Acer A315-42 vs Lenovo IdeaPad 330

Lenovo Ideapad 330 olan modelden. Cihazın işlemcisinden tut ekran kartına kadar kısıtlanmış. İşlemci yüke girdiğinde 2 Dk sonra 2GHz hıza düşmesi, Vega 8 400MHz'e kadar düşmesi ve Radeon 540 ekran kartın normal de 1046MHz çekirdek hızı var ve sen bunun 555MHz kadarını kullanıyorsun. 1.2 tflops alan kart, test ediyorum 0.6 tflops değeri alıyor. THH başvurdum iadesi için bekliyorum.

Hocam merhabalar. Her hangi bir sonuç alabildiniz mi Thh'den acaba?

Acele ettirmiyorum, piyasa pahalandı ve aldığım fiyata bu özellikte bilgisayarlar yok. Şu an bildirim falan yapsan sonuçlanır ama bekliyorum.

Anladım, çok teşekkürler cevabınız için. Peki yaşadığınız performans sorununa bir çözüm bulabildiniz mi? Harici ekran kartı takılabilir mi mesela bir aparat yardımıyla, bir bilginiz var mı bu konuda?

@bambam111 IdeaPad 330 için diyorsanız hiç bakmadım ve işlemci sınırlandırıldığı için 15 TDP darboğaz yapacağını düşünüyorum. Normalde 25 TDP kadar çıkabiliyor ama buna çok kısa süre vermişler. İşlemcimiz ve ekran kartımız yeni çıkan oyunları 720p'de low ayarda veya bazı ayarları yükselterek oynanabilir, ancak üretici buna izin vermemiş ve cihazı ısınmaması için bir koruma yapmış.

Aslında bu donanımı koyması, satış stratejisi yapmak için kullanıcıyı mağdur etmiş oluyor Lenovo. Eğer cihaz bunu kaldıramıyorsa bunun kısıtlanmış performanslı bir başka düşük donanım koyması yeterli ve kısıtlamasına da gerek kalmazdı.

Zaten kendi Lenovo topluluğunda da güzelim cihazı içine etmişler gibi olumsuz yorumlar var. IdeaPad 330 kasasına GTX 1050 gibi donanımları koymuşlar ama onda da çift fan olduğu halde kısıtlamışlar ve tamamen pazar stratejisidir.

Anladım gerçekten çok teşekkürler yardımınız için. Ben de dizüstü soğutucu aldım onla bir deneme yapacağım. Sanırım belli bir sıcaklığa çıktıktan sonra dediğiniz gibi TDP 15'e düşüyor. Belki soğutucu o noktaya çıkmasını engeller.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu linkte harici ekran kartı ile Ryzen 3500U'dan güzel bir performans alıyor arkadaş. Valla ben de en azından CS:GO gibi oyunlarda yeterli olur diye almıştım ürünümü. Ürünün modeli HP-DB1068NT bu arada. Ama bu TDP olayından hiç haberim yoktu. İade etseydim zamanında keşke. Umarım eGPU ile olaya çözüm getirebilirim.
@bambam111 IdeaPad 330 için diyorsanız hiç bakmadım ve işlemci sınırlandırıldığı için 15 TDP darboğaz yapacağını düşünüyorum. Normalde 25 TDP kadar çıkabiliyor ama buna çok kısa süre vermişler. İşlemcimiz ve ekran kartımız yeni çıkan oyunları 720p'de low ayarda veya bazı ayarları yükselterek oynanabilir, ancak üretici buna izin vermemiş ve cihazı ısınmaması için bir koruma yapmış.

Aslında bu donanımı koyması, satış stratejisi yapmak için kullanıcıyı mağdur etmiş oluyor Lenovo. Eğer cihaz bunu kaldıramıyorsa bunun kısıtlanmış performanslı bir başka düşük donanım koyması yeterli ve kısıtlamasına da gerek kalmazdı.

Zaten kendi Lenovo topluluğunda da güzelim cihazı içine etmişler gibi olumsuz yorumlar var. IdeaPad 330 kasasına GTX 1050 gibi donanımları koymuşlar ama onda da çift fan olduğu halde kısıtlamışlar ve tamamen pazar stratejisidir.

Belli sıcaklık yok hocam :) Belli güç var, Ryzen uygulaması ile kontrol edebilirsin. 25TDP ulaşınca direk 15 TDP düşürüyor. eGPU ile masrafa değmez ve sizde THH başvurun, ne kadar şikayet o kadar iyi.

Bende aldığı TFLOPS değerine ve dediğin oyunlarda daha iyi performans diye aldım benim 7 senelik HD6610m ekran kartın farkı yok kısıtlamasından. HD6610m 400Mhz işlemci hızında çalışırdı yenisi de 500Mhz hızında çalışıyor. Normalde 1100Mhz çıkan işlemci ama çıkmıyor %100 güç kullanımında.

Belki de kısıtlama olmayan 530 GPU daha iyi performans veriyordur. Acer 535'de PES19 rahat oynarken, onda da kronik problem çıkınca iade ettim. 540 %55 daha güçlü olduğu halde bu olaydan PES19 oynayamıyorum.

Bu konuyu da Türkiye'de bilen çok az insanlardan biriyim ve konusu bile yok.

Kısaca Radeon 540, RX540 ekran kartının kırpılmış hali. MX150 iki versiyonu gibi işte. Kırpılmış RX540 ile aynı TFLOPS değerine sahip arasında tek fark bit farkı. Bizim GPU yeni oyunlar için giriş seviye bir kart oluyor, 1030 ekran kartı gibi. Lenovo bu performansı bayağı kısmış ve aldığıma da üzülmedim değil. Fiyatlar da arttı ne yapacağımı da bilmiyorum. Laptop lazım aslında ama kasa toplasak daha iyi.

Son düzenleme:
Belli sıcaklık yok hocam :) belli güç var, Ryzen uygulaması ile kontrol edebilirsin. 25TDP ulaşınca direkt 15 TDP düşürüyor. eGPU ile masrafa değmez ve sizde THH başvurun, ne kadar şikayet o kadar iyi.

Bende aldığı tflops değerine ve dediğin oyunlarda daha iyi performans diye aldım benim 7 senelik HD6610M ekran kartın farkı yok kısıtlamasından. HD6610M 400MHz işlemci hızında çalışırdı yenisi de 500MHz hızında çalışıyor. Normalde 1100MHz çıkan işlemci ama çıkmıyor %100 güç kullanımında.

Belki de kısıtlama olmayan 530 GPU daha iyi performans veriyordur. Acer 535'de pes19 rahat oynarken, onda da kronik problem çıkınca iade ettim. 540 %55 daha güçlü olduğu halde bu olaydan pes19 oynayamıyorum.

Bu konuyu da Türkiye'de bilen çok az insanlardan biriyim ve konusu bile yok.

Kısaca Radeon 540, RX540 ekran kartının kırpılmış hali. MX150 iki versiyonu gibi işte. Kırpılmış RX540 ile aynı tflops değerine sahip arasında tek fark Bit farkı. Bizim GPU yeni oyunlar için giriş seviye bir kart oluyor, 1030 ekran kartı gibi. Lenovo bu performansı bayağı kısmış ve aldığıma da üzülmedim değil. Fiyatlar da arttı ne yapacağımı da bilmiyorum. Laptop lazım aslında ama kasa toplasak daha iyi.

Evet aslında şikayet etmek bir yerde mantıklı ama paramızı geri alsak bile maalesef bu kurda aldığımız para ile bir şey almak çok mümkün değil. Ben Ryzen Controller ile TDP'yi 25 civarında tutmayı hedefliyorum. Tabi önce sıcaklık kaç derecede kalıyor onu gözlemleyeceğim. Dizüstü soğutucu sipariş verdim, ondan fayda almayı deneyeceğim ama çok bir faydası olacağına inanmıyorum çünkü dizüstünün kendi soğutma sistemidir asıl önemli olan soğutmada. En azında denemiş olurum. Dediğim gibi eğer o güvenli bir seviyede tutabilirsem sıcaklığı bu şekilde kullanmayı düşünüyorum. Aslında konuyu bilen birçok kişi vardır ama üzerinde çok durulmuyor. Neticede herkes oyun beklentisi ile almıyor bu tür işlemcileri.

Mesele oyun için almak değil, asıl mesele donanıma para verdiğim performansı alamamak. Dediğin TDP olayı yaparsan ve harici ekran kartını da yapabilirsen cihaz on numara olur. Öyle bir şey bulursan banada söyle iade de yapmam.

Mesele oyun için almak değil, asıl mesele donanıma para verdiğim performansı alamamak. Dediğin TDP olayı yaparsan ve harici ekran kartını da yapabilirsen cihaz on numara olur. Öyle bir şey bulursan bana da söyle iade de yapmam.

Tabi ki dostum haber veririm. Harici ekran kartını sonraki aşamada yapmayı düşünüyorum. İlk etapta dediğim gibi TDP'yi arttırıp Vega 8'den verim almaya çalışacağım. Umarım işe yarar. Bu arada sen de THH'den bir haber alırsan eğer bana da bilgi verirsen çok mutlu olurum.

Geri
Yukarı