Abra A7 v13.1 düşük performans

blackeaqle

Centipat
Daha fazla  
Monster Abra A7 v13.1 laptopa sahibim. Yaklaşık 1 ay önce aldım ve aldığım günden beri ciddi performans kaybı yaşıyorum. Ekran kartı %60ların üstünde çalışmıyor ve LoL gibi eski bir oyunda bile hangi ayarlarda oynarsam oynayayım 120 FPS üstü oynayamıyorum. Örneğin CS:GO'da en yüksek ayarlarda çok düşük FPS görüyorum. Ayrıca sıcaklık değerleri ise çok yüksek. En yüksek performans moduna aldığımda işlemci 90 derecelerde geziyor. Monster servisine götürdüm ve BIOS güncellemesi yapıp sorunun çözüldüğünü söylediler. Ancak cihazı teslim aldığımda yine aynı durumdaydı. Bir arkadaşım RAM darboğazı olduğunu söyledi ama emin değilim

Özellikleri şunlar;

- i5 11400h işlemci.
- RTX 3050 ekran kartı.
- 8 GB 3200 MHz RAM.
- 144 Hz
- 500 GB SSD.

Konu sahibine bu performans sorununu nasıl aştığımı net olarak anlatayım.

İlk olarak bugün termal macunları yeniledim. Ekim ayında satın alınmasına rağmen macunlar neredeyse tamamen kurumuştu. Neticesinde macun sürmeden önce CPU özellikle 90-95 dereceye kadar çıkıyordu.

Örnek olarak Witcher 3 oyununda şu adımları takip ettim,
- Control Center'dan Eğlence Modunu + Turbo fan
- ThrottleStop üzerinden "Disable and Lock Turbo Power Limits" tikli olacak. Bu şekilde girdiğimde FPS ciddi derece arttı normalde 40-60 arasında olan fps şuan için 80-100 arasında gidip geliyor bazı ayarlar yüksek olarak seçili diğerleri ultra.
Fakat bu şekilde aradan zaman geçtikten sonra işlemci yine 90 derecelere gelmeye başladı. Bunu görünce,
- ThrottleStop - FIVR - Turbo Power Limits kısmında cpu frekansları normalde 45-45-44-43-42-41 idi bende sıcaklıktan dolayı tüm 6 çekirdeği 35 e sabitledim.

Sonucunda throttlestop üzerinden herhangi bir limit uyarısı almadan sıcaklık değerleri GPU maks 86 - CPU 60-70 arasına düştü ve gayet akıcı herhangi bir problem olmadan oyun oynayabiliyorum.

Anladığım kadarıyla işlemci gerçekten güçlü ama soğutma tamamen yetersiz. Belki laptop soğutucu takviyesi ile bir tık daha iyi sonuçlar alınabilir.

not: Abra 17.2 11400H - 16GB 3200mhz - RTX 3050 ti
RAM'in dual 2x8 olması elbette performansa ciddi katkısı var bu yöntemle single 8GB RAM olan cihaz aynı FPS değerlerini vermeyecektir.

Throttlestop için hangi sürümü kullanıyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı