Acer A514-52G i5-8265U MX250 8GB inceleme

Merhabalar. Bende Vatan dan A514-52G modelini aldım.Kingston 16 gb ram ilave ettim ve ram kapasitesi 20 gb oldu. HDD olarak 500 gb 5400 rpm ilave ettim. İşletim sistemini windows 10 orijinal 1809 tan 1909 a güncelledim ama upgrade yaparak önceki windows üzerine yükselttim. Ne yapıp ettiysem o kadar youtube da video baktım legacy mode açamadım . usb boot tan yeni temiz windows kuramadım. Lütfen yeni temiz kuranlar varsa buradan yönergeleri yazarlarsa benim gibilere büyük yardım etmiş olurlar.
Aldığımda bios versiyonu v.1.06 idi. Sırasıyla bütün biosları yükledim. En son yüklediğim v1.12 den sonra anormallikler oldu. Pil erkenden bitmeye başladı. Tarayıcı olarak firefox 64 bit v76 kullanıyorum. Arada bilgisayararda kayıtlı video izlerken kendiliğinden takılmalar başladı. Yine cpu özellikle açılışta % 100 lere fırlıyor. Pil şarj uyarısı geldiğinde laptop un fişini şarja taktığımda fan son hızda çalışmaya başladı. Yine bios ayarlarını açtığımda daha önce yapmayan son hızda fan çalışmaktadır. Ürünü şubatta almıştım. Sonuç olarak ya fabrika ayarlarına windows 10 v1809 dönmeyi ya da yeni bios versiyonunun çıkmasını bekliyorum.İlk aldığımda bu sıkıntılar olmamıştı.
Arkadaşlar sorunu aynı usb yi fat 32 ye formatlayıp orijinal windows 10 v1909 iso dosyasını
UNetbootin programıyla usb ye yazdırınca çözüldü. Biosta usb göründü.
Hocam bios güncellemesi sonrasında ben de böyle bir sorun yaşamıştım. Bilgisayarı sıfırladım 1809 oldu, sonra 1909a kadar tüm güncellemeleri yükledim düzeldi. Kronik bir sıkıntı olabilir belki.
Typce-C ile şarj edilebiliyor mu?

Son düzenleme:
Hocam bios güncellemesi sonrasında ben de böyle bir sorun yaşamıştım. Bilgisayarı sıfırladım 1809 oldu, sonra 1909a kadar tüm güncellemeleri yükledim düzeldi. Kronik bir sıkıntı olabilir belki.
Typce-C ile şarj edilebiliyor mu?
Yabancı bir forumda type-c ile şarj gerçekleşiyor diye yazılmış. Denedim şarj felan olmuyor.

Merhaba,

2020 Ocak-Şubat civarı başat olarak bu başlıktaki incelemeden etkilenerek bu laptopu aldım. Alırkenki niyetim temel olarak iş için kullanmak (bir arada açık olacak programlar en fazla MS Office, MS Teams, Spotify ve Firefox denilebilir aşağı yukarı); arada bir de oyun oynamaktı (temel olarak Paradox Interactive oyunları). Oyun denemelerimi aşağıda sıralayayım:

- Hearts of Iron IV: İlk denemem HOI IV oldu (ekran kartına güvenmiştim) fakat daha karşılama arayüzünde bile işlemci o kadar hızlanıyor ki fan sesi rahatsız etmeye başlıyor. Oyun oynarken de eğer zoom yapayım, mikro kasayım falan derseniz aşırı ısınmadan ötürü makine programı kapatıyor.

- Crusader Kings II: HOI'dan yüzüstü ayrılınca görece eski olduğu için bunu denemeye karar verdim. Bunda en azından oyunu oynayabiliyor olsak da fan sesi yine rahatsız edici derecede yükseliyor ve en düşük özelliklerde dahi oynasanız oyun kasıyor.

- Victoria II: Son çare "Eh herhalde bunda da nazlanmaz artık" diyebileceğim oyuna yöneldim, zira üniversite yıllarımda okulun hibe ettiği "takoz" denilebilecek makineyle (Lenovo Thinkpad. Makinenin reklamlarına bile bakarsanız takozluğuyla övünüyorlardı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) bile herhangi bir ısınma sorunu olmadan (tabii ki düşük grafik özellikleriyle, okulun verdiği makine modifiye edilmişti ve harici grafik kartı yoktu) oynayabiliyordum. Fakat Victoria II bile hayal kırıklığı oldu zira CK II'den biraz daha az olsa da yine ısınma ve fan sesiyle, hafif kasmayla ancak oynanabiliyordu.

Sonraları farkettiğim kadarıyla sözgelimi arka planda Windows güncelleştirmeleri varken Firefox'ta donmalar yaşıyorum hatta pilde çalışırken tek başına Firefox bile zaman zaman fanı çalıştırmaya yetiyordu.

Bu makineyi alıp da benzer ısınma/kasma/donma sorunları yaşayanlar var mı merak ettim. Ya da bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir ve çözmek için ne yapabilirim?

Peşinen teşekkürler.

Arkadaşlar fandan aşırı hırıltılı bir ses geliyor sebebi nedir? Nasıl çözebilirim? Bir de kapağı açınca fark ettim konu sahibinin fotoğrafları ile kıyaslayınca benim batarya kısmında vidalar yok, 2 vida eksik.
Hocam bu arada BIOS sürümünüz nedir?

Son düzenleme:
Arkadaşlar fandan aşırı hırıltılı bir ses geliyor sebebi nedir? Nasıl çözebilirim? Bir de kapağı açınca fark ettim konu sahibinin fotoğrafları ile kıyaslayınca benim batarya kısmında vidalar yok, 2 vida eksik.
Hocam bu arada BIOS sürümünüz nedir?

Sıklıkla oyun oynuyorsanız. 3 ayda 1 defa fan temizliği ve 9-12 ayda 1 defa terman macun (mümkünse kaliteli) temizliği yapmanız gerekmekte. Ultrabook yapıda olan laptopların genel sorunu hafiften toz görünce bile o tozu tutuyor. Vidaların eksik olmaması gerekiyor. Servise gönderip durumu izah ederseniz sorunsuz olarak vidaları verebilirler. Temizlik ve fan sorununuda serviste yaptırabilirsiniz.
Merhaba,

2020 Ocak-Şubat civarı başat olarak bu başlıktaki incelemeden etkilenerek bu laptopu aldım. Alırkenki niyetim temel olarak iş için kullanmak (bir arada açık olacak programlar en fazla MS Office, MS Teams, Spotify ve Firefox denilebilir aşağı yukarı); arada bir de oyun oynamaktı (temel olarak Paradox Interactive oyunları). Oyun denemelerimi aşağıda sıralayayım:

- Hearts of Iron IV: İlk denemem HOI IV oldu (ekran kartına güvenmiştim) fakat daha karşılama arayüzünde bile işlemci o kadar hızlanıyor ki fan sesi rahatsız etmeye başlıyor. Oyun oynarken de eğer zoom yapayım, mikro kasayım falan derseniz aşırı ısınmadan ötürü makine programı kapatıyor.

- Crusader Kings II: HOI'dan yüzüstü ayrılınca görece eski olduğu için bunu denemeye karar verdim. Bunda en azından oyunu oynayabiliyor olsak da fan sesi yine rahatsız edici derecede yükseliyor ve en düşük özelliklerde dahi oynasanız oyun kasıyor.

- Victoria II: Son çare "Eh herhalde bunda da nazlanmaz artık" diyebileceğim oyuna yöneldim, zira üniversite yıllarımda okulun hibe ettiği "takoz" denilebilecek makineyle (Lenovo Thinkpad. Makinenin reklamlarına bile bakarsanız takozluğuyla övünüyorlardı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) bile herhangi bir ısınma sorunu olmadan (tabii ki düşük grafik özellikleriyle, okulun verdiği makine modifiye edilmişti ve harici grafik kartı yoktu) oynayabiliyordum. Fakat Victoria II bile hayal kırıklığı oldu zira CK II'den biraz daha az olsa da yine ısınma ve fan sesiyle, hafif kasmayla ancak oynanabiliyordu.

Sonraları farkettiğim kadarıyla sözgelimi arka planda Windows güncelleştirmeleri varken Firefox'ta donmalar yaşıyorum hatta pilde çalışırken tek başına Firefox bile zaman zaman fanı çalıştırmaya yetiyordu.

Bu makineyi alıp da benzer ısınma/kasma/donma sorunları yaşayanlar var mı merak ettim. Ya da bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir ve çözmek için ne yapabilirim?

Peşinen teşekkürler.
Merhaba,

İçinde bulunan MX 250 ekran kartı shader birimi ve TMU sayısı az olduğu için bir çok oyunda render aralıkları yetersiz geleceği için oyun oynamaya elverişli olmamakta. Ayrıca bellek bant genişliği 64 bit olması bellek üzerinden işlenecek verininde azalmasına sebep olmakta. Bu sebeplerden kaynaklı performansta büyük kayıplar yaşanmakta. Oyunlar üzerinde avantajları bulunmamakta fakat iş konusuyda yüzeysel render işlemleri için mükemmel tercih. 10W güç tüketimi ve 1500+mhz frekansa sahip olması hem batarya olarak hemde render olarak avantaj sağlamakta.
Ultrabooklarda bulunan fanlar ve işlemcilerin boyutlarındaki küçüklük nedeniyle sıksık fan temizliği yapmak gerekmekte ve işlemci üzerindeki macunun temizliği yapılması gerekmekte. Bu temizliklere dikkat edilmediğinde işlemci overheating gerçekleştirmekte ve ulaşması gereken hıza ulaşmamakta. belirli bi zaman sonrasında en basit işlerde bile kasmalar gerçekleşebilir. Overheat duruma gelmiş olan i5-8265u işlemci 1.6 ghz hızından yukarı fazla çıkamaz. Temiz bakım yapılırsa kaliteli macun ile 3.9 ghzye kadar çıkabilir. Şuan tarayıcıda gezerken 3.8 ghz civarında hız almaktayım.benchmarka zorlayınca 3.15 GHZ hız almaktayım. Aslına bakarsanız. %100 kullanımda 3.15 ghz hız gayet iyi. Temizlik yapalı 3 ay civarı oldu. Yine de fazlasıyla iyi durumda. aida 64 uygulamasını indirip bi benchmark yaparak sıcaklıkları ve işlemci frekansını kontrol etmenizi öneririm.

Tarayıcıda gezerken:
1601979322128.png

İşlemci tam performansta çalışırken:
1601980494418.png

Hocam kolay gelsin, ben de Acer Swift 3 almayı düşünüyorum önerir misiniz? Acer kaliteli mi? Acer Swift 3 SF314-58G-53HN NX.HPKEY.002 Dizüstü Bilgisayar (Laptop) Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor.
Umarım almışsınızdır. Fiyatlar tavan olmuş durumda.
Bu arada bios sürümü eklemeyi unutmuşum. şuan 1.12 sürüm görünüyor.

Son düzenleme:
Fan biraz gürültülü çalışmaya başladı, açtım baktım toz da yok nasıl çözebilirim?
Belirli bir zaman sonra termal macun işlevini malesef kaybetmekte. Kaliteli bir termal macunla ekran kartı ve işlemcinin üzerinde bulunan macunu değiştirmek gerekiyor. Macun değişimini yaklaşık 2 ay önce yapmıştım. Malesef içinde bulunan macun pek kaliteli değil. Belirli bir zaman sonra sıcaklık değerleri stabil kalmıyor. Değişim sonrası sıcaklık değerlerinin normale döndüğünü gören sistem fan dönüş hızını düşük tutacaktır. Eğerki buda çözüm olmazsa servise gönderim yapabilirsiniz. Yada macunla uğraşmak istemiyorsanızda direkt olarak servise gönderebilirsiniz. Servis gerekli temizlik işlemini gerçekleştirecektir.

Yabancı bir forumda Type-C ile şarj gerçekleşiyor diye yazılmış. Denedim şarj falan olmuyor.

Type-C ile şarj edilmesi için adaptörün 65 Watt olması gerekir diye biliyorum. Telefonları şarj ettiğimiz düşük Watt'lı adaptörlerle edemiyoruz. 65 Watt adaptörü olup deneyen varsa paylaşabilir.

Geri
Yukarı