Abra A5'te ani FPS düşüşleri oluyor

İşletim sistemi
Windows 11
Daha fazla  
RAM
16
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG MZVL41T0HBLB-00B07
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX1650
Anakart
ABRA A5 V16.7
İşlemci
11th Gen Intel(R) Core(TM) i5-11400H @ 2.70GHz
Bilgisayarımda oynadığım tüm oyunlarda ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Oyunu açıyor oynatıyor güzel FPS de alıyorum ama bir anda FPS düşüp drop girip geçiyor. 10-15 saniyede bir tekrar ediyor. Tüm her şeyim güncel. Güncellemesi olan da bir şey yok. Bilgisayarı ben FreeDOS olarak aldım. İçine Windows 11 Pro yükledim. Acaba yüklerken yanlış bir şey mi yaptım bilemiyorum. Mount and Blade oynarken ki FPS değerlerim görselde mevcut. Oyunun içinde ki performans test etme yerinde testte ettim orada da dalgalanma bariz belli. Ne yapmam lazım bunu çözmek için? BIOS tarihim de 03.01.2022. bilgisayarım Monster Abra A5 v16.7.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-08-28 235008.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-28 235008.png
    59,3 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran görüntüsü 2023-08-26 154118.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-26 154118.png
    40,5 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu format işlerine her zaman girmeye gerek yok, format çoğu şeyin çözümü değildir genelde. Isı değerlerin nasıl oluyor oyun içinde?

Isınma sorununu fps droplarına bağlamak mantıklı olmaz. Oynadığın oyun baya eski. Oyunun grafiklerini en yükseğe çekiyor musunuz ekran kartının kullanımını arttırmak için?

Termal macunu en son ne zaman değiştirdiniz, eğer ihmal ettiyseniz Throttling yapıyor olabilir.
Aynı zamanda bottleneck-calculator sitesinden bakınca ekran kartınızın işlemcinize kıyasla zayıf olduğunu söylüyor bu konuyu tam bilmiyorum ama onunla alakalı da olabilir.

Isınma sorununu fps droplarına bağlamak mantıklı olmaz. Oynadığın oyun baya eski. Oyunun grafiklerini en yükseğe çekiyor musunuz ekran kartının kullanımını arttırmak için?
Konuda tüm oyunlarda fps düşüşü yaşadığını söylüyor, mount and blade'deki değerleri örnek olarak göstermiş sadece.

Aynı zamanda bottleneck-calculator sitesinden bakınca ekran kartınızın işlemcinize kıyasla zayıf olduğunu söylüyor bu konuyu tam bilmiyorum ama onunla alakalı da olabilir.

Konuda tüm oyunlarda fps düşüşü yaşadığını söylüyor, mount and blade'deki değerleri örnek olarak göstermiş sadece.

Hepsinde sorunu yaşıyorsa büyük ihtimal bottleneck sorunu olabilir.

Bilgisayarı alalı 2 ay olmadı. Termal macunla alakalı olacağını sanmam. Evet tüm oyunlarda oluyor ama CS'de FPS'i 150ye sabitleyince drop olmuyor. Diğer oyunlarda da hep sabitlemeyi deniyorum.

Bilgisayara daha hiçbir format falan olmadı. 2 ay bile olmadı alalı. FreeDOS olarak almıştım öyle kurdum Win 11.

Isınma sorununu FPS droplarına bağlamak mantıklı olmaz. Oynadığın oyun bayağı eski. Oyunun grafiklerini en yükseğe çekiyor musunuz ekran kartının kullanımını arttırmak için?

Evet her şey en yüksekte.

Mount and Blade de en yüksek ayarlarda oynarken CPU 87 GPU 67 dereceyi gösteriyor.

Monster'ın kontrol yerinde denge diye bir kısım vardı %50 yapınca CPU 80 GPU 70 oldu.

GPU 100 CPU 2-3 bandında hep bu değerler normal mi Bannerlord için.

Hala sorun devam ediyor. Bilgisi olan var mı ?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-08-29 213142.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-29 213142.png
    27,3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Bilgisayarı alalı 2 ay olmadı. Termal macunla alakalı olacağını sanmam. Evet tüm oyunlarda oluyor ama CS'de FPS'i 150ye sabitleyince drop olmuyor. Diğer oyunlarda da hep sabitlemeyi deniyorum.

Bilgisayara daha hiçbir format falan olmadı. 2 ay bile olmadı alalı. FreeDOS olarak almıştım öyle kurdum Win 11.

Evet her şey en yüksekte.

Mount and Blade de en yüksek ayarlarda oynarken CPU 87 GPU 67 dereceyi gösteriyor.

Monster'ın kontrol yerinde denge diye bir kısım vardı %50 yapınca CPU 80 GPU 70 oldu.

GPU 100 CPU 2-3 bandında hep bu değerler normal mi Bannerlord için.

Hala sorun devam ediyor. Bilgisi olan var mı?

CPU kullanımı aşırı düşük gözüküyor. Çok ısındığı için frekansını azaltıyor bu durumda da ısı da azalıyor muhtemelen bundan dolayı da tüm yük GPU'ya biniyor. Yani kısaca CPU kontrollerini yapın.

CPU kullanımı aşırı düşük gözüküyor. Çok ısındığı için frekansını azaltıyor bu durumda da ısı da azalıyor muhtemelen bundan dolayı da tüm yük GPU'ya biniyor. Yani kısaca CPU kontrollerini yapın.

Nasıl kontrolleri yapmalıyım ayarlardan vs bir yerden görebilir miyiz yoksa laptopu sokmek mi gerek? Birde bende sadece c diski gözüküyor. Acaba her şey bir diskte olduğu için falan olabilir mi? D diskim yok yani

Ben sorunun kaynağını buldum benim CPU'm acayip bir şekilde dalgalanıyor. Bir aşağı bir yukarı ama GPU öyle değil hep sabit. Bunun nedeni nedir nasıl çözerim?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı