Çözüldü Acer AN515-54 Valorant dalgalı FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Jerkr

Centipat
05.05.2021 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan Online olarak aldığım Acer Nitro AN-515-54 Gaming laptop, i5 9300H işlemci, RTX 2060 6 GB ekran kartı, Intel UHD Graphics 630, 8 GB RAM ve 512 GB SSD donanıma sahip.

Laptopu teslim aldıktan sonra doğa olarak ilk yaptığım iş, birkaç adet oyun indirip bana sunduğu performansı gözlemlemek oldu. Tüm güncellemelerini yaptıktan sonra (Windows ve BIOS dahil) Valorant ve CS:GO indirip FPS değerlerini gözlemledim (80-120 arası FPS aldım fakat bu değerler hiç stabil olmadı, saniyeden bile kısa zaman diliminde sürekli değişen FPS değerlerine sahibim). Fakat Ultra ayarlarda da, en düşük ayarlarda da aynı değerleri aldım ve bu sırada işlemcimin yük oranı genellikle %90-%%100 arasında oldu. 88-92 işlemci sıcaklığım derecelere kadar ulaştı.

Benim sizlere sormak istediğim soru; sizce Intel i5 9300H ve RTX 2060 darboğaza giriyor olabilir mi? Yoksa RAM değerim 8 GB 2666 MHz olduğundan dolayı mı böyle sorun yaşıyorum, 8 GB RAM takviyesi ile RAM donanımımı 16 GB'a yükseltsem, sorunum çözülür ve RTX 2060'ın doğal FPS değerleri olan (Valorant için) 200-250 FPS değerlerini görür müyüm? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. İyi ve sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam gerçekten sizi Allah yolladı desem tabir bu kadar yerinde olur. Dün akşamdan beri 3-4 saat uyumuşumdur. O kadar bunalmıştım ki bu sorundan dolayı size ne kadar teşekkür etsem az. Son bir maruzatım daha olacak sizlere. Benim şu anda ki RAM değerim 8 GB 2666 MHz CL değerini bilmiyorum. Sizce mevcut 8 GB RAM'i çıkarıp 2 adet MHz değeri yüksek RAM mi almalıyım? Yoksa bir tane 8 GB 2666 MHz alsam yeterli olur mu?

Ne demek hocam, elimizden geliyorsa her yardımı yapmaya çalışırız. Zaten yakında Youtube kanalında "çift kanal RAM ile tek kanal RAM performans farkı" adlı başlık ile bunu kanıt olarak çekeceğim. Bu şekilde herkese daha net ve detaylı bir cevap oluşturmuş olurum.

Tavsiyem eğer ki bütçenizi zorlamaz ise her zaman aynı RAM'den 2 adet alın derim. Çünkü mesela arkadaşın biri aldı RAM 8 GB ADATA RAM. Aradan 9 ay geçti, aynı RAM ve aynı markanın aynı modelinden bir 8 GB RAM daha aldı. Ancak uyumsuzluk gösterdi ve mavi ekran yedi. Bunun sebebi RAM'lerin içindeki çiplerin "üretim tarihleri" arasındaki farktı. Bu sebeple çiplerin mimarisi ve üretim şekli değiştiği içinde hata aldı.

Kıssadan hisse alırken aynı modelden art arda 2 adet alınız. Yoksa sıkıntı olabilir. Ancak eğer bütçenizi zorlar ise yeni konu açın ve CPU-Z programı ile "memory" ve "SPD" bölümlerinin ekran görüntülerini atınız. Biz oradan size en uygun RAM'i bulmaya çalışırız 😇.

Aklınıza takılan başka bir konu olur ise bana etiket atabilirsiniz, müsait olduğum zamanlarda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. İyi forumlar, saygılar👍.
unknown.png
unknown.png
unknown.png

Hiç stabil değil sürekli değerleri değişiyor işlemci kullanımının. Full ayarlara çekmeme rağmen oyunu Intel işlemci ile paylaşımlı çalışıyor. Neden tüm yükü RTX'e bindirmiyor anlamış değilim.
Niye RTX3060 modelini almadin ki.
Bütçe :(

Hiç stabil değil sürekli değerleri değişiyor işlemci kullanımının. Full ayarlara çekmeme rağmen oyunu Intel işlemci ile paylaşımlı çalışıyor. Neden tüm yükü RTX'e bindirmiyor anlamış değilim.

Bütçe :(

Attığım MUX Switch konusunu okursanız dahili grafik biriminin niye çalıştığını anlarsınız.

Attığım MUX Switch konusunu okursanız dahili grafik biriminin niye çalıştığını anlarsınız.

Kusura bakmayın okuyacaktım oyunlardan değerler alabilmek için dalmışım hemen okuyorum.

Kusura bakmayın okuyacaktım oyunlardan değerler alabilmek için dalmışım hemen okuyorum.

Üzülerek okudum hocam. Maalesef iade etmek zorunda kalacağım fiyatın uygun olması beni çok mutlu etmişti ama beraberinde işlemci darboğazı sorununu getirdi. Bari Windows lisanslı satmak yerine MUX Switch koysalarmış keşke, işletim sistemi maliyeti yerine. FreeDOS cihazlar bir flash ile halloluyor, fakat böyle sorunlar laptoplarda lehimli işlemci satıldığı için düzeltmesi mümkün olmayan sorunlar haline geliyor.

Son düzenleme:

Üzülerek okudum hocam. Maalesef iade etmek zorunda kalacağım fiyatın uygun olması beni çok mutlu etmişti ama beraberinde işlemci darboğazı sorununu getirdi. Bari Windows lisanslı satmak yerine MUX Switch koysalarmış keşke, işletim sistemi maliyeti yerine. FreeDOS cihazlar bir flash ile halloluyor, fakat böyle sorunlar laptoplarda lehimli işlemci satıldığı için düzeltmesi mümkün olmayan sorunlar haline geliyor.

Ben sen kendi cihazımı aldığımda aynısını yaşamıştım. Üzücü bir durum.

@xbea Hocam merhabalar, bu konu çözülmüş fakat size özelden mesaj atma seçeneğim var mı forumda bulamadığım için buradan yazma gereksinimi duydum, konu hakkında ki çözümlerinizi gördükten sonra özellikle. Ben dün Vatan Bilgisayar'dan Acer marka AN515-54-52qq model Nitro 5 Gaming laptop aldım. Donanım olarak bana sundukları 8 GB RAM, i5 9300H işlemci, RTX 2060 6 GB ekran kartı ve Intel UHD 630 grafik kartı. Fakat benim bir mazuratım var. Valorant ve CS:GO gibi FPS oyunlarında işlemci sıcaklığı 88 92 derecelere kadar çıkıyor ve işlemci kullanımı çok oluyor. FPS değerleri de Ultra ayarlarda da düşük ayarlarda da ayni seviyeler de 80-120 arası seyrediyor. Benim sizlere sorum, işlemci ekran kartına yetişemeyip darboğaz mi yapıyor? Yoksa 8 GB tek kanallı RAM mi bu sorunun sebebi sizce? Çünkü RAM diye düşünüyorum bu sefer de diyorum ki, Valorant'tan örnek vereyim 200 - 250 civarlarında olması gereken FPS'min tek sorumlusu 8 GB RAM mi? Bir RAM taksam 100 120 FPS artış yaşayıp laptopumun bana vereceği gerçek performansı alacak mıyım? Yoksa yanılıyorum işlemci ekran kartı noktasında yetersiz kalıp dar boğaza mı giriyor?

Profilime bakacak olursanız başlık açtım sorunumu detaylı, görseller ile belirttim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hocam sorun net: Çift kanal RAM. Sadece bu konu değil daha bir çok konuyu çözdüm. Şu anda en güncel cihazlardan biri olan ASUS ROG STRİX G513QM-HN81 modelinde bile aynı sorun vardı. Hatta bakınız mesajları aynen alıntılıyorum:

Merhaba arkadaşlar,

Bugün aşağıda paylaştığım ramler tarafıma ulaştı ve cihazı upgrade ettim. Beklediğimden yüksek bir performans artışı gerçekleşti. Ortalama 65-70 FPS aldığım Cod Warzone'da 105-110 FPS alıyorum. Ram alsam mı almasam mı diye şüpheye düşen arkadaşlar varsa kesinlikle çift 16 yapmalarını öneriyorum. Videolu bir şekilde tek ve çift ramin karşılaştırmasını yapacağım.

@xbea dostum yorumların için çok teşekkür ederim. senin fikirlerin olmasa büyük ihtimalle bu şekilde davranmayacaktım. tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

Bu arada cihazın içerisinden şu ram çıktı ve satacağım. Benden alın gibi bir şey söylemiyorum sadece aynısından internetten daha rahat bulabilin diye seri numarasının gözüktüğü bir görsel paylaşıyorum.

Eki Görüntüle 1007629 Eki Görüntüle 1007630

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

Arkadaşlar bugün ikinci RAM’i alıp 32GB’a yükselttim, Samsung marka 16GB DDR4 3200 MHz CL22 bir RAM aldım, şu an için hiçbir sıkıntı yok. WoW’da 60-70 FPS aldığım yerlerde artık 90-100 FPS, 100-110 FPS aldığım yerlerde de 140-150 FPS alıyorum. Beklediğimden bir tık daha yüksek bir performans artışı oldu.

MUX switch olmasa da şimdilik günü kurtardık gibi :)

Evet sorun dediğim gibi çift kanal RAM. Bunun dışında başka bir sorununuz var ise yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam sorun net: Çift kanal RAM. Sadece bu konu değil daha birçok konuyu çözdüm. Şu anda en güncel cihazlardan biri olan ASUS ROG STRIX G513QM-HN81 modelinde bile aynı sorun vardı. Hatta bakınız mesajları aynen alıntılıyorum:

Evet sorun dediğim gibi çift kanal RAM. Bunun dışında başka bir sorununuz var ise yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam gerçekten sizi Allah yolladı desem tabir bu kadar yerinde olur. Dün akşamdan beri 3-4 saat uyumuşumdur. O kadar bunalmıştım ki bu sorundan dolayı size ne kadar teşekkür etsem az. Son bir maruzatım daha olacak sizlere. Benim şu anda ki RAM değerim 8 GB 2666 MHz CL değerini bilmiyorum. Sizce mevcut 8 GB RAM'i çıkarıp 2 adet MHz değeri yüksek RAM mi almalıyım? Yoksa bir tane 8 GB 2666 MHz alsam yeterli olur mu? 16×16 çok fazla gelir diye düşünüyorum çünkü.

Hocam gerçekten sizi Allah yolladı desem tabir bu kadar yerinde olur. Dün akşamdan beri 3-4 saat uyumuşumdur. O kadar bunalmıştım ki bu sorundan dolayı size ne kadar teşekkür etsem az. Son bir maruzatım daha olacak sizlere. Benim şu anda ki RAM değerim 8 GB 2666 MHz CL değerini bilmiyorum. Sizce mevcut 8 GB RAM'i çıkarıp 2 adet MHz değeri yüksek RAM mi almalıyım? Yoksa bir tane 8 GB 2666 MHz alsam yeterli olur mu?

Ne demek hocam, elimizden geliyorsa her yardımı yapmaya çalışırız. Zaten yakında Youtube kanalında "çift kanal RAM ile tek kanal RAM performans farkı" adlı başlık ile bunu kanıt olarak çekeceğim. Bu şekilde herkese daha net ve detaylı bir cevap oluşturmuş olurum.

Tavsiyem eğer ki bütçenizi zorlamaz ise her zaman aynı RAM'den 2 adet alın derim. Çünkü mesela arkadaşın biri aldı RAM 8 GB ADATA RAM. Aradan 9 ay geçti, aynı RAM ve aynı markanın aynı modelinden bir 8 GB RAM daha aldı. Ancak uyumsuzluk gösterdi ve mavi ekran yedi. Bunun sebebi RAM'lerin içindeki çiplerin "üretim tarihleri" arasındaki farktı. Bu sebeple çiplerin mimarisi ve üretim şekli değiştiği içinde hata aldı.

Kıssadan hisse alırken aynı modelden art arda 2 adet alınız. Yoksa sıkıntı olabilir. Ancak eğer bütçenizi zorlar ise yeni konu açın ve CPU-Z programı ile "memory" ve "SPD" bölümlerinin ekran görüntülerini atınız. Biz oradan size en uygun RAM'i bulmaya çalışırız 😇.

Aklınıza takılan başka bir konu olur ise bana etiket atabilirsiniz, müsait olduğum zamanlarda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. İyi forumlar, saygılar👍.

Çözüm
Ne demek hocam, elimizden geliyorsa her yardımı yapmaya çalışırız. Zaten yakında YouTube kanalında "çift kanal RAM ile tek kanal RAM performans farkı" adlı başlık ile bunu kanıt olarak çekeceğim. Bu şekilde herkese daha net ve detaylı bir cevap oluşturmuş olurum.

Tavsiyem eğer ki bütçenizi zorlamaz ise her zaman aynı RAM'den 2 adet alın derim. Çünkü mesela arkadaşın biri aldı RAM 8 GB Adata RAM. Aradan 9 ay geçti, aynı RAM ve aynı markanın aynı modelinden bir 8 GB RAM daha aldı. Ancak uyumsuzluk gösterdi ve mavi ekran yedi. Bunun sebebi RAM'lerin içindeki çiplerin "üretim tarihleri" arasındaki farktı. Bu sebeple çiplerin mimarisi ve üretim şekli değiştiği içinde hata aldı.

Kıssadan hisse alırken aynı modelden art arda 2 adet alınız. Yoksa sıkıntı olabilir. Ancak eğer bütçenizi zorlar ise yeni konu açın ve CPU-Z programı ile "Memory" ve "SPD" bölümlerinin ekran görüntülerini atınız. Biz oradan size en uygun RAM'i bulmaya çalışırız 😇.

Yeniden çok teşekkür ederim size. Dediklerinizi harfiyen uygulayacağım, yarın konu açarım RAM için, müsait olursanız sizinde bilgilerinizi ve görüşünüzü almak isterim :)

Yeniden çok teşekkür ederim size. Dediklerinizi harfiyen uygulayacağım, yarın konu açarım RAM için, müsait olursanız sizin de bilgilerinizi ve görüşünüzü almak isterim :)
Müsait olduğum zamanlarda hocam elimden geldiği her zaman 👍.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı