AC voltaj değeri dalgalanması

@Goktusel abonelik almamış olmanız sebebiyle bazı haklardan mahrum olursunuz sadece. Bütün bina tek abone gibi görünür ve hatırladığım kadarıyla birim ücreti fazla olur. Mesken ve abonelik aldığınızda size getirip özel trafo ve yüksek gerilim hattı çekmezler zaten. Trafo yok diye bir durum olamaz. Panonuza bir trafodan çıkış gelir. Mahallede bir direk üstü trafo ya da kabin olmak zorunda mutlaka. İhtiyaç varsa da kademe ayarı oradan yapılır. Sizin sorununuz dengesiz faz dağılımından da olabilir.

Olabilir, şu anda voltaj 230-240 civarlarında geziyor. Bilgisayarı yüke bindirmek sorun olur mu? Şu an bu ufak dalgalı voltajlarda kullanmak ömrünü kısaltır mı veya hasar verir mi kalıcı olarak? @Taptic

Son düzenleme:
@Goktusel 220V değerinin artı ve eksi %10 kadarı normal dalgalanmadır. Cihazlar da bu aralığa göre çalışır büyük oranda. Bu sınırı aşmıyorsa cihazlar açısından bir sorun yok.
@Taptic Forumda bikaç kişinin konularına baktım bi arkadaş bu durumdan dolayı 2 anakart yaktım demiş. Vallahi ne yalan söyleyeyim şu devirde yeni aldığım ve (bana göre) tonca para verdiğim makinaya zarar gelsin istemem, o sebeple sizlere soruyorum. Bu hafta içi bu iş tamamen çözülecek ama bilgisayarı hiç yük altında bırakmadan bir kaç defa çalıştırdım. Bu esnada zarar gelmiş midir bilemem ama toplam çalıştığı süre 3 hafta içinde toplam 1 saati geçmez.

@Goktusel Yük altında bıraksanız da bir şey olmaz. Voltaj dalgalanmasından anakart yanmaz, yanamaz. Bilgisayarın adaptörleri ve PSU'ları switch mode yöntemiyle çalışır. Voltaj dalgalanması limiti aşarsa varistör patlatır ve PSU'nun giriş katında arıza sonlanır. Bırakın diğer donanımları, PSU'nun kendi içindeki DC bölümüne bile geçmez. O yorumu yapan güzel sıkmış. Kullanın normal şekilde. Zaten şebekede sorun olsaydı patır patır dökülürdü elektronik cihazlarınız bütün apartman olarak.

@Taptic anlıyorum 😀 meşgul ettim sizleri elektrik mevzularıyla kusura bakmayın, endişemi zaten sizde anlamışsınızdır malûm. Şu devirde ekran kartına tomar para verdim ya, sistemi kapatınca bırakın PSU anahtarını indirmeyi fişten bile çıkartıyorum. Schneider marka akım korumalı prize takılı şu an sistem 918 joule değerde, ufak tefek şebeke sorunlarını biraz da olsa engeller diye düşünüyorum. Zaten şu anki PSU modelim Corsair VS550 80+ white modeli ve çok kaliteli değil korumaları da olsa. Yakında Zalman 650W 80+ Bronze sertifikalı veya daha iyi kaliteli bir PSU alacağım. Türkiyemizde şebeke sorunları meşhurdur. Zaten 1 ay sonra yükseltme yapacağım sistemde ekran kartı tarafında, gerekli olacak.

@Goktusel anlıyorum sizi, sorun yok. Forumlar bunun için var. :)

@Taptic öncelikle tekrardan selamlar, dediğiniz gibi siz bu konuya cevap verdiğinizden beri AC voltajının 210-240 arası gidip gelmelerine rağmen bilgisayarı tam yük altında bile tuttum, makineyi en çok yoracak oyunları oynadım ve tabiri caiz ise köpek gibi süründürdüm, günde en az 4-5 saat aktif kullanıyorum. Bir sorun yaşanmadı, bu durumdan ötürü sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıyeten konu içerisinde PSU konusunda yanlış bilgi vermişim, vs eski model, benim kullandığım CV550 80+ bronz sertifikalı modeli. Gönlümden geçen şudur ki sizin verdiğiniz bu değerli bilgilerin, eğer olurda benim durumuma düşen olursa ve aklında soru işareti olan olursa bu konuyu görüp vicdanlarını rahatlatmalarıdır. Sayenizde yeni bir yaşıma daha girdim ve tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. İyi Sosyal'ler dilerim!

Voltaj dalgalanması nasıl olur nereden anlayabiliriz.

Vallahi ben şantiye elektriği kullandığım için biliyorum aksi halde prizden aktif değeri gösteren bir cihaz çalıştırmadığınız sürece anlayamazsınız. Yani dijital olarak güncel değer gösteren bir şey olması gerekiyor ki anlayasınız, esasında ben kombi için taktırdığım regülatörün voltaj girişindeki voltaj değerinden anlıyordum.

Geri
Yukarı