunun ilk çıktığında optimizasyon sorunlu olarak çıktığını öğrendim fakat daha sonra düzeltmişler sanırım ama hala bazı grafik kartlarında aynı sorunu yapıyormuş.
Bu arada ben Monster Notebook Abra A5 v15.2 kullanıyorum. İşlemci olacak i7 9750H ve Ekran kartı olarak NVIDIA GTX 1650, 8 GB'da RAM var PC'de.

Her neyse biraz daha araştırma yaptım ve Dying Light Kasma Sorunu Çözümü - Technopat Sosyal bu forumda bulunan böyle bir konu buldum. Arkadaş ne dediyse hepsini teker teker yaptım ve oyuna girdim. İlk başlarda sorun düzelir gibi oldu, oyun tekrar 70-80 FPS değerlerini görmeye başladı fakat 5 dakika sonra tekrar aynı 20-30 FPS değerlerine düşmeye başladı ve oynanmayacak şekilde donmaya kasmaya başladı.

Benim ekran kartımın bir üst modelini yani 1660 kullanan arkadaşlarım, bu oyunu bütün ayarlar tam bir şekilde oynadığını ve hiçbir şekilde donma kasma olmadığını söyledi; 120 FPS'den aşağı almıyorlarmış.

Neden böyle bir şey yapıyor sorunu bilen var mı? Sırf oyunun FPS kaybını düzeltmek için oyunda 3 saat geçirdim ve 2 saati geçen oyunlar iade edilmiyor diye biliyorum. Zaten oyunu da iade etmek istemiyorum çünkü oyun çok eğlenceli fakat oyunu bu sorun yüzünden oynayamıyorum.

EN YÜKSEK AYARLAR ARAYÜZ DEĞERLERİ

Arayüz.jpg
En Yüksek Ayarlar.jpg
En Yüksek Ayarlar 2.jpg

EN YÜKSEK AYARLAR OYUN İÇİN FPS DEĞERLERİ
En Yüksek Kalite.jpg
En Yüksek Kalite 2.jpg
En Yüksek Kalite Hava.jpg

ORTA AYARLAR
Orta Ayarlar.jpg
Orta Ayarlar 2.jpg

ORTA AYARLAR OYUN İÇİ FPS DEĞERLERİ
Orta Kalite 2.jpg
Orta Kalite.jpg

Son düzenleme:
Ekran kartı kullanımı düşük. CPU sıcaklığı 70 derece. Muhtemelen işlemci ısındığı için frekans düşürüyor. İşlemci frekans düşürdüğü için de ekran kartı kullanımını düşürüyor. Zaten oynadıktan 5 dakika sonra FPS düşüyor demişsiniz. Olası senaryo bu. Eğer bilgisayarı aldığınızdan bu yana termal macun değişmediyseniz değişmenizi öneririm.

Ekran kartı kullanımı düşük. CPU sıcaklığı 70 derece. Muhtemelen işlemci ısındığı için frekans düşürüyor. İşlemci frekans düşürdüğü için de ekran kartı kullanımını düşürüyor. Zaten oynadıktan 5 dakika sonra FPS düşüyor demişsiniz. Olası senaryo bu. Eğer bilgisayarı aldığınızdan bu yana termal macun değişmediyseniz değişmenizi öneririm.
Bilgisayarı 19.05.2019 tarihinde kadıköy monster notebook bayisinden elden teslim almıştım. Aldığım günden beri daha hiç bakıma göndermedim. Ayrıca size bir şey daha soracağım bazen internette takılırken ekranıma ufak kırmızı kare kare noktalar çıkıyor sizce bunun sebebi nedir? Acaba ekran kartım falan mı sıkıntılı?

Bilgisayarı 19.05.2019 tarihinde kadıköy monster notebook bayisinden elden teslim almıştım. Aldığım günden beri daha hiç bakıma göndermedim. Ayrıca size bir şey daha soracağım bazen internette takılırken ekranıma ufak kırmızı kare kare noktalar çıkıyor sizce bunun sebebi nedir? Acaba ekran kartım falan mı sıkıntılı?
Bilgisayarın içini temizlettirin ve termal macunu yenileyin. Ufak kare noktalar için ayrı konu açabilirsiniz bir fikrim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı